Aud Frantzen, piłkarz, który rozgniewał Hitlera

2 października 1977 r. w jego domu znaleziono martwe ciało Odda Frantzena. Nie było wątpliwości, to było morderstwo. Młody mężczyzna włamał się do jego domu w poszukiwaniu alkoholu i kopnął go na śmierć. Nieświadomy na pewno, że nie był byle kim sąsiadem. To był Odd Frantzen Jeden z największych talentów w historii norweskiego futbolu. Piłkarz, który był do tego zdolny Rzucić Od jego piersi do Adolfa Hitlera podczas meczu piłki nożnej w Niemczech.

Szybki i zręczny skrzydłowy

Odd Frantzen urodził się w porcie Bergen, drugim co do wielkości mieście Norwegii, 20 stycznia 1913 r. i wkrótce stał się Jedna z największych gwiazd narodowej piłki nożnej. Dla wielu absolutnie najlepszy aż do pojawienia się Haaland.

tam było SK Hardy, klub z miasta Bergen, w którym będzie rozwijał swoją karierę, zawsze wyróżniając się świetnymi umiejętnościami i szybkością w uderzaniu prawym skrzydłem.

Ale będzie w selekcji, ponieważ Franzen osiągnie swoje wyżyny. W sumie rozegrałby 20 meczów z WikingowieI strzelił pięć goli. Był gwiazdą drużyny, która zdołała wziąć udział w mundialu 1938, pierwszym i jedynym dla Norwegii do 1994 roku. Szczególnie zabłysnął Na Igrzyskach Olimpijskich 1936, gdzie jego kraj osiągnie trzecie historyczne miejsce. Najlepiej oceniany w całej swojej historii.

Gniew Hitlera

A tam, w Berlin 36. OlimpiadaŚwieć w wielkim rozdziale, który zawsze będzie pamiętał.

Wiesz, niektóre gry były. Strategicznie wykorzystywane przez władze nazistowskie Aby przekazać reszcie świata obraz propagandowy, który niewiele lub wcale nie odpowiada rzeczywistości. A piłka nożna, która w tamtym czasie była już jednym z najbardziej globalnych i najczęściej obserwowanych sportów, była istotną częścią tej sieci.

Z tego powodu na spotkanie, z którym musiał się zmierzyć, wziął udział młody miłośnik piłki nożnej Adolf Hitler Niemcy i Norwegia w ćwierćfinale. W rzeczywistości 7 sierpnia 1936 r. Lider Planował wziąć udział w zawodach wioślarskich w Grüna. Namówiono go jednak, by udał się na Poststadion, aby przekonać się, co miało być pewnym – i głośnym – zwycięstwem Niemiec nad Norwegią.

To, na co Hitler – a już na pewno żaden Niemiec – nie liczył, to wystawa, którą miał pokazać tego popołudnia Odd Frantzen. Odd Frantzen, który zadebiutował od 23 lat w reprezentacji Norwegii, na rozkaz geniusza. Asbjørn Halvorsen. techniczny kto Większość z nich przyczyniła się do rozwoju norweskiej piłki nożnejPo błyskotliwej karierze w Niemczech, która stała się symbolem oporu Norwegii wobec nazistowskiej inwazji.

Pojedynek rozpoczął się o 17:30 przed 25 000 widzów. Od początku było jasne, że Norwegia nie ułatwi Niemcom tak łatwo, jak sądzili. Już w 7. minucie Magnar Isaacson, Żyd na domiar złego zrobił to 1-0. Nadal trwała dominacja nordycka, prowadzona przez Odda Frantzena i szkolona przez orkiestry, a najlepsze okazje były kumulowane. Niemcy nie będą w stanie odpowiedzieć, a pod koniec spotkania Isaksen zostaje ponownie powołany Finał 2 do 0.

Jak podaje gazeta, Kraj, wielkim architektem tego historycznego zwycięstwa Norwegii – oczywiście po Isaacsenie – był Odd Franzen, „pełen gracji skrajnie prawicowy To zmyliło niemiecką obronę od początku do końcaNorweska gazeta napisała: „Frantzen miał odwagę wykonywać cudowne ruchy piłką i triki, które zwykle zarezerwowane są dla gwiazd, ale przede wszystkim nie dał się onieśmielić otoczeniu”. Afterposten. A jego kolega dodaje: „Mogę śmiało powiedzieć, że był to jeden z najlepszych występów, jakie kiedykolwiek miał norweski reprezentant”. Radar Kavamen W rozmowie z NRK w 1962 roku.

Gra była ciosem dla władz nazistowskich. Gdy tylko Isaacsen strzelił drugiego gola, nie kończąc meczu, Adolf Hitler wstał ze swojego miejsca i opuścił stadion. Podobnie jak ci, którzy towarzyszyli mu w loży: Rudolf Hess, Joseph Goebbels i Hermann Göring.

Już w półfinale Norwegia padnie Włochom – Kto zostanie Mistrzem Turnieju – 2 do 1 w dogrywce. W walce o trzecie i czwarte miejsce, o brązowy medal, Norwegowie pokonali Polskę (3-2) potrójną koroną od Arne Brustada. To jak na razie jedyny raz, jaki osiągnęła norweska drużyna narodowa Medal w znakomitym turnieju piłki nożnej mężczyzn.

wczesny koniec

Po 25 latach, po wyczynie Berlina i 38. występie Norwegii w Pucharze Świata (gdzie zostanie ponownie pokonany przez Włochy i ponownie w dogrywce), Odd Frantzen był w najlepszej formie. Jednakże Inwazja Niemiec na Norwegię To był koniec jego kariery.

Po przejściu na emeryturę pracował jako operator portu. Do 1961 miał straszny wypadek przy pracy Będzie zmuszony do amputacji prawej nogi. Ten, który sprawił, że norweski futbol tak bardzo marzył i wibrował.

Nie mógł dalej pracować i dostał się do wiru bez wyjścia, Na zamówienie alkoholu. Wkrótce opuściła go żona, którą poślubił w 1941 roku, zmęczona jego zachowaniem i temperamentem. Frantzen popadł w głęboką depresję, gdzie picie było jego jedynym źródłem utrzymania i mieszka samotnie i z dala od wszystkich.

Jego martwe ciało znaleziono dopiero 2 października 1977 roku. W noc przed tym, jak bezdomny mężczyzna wszedł do jego domu ze swoją partnerką w poszukiwaniu alkoholu. Walczyli, a Frantzen zniknął kopać na śmierć Przez młodego intruza, który miał na sobie wzmocnione stalą chodaki. 25-latek został skazany na 5 lat więzienia za zabójstwo; Kobiety, do roku więzienia za partnera.

Smutna śmierć bohatera powieści, największe osiągnięcie piłkarskie w Norwegii w całej jej historii. Główny bohater jednak na dziesięciolecia odszedł w niepamięć. Parzysty Solve Rydland nakręcił świetny dokument Norweska publiczna stacja radiowa NRK dokonuje przeglądu całej jego kariery.

Wyścig, który nieuchronnie przechodzi przez te 36 igrzysk olimpijskich, aby osiągnąć to zwycięstwo dla Norwegii, prowadzonej przez znakomitego Frantzena, na Poststadion przed 25 000 widzów. W obliczu gniewu Adolfa HitleraNie mogąc znieść upokorzenia, jakiemu poddawany jest jego kraj przez piłkę nożną. Przez buty Odd Frantzen.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *