Organizacja Narodów Zjednoczonych, 3 grudnia (Prensa Latina) Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres ostrzegł dziś podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP28) przed nieadekwatnością reakcji głównych producentów ropy i gazu na kryzys planety.
Podczas czwartego dnia spotkania klimatycznego powiedział: „Branża paliw kopalnych w końcu zaczyna się budzić, ale jasne jest, że złożone obietnice nie spełniają wymaganego poziomu”.
Dodał, że zobowiązania znacznie odbiegają od tego, co jest potrzebne, aby w znaczący sposób zająć się złożonym kontekstem globalnym.
Kilka dużych przedsiębiorstw z branży zobowiązało się w sobotę do ograniczenia wycieków metanu ze swoich rurociągów do 2030 r., chociaż ignoruje to kluczową kwestię: emisję wynikającą ze zużycia paliw kopalnych.
Zdaniem Guterresa odpowiedź ta nie zapewniła jasności co do ścieżki osiągnięcia zera netto do 2050 r., co uznał za „absolutnie niezbędne dla zapewnienia integralności”.
„Nauka jest jasna: musimy wycofać paliwa kopalne w terminie odpowiadającym ograniczeniu globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza” – podkreślił.
Sekretarz Generalny ONZ podkreślił swoje wezwanie do utrzymania jednego z głównych celów wyznaczonych w historycznym porozumieniu paryskim z 2015 roku.
„Nie powinno być miejsca na greenwashing” – stwierdził, przypominając o niebezpieczeństwach związanych z marketingiem wprowadzającym w błąd i fałszywymi twierdzeniami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju.
W niedzielę Wysoka Przedstawiciel przedstawiła także nowy raport przygotowany przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Ograniczania Ryzyka Katastrof i Światową Organizację Meteorologiczną, w którym uznano korzyści płynące z systemów wczesnego ostrzegania.
Ze sprawozdania wynika, że coraz więcej istnień ludzkich jest chronionych przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi i niebezpiecznymi skutkami zmian klimatycznych, jednak tempo postępów jest w dalszym ciągu niewystarczające.
Do chwili obecnej 101 krajów zgłosiło posiadanie systemu wczesnego ostrzegania, o sześć więcej niż w roku ubiegłym, co stanowi dwukrotnie większy zasięg od 2015 r.