Archeolodzy odkryli półmilionową drewnianą konstrukcję, która nie została zbudowana przez Homo sapiens

Archeolodzy odkryli półmilionową drewnianą konstrukcję, która nie została zbudowana przez Homo sapiens

Z nowego badania wynika, że ​​pół miliona lat temu, znacznie wcześniej, niż wcześniej sądzono, ludzkość zaczęła używać drewna do budowy konstrukcji. Badania mówią o dobrze zachowanych rzeźbach w drewnie na stanowisku archeologicznym przy wodospadach Kalambo w Zambii, które pochodzą sprzed co najmniej 476 000 lat i poprzedzają ewolucję człowieka. Homo sapiens.

Zdjęcia: Larry Parham, Uniwersytet w Liverpoolu

Naukowcy stwierdzili, że ślady nacięć kamiennymi narzędziami na drewnie pokazują, że pierwsi ludzie ukształtowali i połączyli dwa kawałki drewna, tworząc konstrukcję, prawdopodobnie podstawę platformy. Jest to najwcześniejszy dowód na celowe wytwarzanie kłód tak, aby pasowały do ​​siebie, ponieważ dowody wykorzystania drewna przez ludzi ograniczały się do jego wykorzystania do rozpalania ognia, kijów i włóczni.

Drewno rzadko można znaleźć w starożytnych miejscach, ponieważ zwykle gnije i znika. Jednak stale wysoki poziom wody w wodospadzie Kalambo pozwolił zachować ten cenny okaz. Odkrycie to podważa również pogląd, że ludzie z epoki kamienia byli nomadami. W Kalambo ci ludzie mieli stałe źródło wody i wystarczającą ilość pożywienia, aby osiedlić się i zbudować trwałe konstrukcje.

„To odkrycie zmieniło sposób, w jaki myślę o naszych wczesnych przodkach. Zapomnij o etykietce „epoki kamienia” i spójrz, co robili ci ludzie: robili coś nowego i dużego z drewna. Wykorzystywali swoją inteligencję” – Larry Parham, jeden z autorów badania, powiedział w notatce prasowej: „I ich wyobraźnia i umiejętności pozwalają stworzyć coś, czego nigdy wcześniej nie widziały”.

Starożytne i tajemnicze drewno

Drewno znalezione w Zambii było zbyt stare, aby można je było bezpośrednio datować za pomocą technik radiowęglowych. Zamiast tego naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu i Uniwersytetu Aberystwyth zastosowali technikę zwaną… Randkowa scyntylacjaKtóry wykorzystuje ostatni raz, kiedy minerały znajdujące się w piasku w pobliżu znalezisk zostały wystawione na działanie światła słonecznego, aby określić ich wiek.

Metoda ta pozwala badaczom cofnąć się w czasie i daje „wgląd w ewolucję człowieka” – powiedział w notatce prasowej Jeff Dowler, jeden z autorów badania. Korzystając z datowania scyntylacyjnego, Doller odkrył, że konstrukcja miała 476 000 lat. Datowali także cztery znalezione w okolicy drewniane narzędzia (takie jak klin) na 324 000 lat.

Zdjęcia: Larry Parham, Uniwersytet w Liverpoolu

Naukowcy nie wiedzą, który starożytny gatunek człowieka wykonał tę konstrukcję i narzędzia, ale jest to mało prawdopodobne Homo sapiens. Najstarsze skamieniałości Homo sapiens Znaleziono je około 300 000 lat temu w wyblakłym Izraelu Powiedział CNN. Uważa on, że ludzie, którzy stworzyli tę konstrukcję, mieli wyrafinowaną wiedzę poznawczą i bardzo interesujące byłoby dowiedzieć się, kto ją zbudował.

Wodospad Kalambo znajduje się na rzeka Kalambu, Nad wodospadem o wysokości 235 metrów na granicy Zambii i regionu Rukwa w Tanzanii, na brzegu jeziora Tanganika. Obszar ten jest nominowany do bycia Miejsce światowego dziedzictwa UNESCO Ze względu na swoje znaczenie archeologiczne. Po raz pierwszy został odkopany w 1960 roku przez profesora Johna Clarke’a.

„Nasze badania dowodzą, że to miejsce jest znacznie starsze, niż wcześniej sądzono, w związku z czym jego znaczenie archeologiczne jest obecnie jeszcze większe. Tym większe znaczenie ma argument, że powinien on zostać wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Narodów Zjednoczonych, z nadzieją, że odkrycia na tym obszarze będzie kontynuowana w przyszłości” – stwierdził Doller w komunikacie prasowym w nadchodzących latach.

Badanie zostało opublikowane w Magazyn Przyrodniczy.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *