AMP.- Polska.- Polska rozwiązuje podkomisję badającą wypadek, w którym zginął prezydent Kaczyński

AMP.- Polska.- Polska rozwiązuje podkomisję badającą wypadek, w którym zginął prezydent Kaczyński

Wiceminister obrony narodowej świętuje rozwiązanie grupy zadaniowej, które kosztowało państwo „setki milionów złotych”.

Madryt, 15 grudnia (Europe Press) –

W piątek polski rząd ogłosił, że rozwiązuje podkomisję Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiedzialną za śledztwo w sprawie śmierci ówczesnego prezydenta kraju Lecha Kaczyńskiego, m.in. w katastrofie lotniczej w rosyjskim mieście Smoleńsk w kwietniu 2010 roku. Ludzie.

Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał uchylenie dekretu ustanawiającego utworzenie ww. podkomisji – czytamy w komunikacie teki obronnej na jej oficjalnym profilu w partnerskiej sieci Twitter.

„Podkomisja jest w trakcie rozwiązywania, a jej członkowie mają obowiązek zlikwidować do najbliższego poniedziałku, 18 grudnia 2023 r., całą dokumentację, majątek i sprzęt służący do prac podkomisji” – dodał resort obrony.

W ramach środka rozważa się również cofnięcie upoważnień przyznanych członkom podkomisji do zbadania incydentu. Podobnie rząd zapowiedział utworzenie w najbliższej przyszłości nowej komisji specjalnej, która „przeanalizuje wszystkie aspekty działalności rozwiązanej podkomisji”.

Później wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk podkreślił, że decyzja ta oznacza koniec „wydawania setek milionów złotych na działania, które nie mają nic wspólnego z wyjaśnianiem przyczyn katastrofy smoleńskiej” – podaje Polska Agencja Informacyjna. Wiadomości PAP.

„Chcę ogłosić, że to koniec kłamstw w imieniu polskiego rządu (…) (…) To prawdziwie historyczny moment, w którym polski rząd wreszcie stanął twarzą w twarz z prawdą” – powiedział Tomczyk. Sprawą zajmują się eksperci, a nie politycy.

Samolot Tu-154 przewożący prezydenta Kaczyńskiego rozbił się w połowie kwietnia 2010 r. w zalesionym terenie w pobliżu miasta Smoleńsk w zachodniej Rosji, wioząc polskiego prezydenta i kilku członków kierownictwa rządu na uroczystość upamiętniającą. Za II wojnę światową.

Katastrofa lotnicza, która wstrząsnęła Polską, nadal szokuje jej obywateli, podzielonych pomiędzy tych, którzy uważają, że katastrofa była wynikiem gęstej mgły, która zaskoczyła go, gdy próbował wylądować; Oraz tych, którzy spekulują, że tragedia może być częścią zaplanowanego morderstwa.

W 2016 roku rząd ultrakonserwatywnej Beaty Szydło wypromował wspomnianą podkomisję do zbadania wypadku w pierwszym etapie, na której czele stoi rząd obecnego premiera Donalda Tuska.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *