BRUKSELA, 15 lipca (EFE) – „Pierwszym priorytetem” we wdrażaniu porozumień pokojowych między rządem kolumbijskim a Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii jest „poprawa bezpieczeństwa na obszarach historycznie dotkniętych konfliktami”, podała w czwartek Organizacja Narodów Zjednoczonych.
„Na szczeblu krajowym istnieją oznaki zmniejszenia liczby zabójstw, zmniejszenia liczby przypadków przemocy w Kolumbii, ale na obszarach konfliktu (…) panuje wysoki stopień niepewności” – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli. Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ w Kolumbii, Carlos Ruiz Maceo.
Kontynuował: „Nadal istnieje wspólny mianownik na tych obszarach, którym jest obecność grup zbrojnych oraz niewiele możliwości rozwoju i nielegalnych gospodarek, niezależnie od tego, czy jest to związane z przemytem narkotyków, czy nielegalnym wydobyciem”.
Maceo wezwał do „większej obecności państwa na terytoriach dotkniętych konfliktem”, ponieważ „niestety na terenach, na których znajdowały się FARC, a następnie zostały zdemobilizowane, luki te nie były wypełniane przez państwo i inne grupy, zarówno istniejące, jak i inne. (…) Możliwość rozwoju na tych ziemiach lub czasami walki między sobą o kontrolę nad pewnymi częściami terytorium”.
„Grupy zbrojne (…) stoją w 60% za zabójstwami byłych bojowników i liderów społecznych oraz ogólnie za szkodami i zagrożeniami dla społeczności” – powiedział, powołując się na dane kolumbijskiej prokuratury.
Z tego powodu specjalny wysłannik ONZ do Kolumbii wezwał do „odważniejszych kroków”, ponieważ „jeśli nie ma bezpieczeństwa, bardzo trudno jest poczynić postępy w innych obszarach wdrażania” porozumień pokojowych, z których pięć zostanie sfinalizowanych w listopadzie . Lata.
W sprawie przemocy, której doznaliśmy podczas demonstracji na ulicach Kolumbii w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, Maceo zażądał, aby „śledztwo było kontynuowane” i „ludzie, którzy nie mają prawa do używania broni, zostali znalezieni i ukarani”.
W tym sensie ubolewał nad „nieproporcjonalnym użyciem siły” przez kolumbijskie siły bezpieczeństwa, a także nad faktem, że „organizacje i niektóre nielegalne ugrupowania lub komórki zbrojne tych grup „wykorzystywały stan protestów” do zmiany porządku publicznego. „
Maceo chciał jednak podkreślić, że „fakt, że istnieje porozumienie pokojowe oznacza również, że Kolumbijczycy” skupiają się „na żądaniach społecznych i ekonomicznych, prawach i wolnościach”, a nie na kwestiach związanych z konfliktem, co jest tradycyjnym trendem.
„Do pewnego stopnia porozumienie pokojowe ma pozytywny wpływ na korzystanie z praw” – powiedział.
Maceo udał się do Brukseli, aby spotkać się ze specjalnym wysłannikiem Unii Europejskiej do Kolumbii, Eamonnem Gilmore, oraz z Brianem Glennem, dyrektorem generalnym Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych dla Ameryk.
„Wszelkie wsparcie UE było bardzo ważne i transcendentne. Wsparcie polityczne i finansowe również dla projektów zjednoczenia”.
Podczas swojej podróży do Europy planuje również udać się do Madrytu, aby spotkać się z przedstawicielami hiszpańskiego rządu w sprawie, która nie została jeszcze zamknięta. EFE
© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”