Aragones lobbuje w Polsce na rzecz oficjalnego statusu Katalonii w UE

Aragones lobbuje w Polsce na rzecz oficjalnego statusu Katalonii w UE

Europa JęzykówW 1996 roku Miquel Siguan omówił stary problem regionów europejskich: relację między językiem a narodem. Rząd od miesięcy jest pochłonięty intensywną kampanią mającą na celu uczynienie języka katalońskiego oficjalnym w UETeraz to jednak będzie musiało poczekać. To ostatni rozdział ataku Wystawa ta ukazuje liczbę osób mówiących po katalońsku. To daje im 10 milionów „Trzynasty najczęściej używany język”, przed językami urzędowymi różnych krajów. Wystawa została otwarta w tym tygodniu w Krakowie, ale naszym zamiarem jest przeniesienie jej do innych lokalizacji.

Zorganizował wystawę Delegacja Rządu Generalnego w Europie Środkowej, w reżyserii niemieckiej dziennikarki Krystyny ​​Schreiber. Promotorami są Centrum Studiów Katalońskich, Instytut Lingwistyki Rzymskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Platforma Językowa. Katalońska organizacja pozarządowa. Firma ta powstała już w zeszłym roku Ambitna międzynarodowa kampania mająca na celu przekonanie krajów europejskich Przyjęcie katalońskiego jako języka urzędowego Unii Europejskiej.

Kataloński: 10 milionów europejskich głosów Jego inauguracja odbyła się w ubiegły wtorek Paterevyan może go również odwiedzać w szkole do 29 stycznia. W budynku mieści się Uniwersytet Jagielloński, założony w XIV wieku, do którego uczęszczali m.in. astronom Mikołaj Kopernik i papież Jan Paweł II. Jak mogłeś się dowiedzieć celZamiarem jest kontynuacja trasy po innych krajach i próba zdobycia ich wsparcia Nominacja Zwłaszcza teraz, gdy stał się językiem urzędowym Unii Europejskiej 29 grudnia Belgia odmówiła włączenia debaty do Rady do Spraw Ogólnych.

Belgia usunęła obecnie debatę na temat oficjalnego statusu państw katalońskiego, baskijskiego i galicyjskiego

Rola katalońskiego

Liczba osób mówiących po katalońsku na targach wywołała kontrowersje, Katalonię zamieszkuje zaledwie 7,6 mln mieszkańców i nie wszyscy mówią w ich języku, co według niektórych przedsiębiorstw jest zagrożone. W regionie istnieje ważna sieć biur działań zagranicznych. W sumie około dwudziestu AmbasadyTylko 13 jest w pełni sprawnych. Wśród nich zorganizował wystawę.

W ubiegłym roku Wspólny Na tę misję dyplomatyczną przeznaczył w budżecie prawie 73 mln euro, czyli o 8% więcej niż rok temu. Celem było „wzmocnienie i skonsolidowanie sieci przedstawicieli”. Na ich stronach internetowych od miesięcy można przeczytać siedem powodów, dla których kataloński jest oficjalny w UE. Twierdzą, że jest to prawo językowe i roszczenie historyczne.

Obecnie krakowska wystawa składa się z kilku paneli, które zapraszają do odkrywania. „Globalny wpływ języka katalońskiego na codzienne życie jego obywateli”. Z ponad 10 milionami użytkowników jest trzynastym najczęściej używanym językiem w Europie. Przed irlandzkim, fińskim czy duńskim. Tworzone przez nią infografiki pokazują jego zastosowanie w różnych obszarach, takich jak kultura, edukacja, administracja czy sport.

Katalońska organizacja pozarządowa W swojej kampanii wykorzystał już znanych sportowców. Nie chciał jednak ujawnić tej gazecie kosztów. Stan ogólny W latach 2019-2021 firmie przyznano grant w wysokości 1,9 mln euro.. Rok temu odpowiadał za wysłanie listu do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Roberta Metzolaoraz Europejską Rzecznik Praw Obywatelskich Emily O'Reilly, aby zablokować debatę na temat modelu immersji językowej w szkołach w Katalonii. Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego (PETI) Kto tutaj dowodzi? popularny Dolary Montserrat.

Prośba od Puigdemonta

Organizatorzy wystawy przyznają, że «Szansa w kluczowym momencie »Ponieważ oficjalny status języka katalońskiego znajduje się w tabeli instytucji europejskich. Hiszpania formalnie przedstawiła wniosek 19 września, sprawując rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. To była prośba Carlesa Puigdemonta Zatem Junds będzie wspierać inwestycję Pedra Sancheza.

Ministrowie Państw Członkowskich wyrazili swoje zastrzeżenia Postanowili zostawić ten temat na później.. Puigdemont potwierdził znaczenie tej sceny kilka tygodni później „naruszenie” Jeśli chodzi o Sancheza, nie poddał się i nadal nalegał, aby jego żądania zostały spełnione.

Przed końcem roku minister spraw zagranicznych Jose Manuela AlbarezaDo dwudziestu siedmiu wysłano list, w którym obiecano im propozycję nawrócenia kataloński, baskijski i galicyjski Języki urzędowe UE ograniczone do Hiszpanii „Zaspokaja indywidualne potrzeby.”. Jego celem było uspokojenie obaw krajów, w których używa się setek języków mniejszościowych.

Aby język mógł zostać oficjalnie zadeklarowany w UE, musi tak być Uznanie konstytucyjne w kraju pochodzeniaUstanowienie języka roboczego w parlamencie krajowym (Sprawa toczy się od września), państwo członkowskie zwraca się o jego zatwierdzenie i przejmuje wszelkie koszty wynikające z jego stosowania w instytucjach społecznych. Wstępny raport Komisji Europejskiej mówi o około 132 milionach euro rocznie (44 na język) Wpływ gospodarczy.

Źródła dyplomatyczne uznają, że jest to koszt akceptowalny dla Hiszpanii.do zrobienia Prawdziwą przeszkodą jest przekonanie europejskich partnerów do zaakceptowania posunięcia wymagającego jednomyślnego poparcia. Szwecja i Finlandia zablokowały ten ruch Ponieważ propozycja uczynienia katalońskiego (podobnie jak baskijski i galicyjski) jednym z języków urzędowych UE nie ma wcześniejszego oświadczenia o skutkach. Dołączyły do ​​nich Łotwa i LitwaKraje, które w przeszłości ze względu na swoją historię mocno opierały się na tezach libertariańskich.

W ramach stopniowego wdrażania języków urzędowych, Kongres W piątek ogłosiła, że ​​zostanie ustalona w okresie tych sesji Procedury wymagane w przypadku tłumaczenia symultanicznego w trzech salach komisji jednocześnie. Dzięki temu sesje panelowe w nadchodzących miesiącach będą dotyczyć prawa do używania języków urzędowych i prawa do bycia zrozumianym. Powinni poprosić o usługi pokoju na czas.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *