Asteroida o szerokości jednego kilometra przemierzy najbliższą drogę przez Ziemię

(CNN) – Szacuje się, że asteroida o szerokości jednego kilometra przeleci blisko Ziemi 18 stycznia.

Przeleci 1,9 miliona kilometrów od naszej planety, poruszając się z prędkością 76192 kilometrów na godzinę, według NASA Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi, który śledzi potencjalnie niebezpieczne komety i asteroidy, które mogą zderzyć się z naszą planetą.

Zbliżająca się asteroida znana jest jako 7482 (1994 PC1) i została odkryta w 1994 roku, według NASA.

Nikt nie spodziewa się, że 7482 (1994 PC1) uderzy w Ziemię, ale według prognoz NASA jest to najbliższa asteroida, do jakiej dotrze w ciągu najbliższych dwóch stuleci. Oczekuje się, że wylatuje we wtorek 18 stycznia o 16:51 czasu Miami.

Nie największy

Nie byłaby to największa asteroida, jaka kiedykolwiek zbliżyła się do Ziemi. Ten zaszczyt należy się asteroidzie 3122 Florence (1981 ET3), która przeleciała i nie uderzyła w Ziemię 1 września 2017 roku. Szacuje się, że asteroida ta ma od 4 do 8,85 km szerokości i przeleci ponownie 2 września , 2057.

Chociaż 7482 (1994 PC1) prawdopodobnie nie będzie widoczne gołym okiem, astronomowie amatorzy z małym teleskopem powinni być w stanie go dostrzec, według EarthSky.com.

We wrześniu tego roku statek kosmiczny NASA celowo zderzy się z asteroidą, aby zmienić jej ruch w przestrzeni — technika testowa opracowana w celu odwrócenia uderzenia asteroidy.

znany jako DART . misja, czyli Test Przekierowania Podwójnej Asteroidy, wycelowany jest w sondę Demorphos, mały księżyc krążący wokół asteroidy Didymos znajdującej się w pobliżu Ziemi.

NEO to asteroidy i komety, których orbity umieszczają je w promieniu 30 milionów mil od Ziemi. NASA i inne organizacje kosmiczne na całym świecie zajmują się głównie wykrywaniem zagrożeń ze strony obiektów znajdujących się w pobliżu Ziemi, czyli NEO, które mogą spowodować poważne szkody.

Ashley Strickland z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *