Amerykański wojskowy samolot kosmiczny wyrusza z kolejną tajną misją, która ma potrwać lata

Amerykański wojskowy samolot kosmiczny wyrusza z kolejną tajną misją, która ma potrwać lata

Armia USA wystrzeliła swój tajny samolot kosmiczny w ramach kolejnej misji, która ma trwać co najmniej dwa lata

Samolot kosmiczny X-37B armii amerykańskiej wystartował w czwartek z kolejną tajną misją, która ma trwać co najmniej dwa lata.

Podobnie jak poprzednie misje, samolot wielokrotnego użytku, przypominający mały prom kosmiczny, przeprowadzał tajne eksperymenty. Na pokładzie nie ma nikogo.

To siódmy lot X-37B, który od debiutu w 2010 roku przebywa na orbicie ponad 10 lat.

Ostatni lot, najdłuższy jak dotąd, trwał dwa i pół roku, a rok temu zakończył się na pasie startowym lotniska Kennedy'ego.

Przedstawiciele Sił Kosmicznych nie powiedzieli, jak długo orbitalny pojazd testowy pozostanie w powietrzu ani co znajduje się na pokładzie poza eksperymentem NASA mającym na celu pomiar wpływu promieniowania na materiały.

X-37B, zbudowany przez Boeinga, przypomina wycofane promy kosmiczne NASA. Ale to tylko jedna czwarta wielkości i ma 29 stóp (9 metrów) długości. Nie są potrzebni astronauci; X-37B posiada niezależny system lądowania.

Startują pionowo jak rakiety, ale lądują poziomo jak samoloty i są zaprojektowane do orbitowania na wysokości od 150 mil do 500 mil (240 do 800 kilometrów). W dawnym hangarze wahadłowym w Kennedy stacjonują dwa samoloty X-37B.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Grupy Mediów Naukowo-Edukacyjnych Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *