Australia dąży do „życia z wirusem”, a nie do jego wyeliminowania

Australia dąży do „życia z wirusem”, a nie do jego wyeliminowania
  • Blokada w Melbourne prawdopodobnie zostanie przedłużona do 23 września
  • NSW spodziewa się, że do połowy października wskaźnik szczepień osiągnie 70%
  • Skarbnik wzywa państwa do kontynuowania krajowych planów ponownego otwarcia

SYDNEY (Reuters) – W środę australijskie władze przedłużyły blokadę COVID-19 w Melbourne o kolejne trzy tygodnie, skupiając się na szybkich kampaniach szczepień i odchodząc od strategii tłumienia, aby zredukować przypadki do zera.

Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił oszałamiające złagodzenie surowych ograniczeń, gdy 70% dorosłej populacji stanu otrzyma przynajmniej jedną dawkę, co ma nadzieję osiągnąć najpóźniej 23 września, w oparciu o obecne wskaźniki szczepień.

Andrews powiedział dziennikarzom w Melbourne, stolicy stanu, po prawie miesięcznej blokadzie, która nie zdołała stłumić epidemii. Zamknięcie miało się zakończyć w czwartek.

„Mamy czas, aby pozwolić na wykonywanie szczepień przez cały czas, wykonując tę ​​bardzo ciężką pracę, tę bardzo bolesną i trudną pracę, aby zachować jak największą ochronę w przypadkach”.

Liczba nowych lokalnych przypadków wzrosła w Victorii do 120 z 76 dzień wcześniej. Z nowych przypadków 100 spędziło czas w społeczności zaraźliwej.

Sąsiednia Nowa Południowa Walia, w której znajduje się Sydney, w środę przesunęła docelową datę szczepienia 70% osób powyżej 16 roku życia na połowę przyszłego miesiąca z początkowego celu pod koniec października, ponieważ wybuch epidemii zwiększył szczepienia.

„Bez względu na to, gdzie mieszkasz, życie będzie znacznie lepsze i bardziej wolne, o ile otrzymasz szczepionkę w 70%” – powiedział dziennikarzom Berejiklian. Jak dotąd 37% zostało w pełni zaszczepionych w stanie, a 67% otrzymało co najmniej jedną dawkę, nieco wyższą niż dane krajowe, ale znacznie niższą niż większość porównywalnych stanów.

W NSW wykryto łącznie 1116 nowych przypadków, w porównaniu z 1164 dzień wcześniej. Nowa Południowa Walia zgłosiła cztery nowe zgony, zwiększając całkowitą liczbę zgonów w ostatniej epidemii do 100.

Premier Scott Morrison powiedział w środę Parlamentowi, że Australijczycy ostatecznie muszą zostać zwolnieni z blokady.

„Australia może żyć z tym wirusem” – powiedział w Canberze.

Życie z wirusem

Australia próbuje opanować trzecią falę infekcji, która doprowadziła do zamknięcia ponad połowy 25-milionowej populacji. Sydney i Melbourne, jego największe miasta oraz stolica Canberra, podlegają surowym prośbom o pozostanie w domu przez kilka tygodni.

Pomimo niedawnych eksplozji udało się utrzymać liczbę koronawirusów na stosunkowo niskim poziomie, z nieco ponad 55 000 przypadków i 1012 zgonami.

W grupie dwudziestu największych gospodarek Australia strzeliła ostatnia 1000 zgonów z powodu COVID-19, ponury, ale skromny znak według światowych standardów, osiągnięty w tym tygodniu. Czytaj więcej

Kilka dużych gospodarek w Azji i Pacyfiku ma mniej zgonów związanych z COVID-19, a Nowa Zelandia odnotowuje zaledwie 26. Czytaj więcej

Podczas gdy australijskie władze były w stanie stłumić poprzednie epidemie za pomocą blokad, wysoce zaraźliwy wariant delta zmusił dwa największe stany w kraju do zaplanowania ich ponownego otwarcia nawet w przypadku wzrostu liczby infekcji.

Wiceprezes Australijskiego Stowarzyszenia Medycznego, Chris Moy, powiedział agencji Reuters, że wysoka infekcja Delta, krótka inkubacja i bezobjawowe rozprzestrzenianie się oznaczają, że „stare dowody nie zadziałały”.

„Twoja szansa na wyeliminowanie go na początku jest znacznie mniejsza, a kiedy już to miniesz, Delta zdecyduje o swoim losie” – powiedział Moy.

Rząd federalny naciska na stany i terytoria, aby trzymały się krajowego planu ponownego otwarcia, gdy wskaźniki szczepień osiągną 70%-80%, chociaż niektóre stany wolne od wirusów powiedziały, że mogą one zostać opóźnione w świetle szybko rosnącej liczby przypadków w Sydney. Czytaj więcej

Sekretarz Skarbu Federalnego Josh Frydenberg wezwał przywódców państw do przestrzegania krajowych planów ponownego otwarcia.

„Trzymaj się planu… planu, który pozwala firmom na ponowne otwarcie i planowanie przyszłości… plan, który posuwa Australię do przodu, aby bezpiecznie żyć z wirusem” – powiedział Frydenberg.

(Sprawozdanie Ringo Jose i Jonathana Barretta) Dodatkowa relacja Colina Packhama. Montaż przez Stephena Coatesa, Michaela Perry’ego i Jerry’ego Doyle

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *