Afrykańskie Komitety Olimpijskie głosują za udziałem Rosji

Afrykańskie Komitety Olimpijskie głosowały za udziałem rosyjskich i białoruskich sportowców w Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu, ogłoszono w sobotę 4 marca w Komitecie Wykonawczym Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich Afryki (ACNOA) w Nawakszut (Mauretania).

„Członkowie są jednomyślni co do udziału rosyjskich i białoruskich sportowców we wszystkich międzynarodowych zawodach” – napisano w oświadczeniu związku. „Umożliwi to rosyjskim i białoruskim sportowcom udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku w całkowitej neutralności i bez żadnych oznak tożsamości” – dodano w oświadczeniu.

Tym samym Afrykańskie Komitety Olimpijskie zgadzają się ze stanowiskiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) i przyłączają się do Azjatyckiej Rady Olimpijskiej (OCA), która pod koniec stycznia zaproponowała włączenie tych sportowców do swoich regionalnych zawodów, m.in. Mistrzostwa Azji. Games, wyrażając poparcie dla stanowiska MKOl.

Nie po to, by „wyrzucić Cię z zawodów tylko z powodu paszportu”

Władze olimpijskie pod koniec stycznia przedstawiły plan działania Reintegracja Rosjan i BiałorusinówZostali wykluczeni ze światowego sportu od czasu inwazji na Ukrainę pod neutralną flagą, o ile nie „aktywnie wspierali wojny na Ukrainie”.

„Żaden sportowiec nie powinien być wykluczony z zawodów tylko z powodu paszportu” – powiedział dyrektor wykonawczy MKOl.

Takie jest również zdanie ACNOA, które „zgodziło się potwierdzić, że polityka nie może wywierać presji na sport i odbierać mu wszystkich szlachetnych wartości, które krążą wokół pokoju, jedności i solidarności”: „Sportowcy w żadnym wypadku nie powinni płacić ciężkich cena”. Z konfliktu, czymkolwiek on jest i gdziekolwiek się znajduje.

Propozycja MKOl dotycząca readmisji Rosjan i Białorusinów daleki od jednomyślności.

We wspólnym piśmie, w wyniku zorganizowanej 11 lutego konferencji ministrów sportu około trzydziestu krajów, w tym Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Polski, Stanów Zjednoczonych i Kanady, koalicja państw zwraca się do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o „wyjaśnienia” dotyczące neutralności wymaganej od rosyjskich i białoruskich sportowców jako warunku ich udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Ukraina sprzeciwia się możliwości startu w Paryżu sportowców z Rosji i Białorusi, nawet pod neutralną flagą, i zagroziła bojkotem zawodów.

* Artykuł zaadaptowany z Oryginał jest w języku francuskim

Z AFP

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *