Amerykański Urząd Regulacji Lotnictwa uniemożliwia SpaceX wystrzeliwanie większej liczby rakiet „Starship” do czasu skorygowania 63 błędów | Firmy

Amerykański Urząd Regulacji Lotnictwa uniemożliwia SpaceX wystrzeliwanie większej liczby rakiet „Starship” do czasu skorygowania 63 błędów |  Firmy
-Obraz- MEX2671. Matamoros (Meksyk), 20.04.2023 r. – Zdjęcie przedstawiające dzisiejszy start rakiety Starship w pobliżu Rio Bravo w Matamoros Tamaulipas (Meksyk). W czwartek tysiące Meksykanów na granicy ze Stanami Zjednoczonymi obserwowało historyczny start, a następnie eksplozję rakiety Starship amerykańskiego potentata Elona Muska. EFE/Abrahan Pineda Jacome
Abraham Pineda Jacome (EFE)

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poinformowała w piątek należącą do Elona Muska firmę kosmiczną SpaceX, że nie może wystrzelić nowych rakiet Starship, dopóki nie zostaną podjęte 63 działania naprawcze.

20 kwietnia duża rakieta Starship eksplodowała na niebie Teksasu zaledwie kilka minut po udanym starcie testowym. Następnie firma uzasadniła, że ​​kilka jej silników przestało działać.

Choć w pierwszych chwilach startu wydawało się, że wszystko idzie zgodnie z planem, rakieta zaczęła obracać się wokół własnej osi i zamiast się rozdzielić, jak zaprogramowano w pierwszej fazie lotu, statek ostatecznie eksplodował, nie dokończywszy te 90 minut. Przed lądowaniem w pobliżu Hawajów zaplanowano tranzyt.

W piątek FAA poinformowała, że ​​zamknęła dochodzenie i podjęła dalsze działania, nie wdając się w szczegóły, że w swoim raporcie końcowym przytoczono „wiele przyczyn źródłowych”.

Zanim firma będzie mogła rozważyć wprowadzenie nowych produktów, musi wdrożyć „63 działania naprawcze”. Wśród nich jest przegląd komponentów w celu uniknięcia wycieków i pożarów, wprowadzenie zmian w projekcie wyrzutni w celu zwiększenia jej wytrzymałości, włączenie dodatkowych przeglądów do procesu projektowania i przeprowadzenie większej liczby testów komponentów kluczowych dla bezpieczeństwa.

Wśród nich szczególnie wymieniono Autonomiczny System Bezpieczeństwa Lotnictwa (AFSS) i wymagane są również dalsze modyfikacje praktyk monitorowania.

FAA ostrzega, że ​​zamknięcie śledztwa nie oznacza automatycznie zgody na przyszły start statku kosmicznego z Boca Chica, dużego centrum startowego SpaceX w południowym Teksasie.

„Przed kolejnym startem SpaceX musi wdrożyć wszystkie działania naprawcze, które mają wpływ na bezpieczeństwo publiczne i zwrócić się do FAA o modyfikację licencji, która uwzględnia wszystkie obowiązujące wymogi regulacyjne w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa” – stwierdziła agencja.

Nieudany kwietniowy test uznano za bardzo ważny krok dla statku kosmicznego, który ma transportować ludzi na orbitę Ziemi, Księżyca i Marsa i składa się ze zintegrowanego statku (Starship) i urządzenia wspomagającego (Super Heavy Rocket).

Śledź wszystkie informacje Pięć dni W Facebook, Świergot I LinkedInlub w Nasz biuletyn Program pięciodniowy

Program pięciodniowy

Najważniejsze cytaty ekonomiczne dnia, wraz z kluczami i kontekstem pozwalającym zrozumieć ich zakres

Przyjmij go

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *