Animowana Cineteca przyjeżdża do FICG z Polski

Guadalajara /

The FICG Cinematech Kino animowane i eksperymentalne, które odbywa się od 23 do 28 czerwca, zaprasza na pierwszy tydzień polskiego kina w Meksyku poświęcony ANIMA POLAND.

Model składa się z 60 filmów wyprodukowanych w ciągu ostatnich 50 lat, podzielonych na sześć sekcji tematycznych i prezentowanych w 13 funkcjach.

W najbliższy czwartek rozpoczyna się cykl, a w inauguracji będzie obecna organizatorka z Polski, Ela Chrzanowska (Ella Films).Zaprezentowane zostaną cztery filmy animowane Piotra Dumali: Zbrodnia i kara (2000), Walcz, kochaj i pracuj (2009), Ostatnia Wieczerza (2019) i Kołysanka (2012)

Dumla to jeden z najbardziej podziwianych współczesnych pisarzy filmów animowanych i beletrystyki. Wynalazł własną technikę animacji na płycie gipsowo-kartonowej. Cechą charakterystyczną jego twórczości są odniesienia literackie, zwłaszcza do Franza Kafki i Fiodora Dostojewskiego. Jest dwukrotnie nominowany do Oscara i otrzymał ponad 100 nagród za swoją pracę filmową i graficzną.

Podczas rozmów Guillermo del Toro i Estrelli Araizy o Pinokio, które w zeszły piątek pokazywano w pokoju o tej samej nazwie w Guadalajara, mówi się, że chcieli nawiązać wielką więź poprzez założenie Dollar del Sucho. Z twórcami ze Wschodu po Europę.

Guillermo del Toro zauważył: „Polska animacja ma ten sam wiersz co animacja Guadalajary, plastikowy oddech, na przykład ja. Traktują ją jak obrazkowe, poetyckie wydarzenie, nie chcą robić filmów dla wielkich wytwórni w Kalifornii, nie chcą kariery milionera, chcą robić sztukę, a w Guadalajarze to dla mnie bardzo ważne. Kiedy mówimy o Europie Wschodniej i polskiej animacji, mamy na myśli animację czeską, animację polską, animację igłami Rosjan w każdym sensie. Cała Wspólnota Wschodnia Europy ma bardzo silne relacje”, więc to posunięcie można interpretować jako akt mający na celu zbliżenie twórców z Guadalajary do twórców polskich.

Wszystkie filmy poza UdeG są organizowane przez Ambasadę RP w Meksyku, Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi, Telewizję i Teatr (PWSFTviT) oraz Filmotekę Narodową Instytut Audiowizualny (FINA) w Warszawie.

Ceremonia otwarcia odbędzie się w najbliższy czwartek o 20:30 w FICG Cineteca Uniwersytetu Guadalajara, mieszczącym się w Anillo Periférico Norte 1695 w Japonii. Więcej informacji na www.animapolonia.pl, www.cinepolacoenmexico.pl, www.cinetecaficg.com, www.cinetecaficg.com/cineforo.

Klucze

Kategorie

Ilustracje Wolności i Ucisku – 9 filmów twórców i następców Polskiej Szkoły Filmu Animowanego od lat 50. do 60. do XXI wieku.

Historie nieodpowiednie dla dzieci: Składa się z dziewięciu filmów krótkometrażowych dla dorosłych z lat 1957-2016 oraz 15 filmów krótkometrażowych kina eksperymentalnego z lat siedemdziesiątych.

Warsztaty Form Film (Worststot Form Filmovage). Spiknew Rybczyński, Janus Polom, Joseph Robakovsky, Wojciech Bruszewski i Wojciech Bruszewski, zdobywcy Oscara za Tango w 1983 roku oraz Łódzka Grupa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej.

Partia jest najlepsza w szkole filmowej. Obejmuje siedem animowanych filmów krótkometrażowych prezentowanych na międzynarodowych festiwalach, wyprodukowanych w latach 2012-2021

Historie dla dzieci – Bolog i Lolak. Pomyślany dla dzieci jako miłe wspomnienie serialu telewizyjnego z czasów sowieckich w Polsce z ukochanymi bohaterami Bolka i Lolka

SRN

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.