Armenia: Książkowe ludobójstwo odrzucone z powodów politycznych | Międzynarodowy

Armenia: Książkowe ludobójstwo odrzucone z powodów politycznych |  Międzynarodowy

Termin ludobójstwo nie został ukuty, gdy miało miejsce ludobójstwo Ormian. Ale to właśnie ta zbrodnia przeciwko ludzkości doprowadziła do poszukiwań nowego słowa, które określiłoby okrucieństwo polskiego sędziego Rafaela Lemkina w dobie masowej zagłady na początku XX wieku, aż nie było nazwy: cała masakra etnicznego lub grupa religijna ze względu na istniejącą rzeczywistość.

Nie był to jedyny konflikt wokół systematycznej i systematycznej deportacji i eksterminacji 1,5 miliona Ormian przez Imperium Osmańskie w latach 1915-1918. Wśród niezależnych historyków panuje nieprzerwana zgoda co do tego, że jest to ludobójstwo, jednak uznaje je tylko 30 krajów – w zeszłym tygodniu prezydent Joe Biden w Stanach Zjednoczonych; Hiszpania jeszcze tego nie uczyniła. Turcja uważa to za przestępstwo i przestępstwo na podstawie sekcji 301 kodeksu karnego, w tym użycia tego słowa i zabójstw w czasie I wojny światowej.

Klucz do ludobójstwa Ormian

Członkowie społeczności ormiańskiej trzymali ormiańskie flagi, plakaty i świece 21 kwietnia 2021 r. W Salonikach w północnej Grecji podczas wiecu z okazji 106. rocznicy ludobójstwa Ormian.  - Prezydent USA Joe Biden przyznaje się do zabójstw z 1915 r. 24 kwietnia 2021 r.  Ludobójstwo Ormian dokonane przez siły osmańskie było momentem irygacyjnym dla potomków setek tysięcy zabitych, gdy pokonał dziesięciolecia tureckiej presji.  Biden został pierwszym prezydentem USA, który użył słowa ludobójstwo w oświadczeniu z okazji rocznicy, dzień po ogłoszeniu decyzji przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i starał się zmniejszyć napięcia ze strony sojuszników z NATO.  (Zdjęcie: Sakis Mitrolitis / AFP)

Co to jest ludobójstwo? Trudność w udowodnieniu nienazwanej zbrodni

„Ludobójstwo Ormian jest uznanym faktem wśród naukowców” – wyjaśnia ze Stanów Zjednoczonych. Tanner Agam, Dyrektor Center for Holocaust and Genocide Studies na Clark University w Massachusetts. Zdefiniowane The New York Times Jako „Sherlock Holmes z ludobójstwa Ormian” całe swoje życie poświęcił na poszukiwanie i publikowanie dowodów na to, że zabijanie Ormian nie było nieregularną i arbitralną masakrą, ale polityka państwa tak zwanych młodych Turków rządziła do 1908 r. po I wojnie światowej 1918. W historii osmańskiej miał miejsce cykl przemocy wobec Ormian i ogólnie chrześcijan (między 1894 a 1896 zmasakrowano 200 000 Ormian), ale do tego czasu nikt nie został całkowicie unicestwiony.

„Nawet pomiędzy Ustanowienie Amerykanin – kontynuuje Tanner Agam – w Kongresie czy w administracji nie ma wątpliwości, że to, co stało się z Ormianami, można określić jako ludobójstwo. Prezydent niechętnie używał tego słowa z powodów politycznych. To bardzo zaplanowane. Mogę łatwo wykazać, że mamy więcej dokumentów dokumentalnych na temat ludobójstwa Ormian niż Holokaustu. Mamy kilka autoryzowanych telegramów jasno określających ludobójcze zamiary władz osmańskich. „

W książkach takich jak Haniebne prawo: kwestia ludobójstwa Ormian i tureckiej odpowiedzialności O Rozkazy zabójstwa: Telegramy Talata Paszy i ludobójstwa OrmianAgam ujawnia zaszyfrowane telegramy od Talata Paszy, młodego tureckiego ministra spraw wewnętrznych zamordowanego przez armeńskiego bojownika w 1921 roku, nie pozostawiając wątpliwości co do jego motywów. Rząd turecki przez wiele lat twierdził, że są fałszywe, ale po pracy detektywa Akiyam udowodnił, że są prawdziwe.

W jednym z nich na początku masakry we wrześniu 1915 r. Talat Pasza zarządził: „Rząd zdecydował o eksterminacji wszystkich Ormian mieszkających w Turcji. (2) Niezależnie od tego, czy są to kobiety, dzieci czy chore. Te metody niszczenia mogą wydawać się tragiczne i musimy zakończyć ich istnienie bez konsultacji z własnym sumieniem. Chociaż oryginał został zniszczony, Aguirre znalazł zdjęcia telegramów w 2015 roku w Nowym Jorku.

Istnieją dowody na to, że przed Holokaustem naziści zwrócili uwagę na to, co wydarzyło się w Turcji w ramach planu eksterminacji europejskich Żydów, zabijając sześć milionów ludzi. „22 sierpnia 1939 r. Hitler wygłosił przemówienie do swoich generałów na temat zbliżającej się wojny z Polską” – wyjaśnia amerykański historyk Benjamin Carterhead. Śmierć demokracji O dojściu Hitlera do władzy. „Istnieją trzy różne transkrypcje tego, co powiedział. Jeden z zapisów, który jest mniej wiarygodny, mówi:„ Kto dziś mówi o unicestwieniu Ormian? ”. Pozostałe dwa zapisy nie zawierają tego cytatu. ”Ten zapis został następnie wprowadzony do obiegu. The New York Times W 1945 roku pokazuje, że istnieje związek między masakrami Ormian i Żydów od lat czterdziestych XX wieku.

„Niewątpliwie miał duży wpływ na Lemkina jako model badawczy, jak mówi w swojej autobiografii” – wyjaśnia sędzia Jose Ricardo de Prada, jeden z najlepszych hiszpańskich ekspertów ds. Sprawiedliwości międzynarodowej i uczestnik Sądu Apelacyjnego Konwencji przeciwko Radio Caradjic przeciwko ludobójstwu. „To mogło być częścią tego, co chciał zawrzeć w jego opinii. Stało się tak, że pojęcie to nie zostało zmienione do definicji na konferencji ludobójstwa, a następnie stało się definicją karną ludobójstwa. W prawach międzynarodowych trybunałów i kodeksy karne większości państw.

Uchodźcy z Armenii uciekli z masakry w 1915 roku.
Uchodźcy z Armenii uciekli z masakry w 1915 roku.Zdjęcie z kasety 12 / Universal Images Panel

Samantha Power, ambasador ONZ pod przewodnictwem prezydenta Baracka Obamy, otrzymała w 2002 r. Nagrodę Pulitzera Problem z piekła rodem. Ameryka w dobie ludobójstwa. Opisuje tam rozmowę Lemkina z profesorem, który był studentem w Levik (wówczas Polska, obecnie Ukraina), który usprawiedliwiał zabójstwa Ormian i przekonywał, że wszystkie rządy mają prawo robić, co chcą, po tym jak jego obywatele „zabijają ich jak rolnika” który zabija własne kurczaki. ” Ze złości, jaką wywołała ta dyskusja, zrodził się pomysł, że prawa karzące te zbrodnie powinny być ponad stanami. Brytyjski sędzia Philip Sands wspomina w swojej książce Ulica wschód-zachód, Na temat narodzin idei ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości Lemkin wskazał: „Morduje się naród, a sprawców uniewinnia”.

„W ludobójstwie Ormian nie ma nikogo takiego jak Hitler” – mówi Danner Agam, zapytany o różnice między tymi dwoma zbrodniami przeciwko ludzkości. „Ludobójstwo to decyzja partii politycznej, realizowana przez partię polityczną, Unię i Komitet Postępu. To jedna z głównych różnic między Holokaustem a ludobójstwem Ormian. Innym jest to, że młodzi Turcy nie mają rasistowskiej ideologii porównywalnej nazistom. Gdyby to zrobili, byliby ludobójczymi. Uważali istnienie Ormian za zagrożenie dla imperium i uważali, że zagrożenie to można wyeliminować zabijając wszystkich Ormian. ”Pretekst użyty przez młodych Turków do rozpoczęcia masakra polegała na tym, że Ormianie zamierzali sprzymierzyć się z Rosjanami podczas I wojny światowej.

Ludobójstwo było połączeniem masowych deportacji na pustynie Syrii, która była wówczas częścią Imperium Osmańskiego, i masowych mordów w najbardziej brutalnych formach. Ludobójstwo było totalne. Historia armeńsko-amerykańska opisuje „miasto po mieście, miasto po mieście, pozbawione ludu ormiańskiego”. Peter Balagion W swojej wspaniałej książce Szczęście czarnego psa, Będzie publikować Instituto Berg Prawa człowieka w lipcu. Balagyan miesza wspomnienia swojej rodziny – ocalałej z ludobójstwa – z historycznym opisem prześladowań i opisuje kolejną konsekwencję masakry: imigrantów z Armenii.

Ani Holokaust, ani ludobójstwo Ormian nie zdołały wymazać Żydów i Ormian z powierzchni ziemi i osiągnąć ostatecznego celu. Udało im się jednak zniszczyć starożytne kultury, kultury wschodnioeuropejskich Żydów i anatolijskich Ormian. Wygłodniały obóz dziesiątek tysięcy Ormian na pustyni syryjskiej, opuszczone hebrajskie grobowce i zrujnowane synagogi w Polsce czy ruiny średniowiecznej stolicy Armenii Ani zostały zburzone w 1921 roku przez Auschwitz i Deir ez-Zor. Władze Nowej Turcji pamiętają horror XX wieku, milczenie ofiar i zapomniane błędy, które po sobie pozostawiły.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *