Astronomowie mogli po raz pierwszy odkryć planetę w innej galaktyce

Jon Fingas

ten Poszukiwanie egzoplanet Wyjdź poza Drogę Mleczną. Astronomowie korzystający z NASA Obserwatorium Rentgenowskie Chandra Ty masz Znaleziony Jakie mogą być pierwsze oznaki planety w innej galaktyce. Zespół zaobserwował spadek jasności promieniowania rentgenowskiego wskazujący na planetę przechodzącą przed gwiazdą w galaktyce Messier 51 (znanej również jako M51) odległej o 28 milionów lat świetlnych. Dla kontekstu, wszystkie kandydujące egzoplanety w Drodze Mlecznej znajdują się nie dalej niż 3000 lat świetlnych od Ziemi – a ta planeta z łatwością ustanowiłaby rekord odległości, gdyby została potwierdzona.

Natura gwiazd umożliwiła ten wyczyn. Ponieważ naukowcy musieli skoncentrować się na jasnych, binarnych systemach rentgenowskich, w których obszar jasnych promieni jest stosunkowo mały, przejście było znacznie łatwiejsze. Konwencjonalne wykrywanie pobliskich gwiazd wymaga bardziej światłoczułego wykrywania, ponieważ planeta może blokować tylko niewielką ilość światła z danej gwiazdy.

Uważa się, że sama planeta jest wielkości Saturna, ale krąży wokół swoich gospodarzy (gwiazda o masie 20 razy większej od Słońca plus czarna dziura lub gwiazda neutronowa) w odległości dwukrotnie większej.

Naukowcy nie sądzili, że zaciemnienie było spowodowane chmurami gazu lub pyłu, ponieważ nie odpowiada to zdarzeniu, które zarejestrowali w M51. Jednak planeta zgodzi się z danymi.

Jak można sobie wyobrazić, wyzwaniem jest weryfikacja tych danych. Duża orbita planety może wykluczyć kolejny tranzyt na około 70 lat i nie będzie jasne, kiedy astronomowie będą musieli się temu przyjrzeć. Trzygodzinny tranzyt tej kandydującej planety nie zapewnił dużego okna. To również przy założeniu, że „żywa” gwiazda nie eksploduje i nie zaleje planety promieniowaniem.

Jeśli w ogóle nastąpi potwierdzenie, odkrycie będzie bardzo znaczące. Chociaż nie ma wielu wątpliwości co do istnienia planet w innych galaktykach, przydatne byłoby posiadanie dowodów na ich istnienie. Może to również znacznie rozszerzyć poszukiwania przyszłych planet na sąsiedztwo galaktyk, a nie tylko pobliskie gwiazdy.

Wszystkie polecane przez Engadget produkty są starannie dobierane przez naszą redakcję, niezależnie od firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki afiliacyjne. Jeśli kupisz coś przez jeden z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *