A Strasburg był stroną (w pandemii)

Słońce świeciło w Strasburgu w niedzielę 9 maja, w Dzień Europy. Miasto, w którym znajduje się Parlament Europejski i od miesięcy czeka na powrót normalnej działalności każdego miesiąca. Zgiełku posłów do Parlamentu Europejskiego, pracowników fundacji i dziennikarzy, którzy nie pojawili się od ponad roku z powodu epidemii. Strasburg chciał odrobiny „normalności” i uzyskał to wraz z oficjalnym otwarciem Konferencji Future Europe.

Partią był Strasburg, miejsce o wielkiej europejskiej symbolice (które ucierpiało szczególnie podczas dwóch wojen światowych). Chociaż jak wszystkie strony od wybuchu pandemii, był on bardziej nietypowy niż to było wymagane. Miasto kanałów i jego godna pozazdroszczenia gastronomia zawsze były scenerią konferencji Future of Europe. To całoroczne wydarzenie będzie miejscem dyskusji, pomysłów i celów dotyczących tego, czym Unia Europejska powinna się teraz stać.


Przeczytaj także

Gom Maso Bruksela. korespondent

Chociaż niedzielne wydarzenie było mniej oblegane niż oczekiwano, wzięli w nim udział prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Portugalii Antonio Costa; Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Parlament Europejski David Sassoli.

Dwudziestu siedmiu studentów (po jednym z każdego państwa członkowskiego) realizujących stypendium Erasmusa na Uniwersytecie w Strasburgu oraz około 500 obywateli z całej Unii Europejskiej oraz przedstawiciele polityczni połączeni za pośrednictwem ekranów, aby wziąć udział w transmisji na żywo. Ulotna epidemia po raz kolejny przypomniała wszystkim niezwykłe czasy.

Prezydent Francji Emmanuel Macron odniósł się do symboliki spotkania, ponieważ „Przebywanie w Strasburgu 9 maja wiele mówi o naszej tożsamości io tym, jak trudna jest nasza praca; Strasburg jest żywym symbolem pojednania w Europie, pokoju, który odwrócił się plecami na wojnie ”. A oficjalny francuski polityk kontynuował:„ Ale my nie świętujemy. Nie tylko przeszłość, ale jesteśmy inspiracją do budowania przyszłości ”.

Strasburg jest żywym symbolem pojednania Europy, pokoju, który odwrócił się od wojnyEmmanuel MacronPrezydent Francji

Wszystkie przemówienia wygłoszone podczas inauguracji zostały zapamiętane i tym razem zwrócono się do Europy, aby stawiła opór. Czy w 2050 r. Będzie neutralny klimatycznie i będzie ograniczał emisje zanieczyszczeń? Czy będzie to wiodący region w dziedzinie cyfrowej? Czy będzie miała więcej kompetencji w dziedzinach społecznych i zdrowotnych? Dyskusje na te wszystkie tematy mogą rozpocząć się już teraz i zostaną przeanalizowane wiosną 2022 r., Kiedy Francja podczas rotacyjnej prezydencji w Unii Europejskiej zbierze wszystkie informacje i przeanalizuje, jak można je przekształcić w prawodawstwo.

Na konferencji kluczowa jest rola, jaką odgrywają młodzi ludzie. Premier Portugalii Antonio Costa, którego kraj sprawuje rotacyjną prezydencję w Unii Europejskiej, wskazał, co Unia jest winna młodym ludziom. Powinniśmy myśleć o przyszłych pokoleniach, a nie o spotkaniach, traktatach i miejscach pracy. Europa nie będzie miała przyszłości, jeśli przyszłe pokolenia nie będą miały przyszłości w Europie. Poziom bezrobocia młodzieży, niepewny rynek pracy i dostęp do problemów mieszkaniowych. To zagrożenie, które czai się – ostrzegł polityk.

Europa nie będzie miała przyszłości, jeśli przyszłe pokolenia nie będą miały przyszłości w EuropieAntonio CostaPremier Portugalii

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która szczególnie dobrze błyszczy w przemówieniach, kiedy wspomina swoje najbardziej osobiste doświadczenia, wspomina również pierwsze chwile, kiedy niedawno urodziła się jej pierwsza wnuczka. „W tym momencie miłości i czułości nauczyłeś mnie czegoś, o czym nigdy nie powinniśmy zapomnieć, że zawsze jesteśmy we właściwym czasie, aby uwierzyć w świat i we właściwym czasie, aby coś zmienić, czyli to, co łączy nas między pokoleniami ”.

Kontynuował: „I zrobiłem to, co robią wszyscy rodzice i dziadkowie”. „Zastanawiałem się w ogóle, jakie możliwości będą dla niego dostępne i próbowałem sobie wyobrazić, w jakim świecie będzie dorastał. Czy nadal będą lasy? Czy będą zwierzęta? Może pozostaną tylko w podręcznikach historii lub filmach (. ..) Przebieg naszych działań zadecyduje o odpowiedziach jutra i właśnie dlatego go potrzebujemy. Do tej konferencji. ”


Przeczytaj także

Remis

Budynek Berlaymont, siedziba Komisji Europejskiej.

Uroczystość miała charakter uroczysty, gdyż towarzyszyła mu m.in. muzyka Karskii Quadruple, składająca się z czterech młodych muzyków narodowości belgijskiej i polskiej, która wzięła swoją nazwę ku pamięci Jana Karskiego, walczącego w ruchu oporu podczas wojny światowej. Drugi i główny bohater zakończenia negacji Holokaustu.

Jak mogłoby być inaczej – hymn radości. Wersja została zaśpiewana z tekstami Miguela Riosa oraz we współpracy z hiszpańskojęzycznymi artystami (Aitana, Mana, Alejandro Sanz czy Rosaline) oraz portretami ludzi ze świata kultury i sportu, którzy własnoręcznie stworzyli serce.


Przeczytaj także

Esther Herrera

STR047.  Strasburg (Francja), 09/29/2015. - Kanclerz Niemiec Angela Merkel (na dole po lewej) przemawia podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu (Francja) w dniu 7 października 2015 r. EFE / Patrick Seeger

Wszyscy uczestnicy podkreślali znaczenie konferencji po 15-miesięcznej pandemii. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli ostrzegł, że propozycje muszą mieć „praktyczne tłumaczenie”. „Ten europejski proces będzie kompasem, który będzie kierował tą dekadą”.

Jednocześnie Włoch zapytał, czy Europa byłaby w stanie stawić czoła nowej pandemii bez kompetencji zdrowotnych. „To będzie porażka i narazi nas na inne kryzysy i nowe trudności”. Zaapelował również do Parlamentu Europejskiego, aby odgrywał bardziej aktywną rolę, na przykład wzmacniając jego rolę w pozyskiwaniu inicjatywy ustawodawczej.

To platforma internetowa konferencji na temat przyszłości Europy

To platforma internetowa konferencji na temat przyszłości Europy

LVE

Konferencja w sprawie przyszłości Europy już się rozpoczęła. Obywatele mogą pisać przez Platforma cyfrowaDo tej pory nadesłano 2 110 pomysłów, 9 504 uczestników, 3 291 komentarzy i zorganizowano 462 wydarzenia. Chodzi o to, by oddać głos obywatelom i to nie tylko w ciągu pięciu lat wyborów europejskich (ostatnie, w 2019 r., Miały rekordową frekwencję).

Rada Wykonawcza, złożona z przedstawicieli trzech instytucji europejskich, wkrótce wyznaczy datę pierwszego posiedzenia plenarnego konferencji, na którym zostaną zebrane pierwsze pomysły. Trwają przygotowania do pierwszych komitetów obywatelskich, postępuje też organizacja imprezy European Youth zaplanowanej na październik.

Na krótko przed rozpoczęciem wydarzenia w Strasburgu zamknięto ostatnie pozostałe marginesy dotyczące przebiegu konferencji. Obecni będą przedstawiciele wszystkich instytucji europejskich, a także parlamentów narodowych i 108 obywateli, aby omówić pomysły wychodzące z komitetów obywatelskich, a wszystko zostanie przesłane na platformę, aby można było się z nimi skonsultować.bandera Logo UE Parlament Europejski

Projekt La Vanguardia „Europa przed COVID-19” został sfinansowany przy wsparciu Parlamentu Europejskiego. Niniejsza publikacja (Kontakt) jest wyłączną odpowiedzialnością jej autora. Parlament nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne wykorzystanie ujawnionych tutaj informacji.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *