Amerykański astronauta Frank Rubio ustanowił nowy rekord najdłuższego czasu, jaki amerykański astronauta spędził w kosmosie

Amerykański astronauta Frank Rubio ustanowił nowy rekord najdłuższego czasu, jaki amerykański astronauta spędził w kosmosie

NASA

Astronauta NASA i inżynier pokładowy Ekspedycji 68, Frank Rubio, widać wnętrze kopuły, „okna na świat” ISS, gdy orbitujące laboratorium przeleciało 450 km nad południowo-wschodnią Anglią 1 października 2022 r.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Astronauta Frank Rubio przebywa na niskiej orbicie okołoziemskiej od ponad 355 dni, bijąc rekord najdłuższej misji kosmicznej wykonanej przez amerykańskiego astronautę.

Rubio – który od września 2022 r. przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – Doskonałość Poprzedni rekord należał do emerytowanego astronauty NASA Mark Vande HejWedług rzecznika agencji kosmicznej o 13:40 czasu wschodniego w poniedziałek.

Co więcej, Rubio jest na dobrej drodze do osiągnięcia kolejnego ważnego kamienia milowego w ciągu zaledwie kilku tygodni. Oczekuje się, że rosyjska kapsuła Sojuz nie sprowadzi go i jego członków załogi – astronautów Siergieja Prokopiewa i Dmitrija Petlina – na Ziemię przed 27 września.

Oznacza to, że po zakończeniu swojej misji Rubio spędzi na orbicie co najmniej 371 dni. Wkrótce zostanie pierwszym Amerykaninem, który spędzi w mikrograwitacji więcej niż rok kalendarzowy.

Jednak misja Rubio nie miała pierwotnie na celu bicia rekordów.

Kiedy 21 września 2022 roku Rubio wyleciał na stację kosmiczną na pokładzie rosyjskiej kapsuły Sojuz, on i jego koledzy myśleli, że wykonują sześciomiesięczną misję. Ale statek kosmiczny, który przewoził Rubio i jego dwóch rosyjskich kolegów Nastąpił wyciek płynu chłodzącego w grudniu. Później urzędnicy rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos uznali, że statek kosmiczny nie jest bezpieczny podczas transportu załogi do domu.

Zamiast tego 28 marca kapsuła Sojuz MS-22 wróciła na Ziemię bez załogi. Roscosmos wystrzelił alternatywny statek kosmiczny MS-23, który… zadokowany Ze stacją kosmiczną 25 lutego. Datę powrotu Rubio przesunięto na wrzesień, ponieważ Rosja przygotowuje kolejny statek kosmiczny Sojuz, który wystartuje z nową załogą składającą się z dwóch astronautów i astronauty NASA już w piątek.

Aby upamiętnić osiągnięcie Rubio, 5 września nagrał rozmowę z Vande Hei. Oczekuje się, że NASA wyemituje materiał filmowy na swoim ekranie we wtorek o godzinie 11:00 czasu wschodniego. Kanał medialny.

„Loty kosmiczne Rubio ucieleśniają istotę eksploracji” – powiedział w poniedziałek administrator NASA Bill Nelson. oświadczenie Opublikowano w mediach społecznościowych.

„Bijąc rekordy jako najdłużej pracujący amerykański astronauta NASA w kosmosie, toruje także drogę przyszłym pokoleniom astronautów” – czytamy w oświadczeniu. „Twoje poświęcenie jest naprawdę nie z tego świata, Frank!”

NASA

Rubio pokazano podczas spaceru kosmicznego przymocowanego do prawej konstrukcji kratownicy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, 15 listopada 2022 r.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i Rubio wyjedzie 27 września, jego 371-dniowy pobyt nie ustanowi rekordu świata w najdłuższej misji kosmicznej. Tytuł ten należy do zmarłego rosyjskiego astronauty Walerija Polakowa, który między styczniem 1994 r. a marcem 1995 r. zaobserwował 437 dni na orbicie na pokładzie rosyjskiej stacji kosmicznej Mir.

Vandi Ustanowił nowy amerykański rekord największej liczby kolejnych dni w kosmosie w 2022 r. po tym, jak NASA i Roscosmos zdecydowały się przedłużyć jego pobyt, ponieważ Rosja wysłała na stację kosmiczną dwuosobową załogę, aby nakręcić film. Powrót Vande Hei został jednak opóźniony, aby umożliwić dodatkowy ruch do laboratorium na orbicie Powiedział Wiedział już wtedy, że jego misja może zostać przedłużona przed jego przybyciem.

