Asteroida o średnicy około 100 metrów przeleci między Ziemią a Księżycem

Asteroida o średnicy około 100 metrów przeleci między Ziemią a Księżycem
NASA stale bada asteroidy, które generalnie nie stanowią żadnego zagrożenia dla Ziemi (Reuters)

To jedno z tych kosmicznych wydarzeń, które zdarzają się raz na dekadę. A asteroida Co, według NASA, może zmierzyć Ich długość waha się od około 40 do 100 metrów Precyzyjne zmierzenie go jest prawie niemożliwe.Przeleci między Ziemią a Księżycem, sprawdzając swój najbliższy punkt sobota, 25 marca o 15:51czas wschodni USA.

Asteroida, której oficjalna nazwa to 2023 DZ2, została odkryta w lutym przez astronomów z Obserwatorium La Palma na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich. Od tego czasu astronomowie z całego świata badali ją, aby zrozumieć jej trajektorię.

Asteroida przeleci 175 tys. km od Ziemi (dla porównania, Księżyc jest oddalony o 384 400 kilometrów) i porusza się szybciej niż 10 813 kilometrów na godzinę.

Sobota 2023 DZ2 minie między Ziemią a Księżycem (Reuters/Phil Noble)

NASA uznała za wyjątkową okazję dla nauki fakt, że asteroida tej wielkości przechodzi bardzo blisko Ziemi tylko raz na dziesięć lat. Ogłosili również, że astronomowie z ich Międzynarodowej Dywizji Wykrywania Asteroid będą ją badać w ramach trwającego programu obrony Ziemi.

Biorąc pod uwagę trajektorię tej asteroidy, za dwa lata ponownie przeleci blisko Ziemi, a według obliczeń istnieje 38 milionów szans, że minie zaszokować Przeciwko naszej planecie 27 marca 2026 r. Jak wyjaśnili, asteroidy tej klasy (mierzące więcej niż 25 metrów, ale mniej niż tysiąc metrów), jeśli uderzą w Ziemię, mogą spowodować lokalne uszkodzenia po zderzeniu, ale nie ma się czym martwić.

Do planety zawsze zbliżają się asteroidy, a wiele z nich nawet wchodzi, chociaż większość z nich wchodzi w kontakt z atmosferą. kule ognia Nie krzywdź nikogo.

Wbrew powszechnej wyobraźni asteroidy rzadko stanowią realne zagrożenie dla naszej planety lub naszego życia.

Czytaj:

Misja kosmiczna wykazała, że ​​woda na Ziemi może pochodzić z asteroid
NASA ostrzega, że ​​gigantyczna asteroida przeleci w pobliżu Ziemi w piątek: „Jest potencjalnie niebezpieczna”
Lucy, misja NASA, która przeprowadzi archeologię kosmiczną na odległych asteroidach

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *