Anatomowie z Uniwersytetu w Bazylei, w szwajcarskiTwierdzą, że odkryli „pierwszy szczegółowy opis” nieznanej części znajdującej się w mięśniu żucia, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie naukowym Annals of Anatomy.
Żucie to krótki mięsień odpowiedzialny za żucie i chociaż powszechnie uważa się, że składa się z dwóch warstw, powierzchownej i głębokiej, naukowcy sugerują, że istnieje trzecia warstwa.
W celu udowodnienia istnienia wspomnianej trzeciej warstwy grupa specjalistów przeprowadziła m.in badanie Badanie anatomiczne, w którym zbadali 12 ludzkich głów zachowanych w formaldehydzie, a także badanie tomograficzne 16 nowych zwłok. Dane te zostały potwierdzone przez rezonans magnetyczny żywego osobnika.
Jakie były wyniki tego badania?
Według uczonych:
„Głęboka i anatomicznie odrębna trzecia warstwa mięśnia żwacza była konsekwentnie obecna od przyśrodkowej powierzchni wyrostka jarzmowego kości skroniowej do korzenia i tylnego brzegu wyrostka koronowego” – wyjaśniają naukowcy w publikacji.
„Musculus masseter pars coridea” (koronowa część masy) to naukowa nazwa zaproponowana przez grupę anatomów dla nowo odkrytej części.
Jaka jest funkcja nowej części?
Eksperci wyjaśnili, że funkcją „wieńcowej części masażera” jest stabilizacja szczęki, podnoszenie i cofanie procesu wieńcowego, w zależności od rozmieszczenia włókien mięśniowych osoby.
Autorzy twierdzą, że „dokładna znajomość budowy mięśnia żucia może być również ważna w kontekście klinicznym w odniesieniu do leczenia zaburzeń skroniowo-żuchwowych lub interwencji chirurgicznych w łuku jarzmowym”.
Naukowcy doszli do wniosku, że „wiedza o prawidłowej masie mięśniowej i jej lokalizacji” może przełożyć się na „minimalnie inwazyjne interwencje i optymalne leczenie pacjenta”.
„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji.”