Asteroida Nereus o wartości 5 miliardów dolarów poleci do 11 grudnia

Asteroida Nereus ma około 330 metrów (jardów) szerokości. Jej wielkość często porównywana jest do Wieży Eiffla. Zdjęcie za pośrednictwem NASA. hothardware.com.

Być może słyszeliście szum o asteroidzie o nazwie 4660 Nereus, która zbliża się do Ziemi w sobotę 11 grudnia 2021 roku. W pobliżu To pojęcie względne. Asteroida o wysokości 1083 stóp (330 metrów) znajdzie się w odległości 2,4 miliona mil (3,9 miliona km) od Ziemi, wciąż około 10 razy dalej od Księżyca. Obróci się tak blisko, jak to możliwe około 13:51 UTC (10:51 ET; Tłumaczenie UTC dla Twojego czasu). ten Centrum Małej Planety 4660 Nereus jest sklasyfikowany jako potencjalnie niebezpieczny obiekt. potencjalnie niebezpieczny Nie oznacza to, że asteroida znajduje się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Jest to tylko oznaczenie obiektów, które znajdują się w odległości 19,5 razy większej od Księżyca i są większe niż około 140 stóp (140 metrów). Więc Nereus pasuje do rachunku.

Ta asteroida zbliża się do Ziemi kilka razy w każdym stuleciu. A częściowo dlatego, że zbliża się do asteroidy, a częściowo dlatego, że jest to stosunkowo wolna asteroida — astronauci również przyjrzeli się Nereusowi. Według niektórych raportów kosmiczna skała jest równa Szacuje się na pięć miliardów dolarów w metalach szlachetnych.

Nereus okrąża Słońce co 661 dni (1,81 roku ziemskiego). Sobotnie bliskie przejście około 10 odległości księżycowych będzie najbliższe do 2060 roku, kiedy Nereus minie tylko trzy odległości księżycowe. Nie będzie to widoczne dla oka. Widzisz ją? Tylko jeśli masz wziernik o długości co najmniej 20 cm lub większej. Zobacz poniższe wykresy.

Kalendarze księżycowe EarthSky 2022 już dostępne! Robią świetne prezenty. Zamów teraz. Idź szybko!

Film z asteroidy Nereus

astronom Alessandro Marchini Wysłał e-mail do EarthSky z informacją, że jego grupa z University of Siena spędziła w tym tygodniu trochę czasu obserwując asteroidę 4660 Nereus. Opisał to jako „bardzo interesującą rzecz” i powiedział:

Asteroidy to jeden z obszarów badawczych naszego obserwatorium: analizując zmiany ich jasności w czasie, możemy oszacować ich kształt i okres rotacji.

Zrobiłem film poklatkowy ze zdjęciami zebranymi naszym teleskopem w ciągu ponad 3 godzin 7 grudnia, w pośpiechu między gwiazdami asteroidy Nereus.

Możesz obejrzeć film Alessandro poniżej:

Przedsiębiorcy w kosmosie nie mogą się doczekać

Asteroida Nereus to podłużna skała poruszająca się z prędkością 14 719 mil na godzinę (23688 km/h). Choć może to brzmieć jak ogromna prędkość, Nereus jest w rzeczywistości „wolną” skałą kosmiczną w porównaniu z wieloma innymi asteroidami. Ta stosunkowo niska prędkość jest zaletą dla tych, którzy chcą w przyszłości wysłać zrobotyzowany statek kosmiczny, aby go zbadał. Oznacza to, że jego niska prędkość oznacza, że ​​statek kosmiczny może łatwiej spotkać asteroidę. W 2009 roku astronomowie uznali Nereusa za „silnego kandydata do misji spotkania”. Okrążenie Nereusa przez roboty kosmiczne zajęłoby około roku.

Astronauci również patrzą na Nereusa z tego samego powodu, biorąc pod uwagę jego niską prędkość w porównaniu z innymi asteroidami. Wzgórze wzmiankowany 1 grudnia:

Asterak, baza danych, która monitoruje ponad 600 000 asteroid, szacuje, że Nereus jest wyceniany na 4,71 miliarda dolarów, co czyni go jedną z najbardziej opłacalnych asteroid wykorzystujących zasoby mineralne. Uważa się, że asteroida zawiera miliardy niklu, żelaza i kobaltu.

Wydobywanie asteroid to koncepcja, która zaczęła zyskiwać popularność na początku 2010 roku, ale teraz, gdy komercyjny przemysł kosmiczny wystartował z dużymi graczami, takimi jak Blue Origin i SpaceX, może powrócić, zaczynając od Nereusa.

Wykres przedstawiający względną wartość różnych asteroid.
większy widok. | Wiele asteroid – w rzeczywistości być może większość z milionów asteroid w naszym Układzie Słonecznym – jest cennych ze względu na zawarte w nich minerały. Ale niska prędkość Nereusa czyni go logicznym pierwszym celem. układ krzyżowy Asterak

Astronomowie też to studiują

W 2002 roku kosmiczna skała przyjęła podejście podobne do Ziemi, które umożliwiło naukowcom badanie jej kształtu i rozmiaru za pomocą radaru. za pomocą Obserwatorium Arecibo i Antena Goldstone W Kalifornii astronomowie wysłali sygnały radiowe, które pozwoliły im uzyskać bardzo dobre obrazy radarowe. Jednakże, ponieważ podejście z tego tygodnia jest nieco bliższe niż poprzednie metody, naukowcy mogą odkryć pewne cechy powierzchni, które nie były widoczne w 2002 roku.

To bliższe podejście może również ujawnić, czy wokół asteroidy krąży „księżyc”, tak jak robi to wiele innych planetoid. Chociaż pech. Astronomowie twierdzą, że słynne obserwatorium Arecibo w Puerto Rico było najlepszym narzędziem do odkrycia „księżyca” lub mniejszej skały kosmicznej. I jak słyszałem, Arecibo . zwinięty Został zamknięty w zeszłym roku.

Ale astronomowie już badają asteroidę Nereus podczas tego przelotu, wraz z innymi naziemnymi instrumentami obserwacyjnymi. Obserwacje radarowe z Goldstone rozpoczęły się 5 grudnia. Oczekuje się, że potrwa około dwóch tygodni.

Asteroid Nereus: zdjęcie radarowe skały kosmicznej.
To jest zdjęcie radarowe asteroidy 4660 Nereus. Jeśli zobaczysz asteroidę przez mały teleskop, będzie wyglądać, zgodnie ze swoją nazwą, „gwiazdowo”. Zdjęcie za pośrednictwem NASA/NSF/Arecibo.

Widzisz ją?

Przelot tej asteroidy w sobotę nie będzie widoczny tylko dla oka. Asteroida 4660 Nereus osiągnie A Rozmiar optyczny około 12. To jest zbyt słabe, by zobaczyć go gołym okiem.

Jak by to wyglądało, gdybyś mógł to zobaczyć? Pamiętaj, słowo asteroida oznacza gwiazdę. Dzięki teleskopom naziemnym asteroidy wyglądają jak gwiazdy. Ale ponieważ są tak blisko nas, poruszają się z gwiazdami. Astronom amator, który chce obserwować Nereusa, skieruje teleskop we właściwe miejsce i czas. Następnie uważnie obserwują gwiazdy w polu widzenia. Następnie porównali program 15 lub 20 minut później, aby spróbować dostrzec widoczną „gwiazdę”, która zmieniła pozycję. Ruchoma „gwiazda” byłaby asteroidą Nereus. Obraz o długiej ekspozycji może być łatwiejszym sposobem wykrywania skał kosmicznych. Na takich zdjęciach asteroida pojawi się jako smuga lub smuga ze względu na swój ruch.

Poniższe wykresy dotyczą tego weekendu. Aby zobaczyć Nereusa, potrzebujesz przynajmniej 8-calowego (20 cm) teleskopu lub większego.

10 grudnia 2021 około 23:50 CST, skierowana w kierunku północno-wschodnim. Asteroida 4660 Nereus pojawi się dziś wieczorem wewnątrz Wielkiego Wozu. Rysunek Eddiego Irisari / Stellarium.
10 grudnia 2021: Bliższe spojrzenie. Obserwatorzy używający skomputeryzowanego teleskopu lub teleskopu „Go To” mogą skierować instrument na gwiazdę referencyjną HIP 55797 10 grudnia około 23:50 CST, aby zlokalizować asteroidę Nereus. Rysunek Eddiego Irisari / stellarium.
11 grudnia 2021 r. naprzeciwko północnego wschodu. Tutaj możesz zobaczyć, jak bardzo zmieniło się położenie kosmicznej skały od poprzedniej nocy. Rysunek Eddiego Irisari / stellarium.
Masz skomputeryzowany teleskop lub teleskop „Go To”? Skieruj go na gwiazdę HIP 57876 lub HIP 58080 w nocy 11 grudnia 2021 r. około 23:50 za pomocą tomografii komputerowej, a możesz dostrzec asteroidę Nereus powoli poruszającą się przed gwiazdami. Rysunek Eddiego Irisari / stellarium.
Pięć okręgów w różnych kolorach wskazuje orbitę asteroidy 4660 Nereus
Orbita asteroidy 4660 Nereus przez NASA / Laboratorium Napędów Odrzutowych.

Wniosek: asteroida Nereus minie Ziemię na około 10 odległościach księżycowych (2,4 miliona mil, 3,9 miliona km) w sobotę 11 grudnia 2021 roku.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *