Amerykański organ regulacyjny dał Space X zielone światło na wystrzelenie statku kosmicznego w piątek

Amerykański organ regulacyjny dał Space X zielone światło na wystrzelenie statku kosmicznego w piątek

W środę Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) wydała zgodę SpaceX na drugi start Starship, najpotężniejszej rakiety, jaką kiedykolwiek zbudowano, po pierwszej próbie przeprowadzonej w kwietniu, która zakończyła się dużą eksplozją.

Federalna Administracja Lotnicza stwierdziła w oświadczeniu, że firma Elona Muska „przestrzegała wymogów bezpieczeństwa, ochrony środowiska, przepisów i odpowiedzialności finansowej” po nieudanym pierwszym locie orbitalnym.

„W piątek 17 listopada świętujemy drugi lot testowy statku Starship” – SpaceX opublikowało na X po uzyskaniu zezwolenia.

Dwugodzinne okno na premierę zostanie otwarte o godzinie 07:00 czasu lokalnego (13:00 GMT) z obiektów firmy w Boca Chica w Teksasie.

Transmisję na żywo można śledzić na stronach internetowych X i SpaceX.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

20 kwietnia bezzałogowa rakieta SpaceX eksplodowała cztery minuty po starcie. Statek kosmiczny doświadczył kilku awarii silnika.

Pocisk rozpadł się, powodując kulę ognia i uderzył w Zatokę Meksykańską, tworząc chmurę pyłu, która pokryła kilka kilometrów.

FAA szybko wszczęła dochodzenie, a grupy zajmujące się ochroną przyrody ogłosiły, że pozwą agencję za niewystarczające działania w celu ochrony środowiska, biorąc pod uwagę bliskość jej działalności do siedlisk gatunków chronionych.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Statek kosmiczny ma 120 metrów długości i wytwarza 7600 ton ciągu podczas startu, czyli ponad dwukrotnie większą moc rakiety Saturn V, która wysłała misję Apollo na Księżyc.

Statek kosmiczny zaprojektowano tak, aby nadawał się do ponownego użycia i oczekuje się, że oba etapy rakiety powrócą na Ziemię, znacznie obniżając koszty.

SpaceX spodziewa się, że będzie to pojazd, który pewnego dnia przewiezie ładunek i załogę na Marsa. Ze swojej strony NASA uzyskała kopię statku Starship jako pojazdu lądującego w ramach programu Artemis, dzięki któremu ma nadzieję wysłać astronautów na Księżyc w połowie obecnej dekady.

Plan lotu w przypadku nowego startu będzie podobny do planu kwietniowego. Po rozdzieleniu statek kosmiczny będzie kontynuował podróż na wysokości „tuż poniżej orbity” – powiedział Musk i wyląduje na Pacyfiku w pobliżu Hawajów.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *