Potępia Europę i Azję Środkową i poddaje Afganistan nielegalnym skurczom i aresztowaniom
„Potrzebujemy skoordynowanego międzynarodowego wysiłku, aby zapewnić Afganistanowi bezpieczeństwo” – powiedziała grupa.
Madryt, 21 października (Prasa Europa) –
Afgańczycy „stają przed przeszkodą” w ryzyku odwetu ze strony talibów, „ponieważ próbowali opuścić swój kraj i przenieść się w „bezpieczne miejsce”, ponieważ sąsiednie kraje zamknęły swoje granice i nałożyły surowe zasady, z których wiele nie ma innego wyboru, jak nielegalnie przekraczać , według Amnesty International (AI).
Prawie dwa miesiące po zakończeniu operacji deportacji w Afganistanie organizacja określa się jako napotykająca „poważne przeszkody” w poszukiwaniu ochrony poza krajem Azji Środkowej.
„Odkąd talibowie doszli do władzy, uzyskanie dokumentów podróży stało się prawie niemożliwe, więc wielu Afgańczyków zostało zmuszonych do odbywania nieregularnych podróży iw rezultacie zostali ukarani przez inne rządy” – potępił rząd. Komitet Praw Imigracji, Francesca Pistelli.
Ubolewał, że „zamiast znaleźć bezpieczeństwo i bezpieczeństwo”, uciekający Afgańczycy „uwięziono w prowizorycznych obozach wzdłuż granicy lub przetrzymywano podczas deportacji w niepewne miejsce”.
Amnesty International potępiła kraje w Europie i Azji Środkowej za poddanie Afganistanu „nielegalnym skurczom, aresztowaniu i deportacji”, domagając się, aby „wypełniły swój obowiązek ochrony ludzi dotkniętych nadużyciami”. Naruszenia, natychmiastowe zaprzestanie leczenia i „gwarancja dostępu do rozsądnych procedur azylowych”.
W szczególności raport Amnesty ilustruje, jak Pakistan, Uzbekistan, Iran, Tadżykistan i Turkmenistan zamknęły swoje granice, aby podróżować bez dokumentów, pomimo ryzyka poważnych nadużyć ze strony części talibów.
20 października ogłosił, że władze irańskie deportowały 58 279 nieudokumentowanych Afgańczyków między 27 października a 9 września 2021 r., a 150 deportowały do Afganistanu. Organizacja przypomniała o nowych władcach Afganistanu.
W ten sposób nie tylko kraje, które mają granice lądowe z Afganistanem, ale także nie stosują otwartych granic dla osób ubiegających się o azyl, ponieważ regiony takie jak Bułgaria, Chorwacja i Grecja nadal przynoszą Afgańczykom skromne dochody. „Wraz z wprowadzeniem przez Polskę nowych ograniczeń, nie jest możliwe, aby ludzie przekroczyli granicę w celu ubiegania się o azyl w tym kraju.
Jeśli chodzi o Polskę, organizacja ostrzegła, że 32 Afgańczyków zostało „uwięzionych przez strażników” na „małym obszarze” granicy między tym krajem a Białorusią od momentu przeniesienia z Polski na Białoruś 19 sierpnia. Podejrzewany o „krótki dochód” i „bez dostępu do odpowiedniego schronienia, czystej wody, jedzenia lub opieki medycznej”.
Wraz ze wzrostem liczby przybywających z Afganistanu władze tureckie ogłosiły rozbudowę muru wzdłuż granicy z Iranem, a Turcja kontynuowała przetrzymywanie nieudokumentowanych Afgańczyków w ramach przygotowań do deportacji.
W tym kontekście panel wskazuje na inny środek, który może wpłynąć na bezpieczeństwo tych narodów, a testy bezpieczeństwa przeprowadzane przez kraje takie jak Niemcy ostrzegają przed sytuacją w Afganistanie, który nie przeszedł tych „surowych” testów. Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Obiecaj „bezpieczne wyjście”
W związku z tym panel wezwał państwa do podjęcia „pilnych” środków w celu zagwarantowania „bezpiecznej ewakuacji” Afgańczyków zagrożonych atakiem talibów. Wydawanie wiz humanitarnych potrzebującym i zagrożonym. „
„Wzywamy wszystkie kraje do otwarcia granic dla Afganistanu jako uchodźcy i do ustanowienia specjalnych programów przesiedleń, aby zapewnić bezpieczeństwo najbardziej zagrożonym.
Amnesty International podkreśla potrzebę działania na rzecz pomocy ludziom w ucieczce z kraju, w którym prawa człowieka „nieustannie się pogarszają”, zwłaszcza wśród aktywistek, obrońców praw, dziennikarzy oraz mniejszości etnicznych lub religijnych.
Państwa muszą zapewnić międzynarodową ochronę zarówno przybyszom, jak i Afgańczykom oraz zagwarantować prawa Afgańczykom podróżującym do krajów regionu.
„Świat nie może porzucić Afganistanu w tym kluczowym momencie. Potrzebny jest skoordynowany międzynarodowy wysiłek, aby zapewnić Afganistanowi bezpieczeństwo” – powiedział Fisdelli, dodając, że życie tysięcy mężczyzn i kobiet, którzy walczyli o swoje prawa w tym kraju, „wisi w powietrzu”. wątek.”
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”