Przed Vande Hei amerykański astronauta Scott Kelly był posiadaczem tytułu najdłuższego lotu kosmicznego wykonanego przez Amerykanina w ramach swojej 340-dniowej misji. Ta służba była zaplanowaną, dłuższą misją zaprojektowaną przez NASA Badanie skutków długoterminowych Lot kosmiczny na ludzkim ciele.

Rosyjski kosmonauta jest także posiadaczem aktualnego rekordu największej liczby dni spędzonych w kosmosie. Giennadij Padałka stało się Tytuł ten pobił w 2015 roku innego astronautę, który w sumie spędził 879 dni w pięciu oddzielnych lotach kosmicznych.

Amerykański rekord największej liczby dni spędzonych w kosmosie należy do Peggy Whitson, która spędziła łącznie 675 dni na orbicie. Whitsona, który emeryt ć Z zespołu astronautów NASA w 2018 r. została wpisana do rejestru niedawno w 2023 r. Obecnie pracuje jako prywatna astronautka w firmie Axiom Space, która do tej pory gościła Dwa loty komercyjne do stacji kosmicznej, która umożliwiła płacącym klientom przeżycie podróży do orbitującego laboratorium wraz z doświadczonym zawodowym astronautą.

Rubio udał się na stację kosmiczną na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego w ramach Umowa o wymianie załogi Między NASA a Roskosmosem, który został podzielony latem 2022 roku.

Urzędnicy NASA wyznaczyli Rubio na pokład statku kosmicznego Sojuz MS-22, podczas gdy Roscosmos umieścił na pokładzie astronautę Annę Kikinę. Misja SpaceX Crew Dragon Który wystartował w październiku 2022 r. i Wrócił do domu 11 marca.

Pomimo napięć geopolitycznych między Stanami Zjednoczonymi a Rosją w miarę eskalacji wojny na Ukrainie NASA wielokrotnie powtarzała, że ​​jej partnerstwo z Roskosmosem jest niezbędne do kontynuowania działalności stacji kosmicznej i prowadzenia na jej pokładzie cennych badań naukowych.

Po ogłoszeniu umowy o wspólnych przejazdach NASA stwierdziła w oświadczeniu, że podpisanie takiej umowy z Rosją ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia „dalszego bezpiecznego funkcjonowania” stacji kosmicznej. Jeśli rosyjski statek kosmiczny Sojuz lub kapsuła Crew Dragon firmy SpaceX napotkają problemy i zostaną wycofane z eksploatacji, umowa o wymianie miejsc zapewni, że amerykańscy astronauci i rosyjscy kosmonauci nadal będą mogli uzyskać dostęp do stacji kosmicznej.

Roscosmos nie musiał polegać na kapsule SpaceX, aby wymienić uszkodzony statek załogowy Sojuz MS-22, ponieważ statek kosmiczny MS-23 był przygotowany do lotu, a wyciek płynu chłodzącego ze statku kosmicznego MS-22 niekoniecznie oznaczał potencjalne problemy. Służby wskazały na inne pojazdy Sojuza.

Joel Montalbano, kierownik programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w NASA, powiedział podczas lipcowej konferencji prasowej, że Roscosmos zbadał problem i stwierdził, że przyczyną wycieku była prawdopodobnie „siła zewnętrzna”, co sugeruje, że kawałek śmieci orbitalnych mógł… Zderzył się ze statkiem kosmicznym.

„Zespół NASA zbadał to również niezależnie od zespołu rosyjskiego i również nie mogliśmy znaleźć niczego – w oparciu o informacje, które przekazali nam nasi rosyjscy koledzy – niczego innego niż jakiś rodzaj siły zewnętrznej, gruz lub cokolwiek innego”. – powiedział Montalbano.

Podczas swojego pobytu w kosmosie Rubio widział kilka załóg astronautów podróżujących pojazdami SpaceX. Oprócz załogi Axiom-2, która odwiedziła planetę w maju, zrobili to także astronauci SpaceX Crew-6 Przychodzi i odchodzi Od przybycia Rubio. Oraz Crew-7 – w skład którego wchodzą astronauci z NASA, Roskosmosu, Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych i Europejskiej Agencji Kosmicznej – paragon Na stacji w sierpniu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *