Agencja kosmiczna podała na kanale Channel
Misja Aditya-L1 Isro, wystrzelona 2 września 2023 r., jest pierwszą misją Indii poświęconą badaniu Słońca, w szczególności fotosfery, chromosfery i korony. Posiada 7 różnych opracowanych ładunków, wszystkie opracowane lokalnie. Pięć przez Isro i dwa przez instytuty akademickie we współpracy z agencją kosmiczną.
Aditya-L1 będzie działać na orbicie „halo” wokół punktu L1 pomiędzy Słońcem a Ziemią, który znajduje się około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, co stanowi około 1% odległości Ziemia-Słońce.
Punkty Lagrange’a, zwane także mezopunktami, to wyjątkowe miejsca w przestrzeni, w których siła grawitacji dwóch masywnych ciał (takich jak Słońce i Ziemia) jest dokładnie równa sile dośrodkowej wymaganej, aby małe ciało (takie jak statek kosmiczny) mogło poruszać się wraz z nimi. To sprawia, że punkty Lagrange’a są doskonałą lokalizacją dla statków kosmicznych, gdzie korekty orbity, a tym samym zapotrzebowanie na paliwo potrzebne do utrzymania pożądanej orbity, są ograniczone do minimum.
Misja Aditya-L1 ma cztery główne cele naukowe:
- Zrozumienie nagrzewania koronowego i przyspieszenia wiatru słonecznego
- Zrozumienie koronalnych wyrzutów masy, rozbłysków i pogody kosmicznej w pobliżu Ziemi
- Zrozumienie sprzężenia i dynamiki atmosfery słonecznej
- Zrozumienie rozkładu wiatru słonecznego i zmian temperatury
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”