Asteroida wielkości drapacza chmur, która wyprzedzi Ziemię

Asteroida wielkości drapacza chmur, która wyprzedzi Ziemię

„Potencjalnie niebezpieczna” asteroida ponad dwukrotnie wyższa od Empire State Building wkrótce napotka Ziemię w styczniu — po czym nie odwiedzi jej kolejnej przez kolejne 200 lat.

Oczekuje się, że kosmiczna skała, zwana (7482) 1994 PC1, zabłyśnie w pobliżu naszej planety w „bliskiej” odległości 0,013 AU 18 stycznia, Newsweek zgłoszonyCytat z Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi NASA.

Ale to przekłada się na bardzo wygodną odległość około 1,2 miliona mil, czyli ponad pięć razy dalej od Ziemi niż Księżyc, według Mag.

Asteroida nie jest jednak zwiotczała, ma około 3280 stóp średnicy – ​​mniej więcej dwa i pół wysokości słynnego wieżowca Big Apple.

Asteroida tej wielkości uderza w Ziemię mniej więcej co 600 000 lat. Według EarthSky.

Nostradamusa.
De Agustini przez Getty Images

Według agencji kosmicznej, będzie przybliżać się z prędkością około 44 000 mil na godzinę, zanim wyruszy na inną orbitę słoneczną i nie powróci do 2105.

Duże ciało zostało odkryte 9 sierpnia 1994 roku – stąd nazwa – przez Roberta McNutta w Siding Spring Observatory w Australii, donosi EarthSky.

Astronomowie znaleźli również asteroidę na wcześniejszych zdjęciach z września 1974 roku.

Amatorzy obserwacji nieba będą mogli dostrzec (7482) 1994 PC1 około godziny 16:50 EST 18 stycznia. Pojawi się jako punkt świetlny przechodzący przed gwiazdami w tle wieczorem.

Skała będzie świecić jasno o 10 stopni – przyzwoity cel dla obserwatorów z 6-calowym lub większym teleskopem.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *