Artemis I: gigantyczna rakieta księżycowa NASA wraca na wyrzutnię

Artemis I: gigantyczna rakieta księżycowa NASA wraca na wyrzutnię

Zapisz się na biuletyn CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Ogromna rakieta w centrum planów NASA dotyczących powrotu ludzi na Księżyc powraca na wyrzutnię Piątek Agencja kosmiczna przygotowuje się do kolejnej próby uruchomienia misji Artemis I na Ziemię.

Bezzałogowa misja testowa ma wystartować 14 listopada z 69-minutowym okienkiem startowym o godzinie 12:07 czasu wschodniego. Nigdy nie ma transmisji na żywo Strona NASA.

Rakieta Space Launch System (SLS) rozpoczęła wielogodzinną operację na 4-milowym (6,4 km) marszu od wewnętrznego sanktuarium do Pad 39B w NASA Kennedy Space Center na Florydzie. późny czwartek wieczorem.

Pocisk był ukryty przez kilka tygodni później problemy z wyciekiem paliwa To udaremniło moje dwie pierwsze próby uruchomienia, a potem Huragan przetoczył się przez Florydęzmuszając pocisk do opuszczenia wyrzutni i udania się w bezpieczne miejsce.

Jim Frey, zastępca administratora w NASA’s Exploration Systems Development Mission Directorate, powiedział, że zespół Artemis po raz kolejny monitoruje burzę, która może zmierzać w kierunku Florydy, ale czuje się pewnie posuwając się naprzód wraz z uruchomieniem na wyrzutni.

Nieujawniona burza może rozwinąć się w pobliżu Puerto Rico w weekend i na początku przyszłego tygodnia powoli przesunie się na północny zachód, powiedział meteorolog Mark Burger, meteorolog z sił powietrznych USA na przylądku Canaveral.

„National Hurricane Center ma 30% szans na stanie się wyznaczoną burzą” – powiedział Burger. „Jednakże modele są bardzo konsekwentne w rozwijaniu pewnego rodzaju niskiego ciśnienia”.

Powiedział, że urzędnicy ds. pogody nie spodziewają się, że stanie się to solidnym systemem, ale będą monitorować potencjalne skutki w połowie przyszłego tygodnia.

Powrót pocisku SLS o długości 322 stóp (98 m) do pobliskiego budynku montażu pojazdów (VAB) dał inżynierom szansę głębszego przyjrzenia się problemom. To nękało pocisk i Zajmuję się konserwacją.

we wrześniu, NASA ścigała się z czasem, aby sprowadzić Artemidę I z Ziemi, ponieważ istniało ryzyko rozładowania podstawowych baterii misji, jeśli spędził zbyt długo na wyrzutni bez startu. Inżynierowie byli w stanie Naładuj lub wymień baterie Wokół rakiety i statku kosmicznego Orion nad nimi, gdy siedzą w VAB.

Ogólnym celem programu Artemis NASA jest powrót ludzi na Księżyc po raz pierwszy od pół wieku. Misja Artemis I – która ma być pierwszą z wielu – położy podwaliny, testując rakietę, statek kosmiczny i wszystkie ich podsystemy, aby upewnić się, że są one wystarczająco bezpieczne, aby astronauci mogli podróżować na Księżyc iz powrotem.

Próbował jednak rozpocząć tę pierwszą misję. Pocisk SLS, który kosztował około 4 miliardów dolarów, napotkał problemy Ponieważ był naładowany przechłodzonym ciekłym wodorem, co doprowadziło do serii wycieków. Wadliwy czujnik również dał Niedokładne odczyty, gdy rakieta próbowała „kondycjonować” swoje silniki, proces, który chłodzi silniki, aby nie były zszokowane ekstremalnie niskimi temperaturami paliwa.

pracowałem dla NASA Aby zbadać oba problemy. Zespół Artemis postanowił ukryć wadliwy czujnik i odrzucić dane, które wysyła. Po drugiej próbie wystrzelenia przez agencję kosmiczną we wrześniu, Przeprowadził kolejny test naziemny Kiedy pocisk wciąż znajdował się na wyrzutni.

Celem demonstracji chłodzenia było przetestowanie uszczelnień i zastosowanie zaktualizowanych „delikatnych i łagodniejszych” procedur ładowania ultraschłodzonego paliwa, które rakieta przetestuje w dniu startu. Chociaż test nie przebiegł zgodnie z planem, NASA powiedziała, że ​​spełnił wszystkie swoje cele.

Urzędnicy NASA po raz kolejny podkreślili, że te opóźnienia i problemy techniczne Niekoniecznie oznacza to duży problem pociskiem.

Przed SLS, wahadłowiec kosmiczny NASA Program, który działał od 30 lat, przetrwał wielokrotne starty, które zostały wymazane. Rakiety Falcon firmy SpaceX mają również historię szorowania pod kątem problemów mechanicznych lub technicznych.

„Chcę pomyśleć o tym, że to trudne zadanie” – powiedział Frey. „Widzieliśmy wyzwania tylko po to, aby wszystkie nasze systemy działały razem i dlatego przeprowadzamy test w locie. Chodzi o śledzenie rzeczy, których nie można zaprojektować. I uczymy się, podejmując więcej ryzyka w tę misję, zanim wyślemy tam załogę”.

Oczekuje się, że misja Artemis I utoruje drogę innym misjom na Księżyc. Po starcie kapsuła Orion, zaprojektowana do przenoszenia astronautów i umieszczona na szczycie rakiety podczas startu, rozdzieli się, gdy dotrze do kosmosu. W tej misji polecisz pusty, z wyjątkiem dwóch manekiny. Kapsuła Oriona spędzi kilka dni na manewrowaniu, aby dotrzeć do księżyca, zanim wejdzie na orbitę i zacznie wracać do domu kilka dni później.

Oczekuje się, że misja potrwa 25 dni, a kapsuła Orion zostanie wystrzelona na Ocean Spokojny u wybrzeży San Diego 9 grudnia.

Celem lotu jest zbieranie danych i testowanie sprzętu, nawigacji i innych systemów, aby upewnić się, że zarówno rakieta SLS, jak i kapsuła Orion są gotowe na przyjęcie astronautów. Program Artemis ma na celu wylądowanie na Księżycu pierwszej kobiety i pierwszej kolorowej osoby w tej dekadzie.

Misja Artemis II, zaplanowana na 2024 r., ma podążać podobnym torem lotu wokół Księżyca, ale będzie miała załogę na pokładzie. A w 2025 roku astronauci Artemis III mają wylądować na Księżycu po raz pierwszy od czasu programu NASA Apollo.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *