Australia mówi, że mężczyzna, który wrócił z Europy, może mieć małpi ospę | wiadomości zdrowotne

Australia mówi, że mężczyzna, który wrócił z Europy, może mieć małpi ospę |  wiadomości zdrowotne

Mężczyzna po czterdziestce zachorował na tę chorobę, która charakteryzuje się charakterystyczną wysypką, kilka dni po powrocie do domu w Sydney.

Australijskie władze zidentyfikowały możliwy przypadek małpiej ospy u mężczyzny, który niedawno wrócił z Europy, a Kanada potwierdziła pierwsze dwa przypadki, pośród rosnącej epidemii tej rzadkiej choroby w krajach nieendemicznych.

Departament Zdrowia Nowej Południowej Walii (NSW) powiedział, że mężczyzna po czterdziestce zachorował na łagodną chorobę kilka dni po przybyciu do Sydney i pojawiły się objawy klinicznie zgodne z małpią ospą. Mężczyzna i jego znajomy są odizolowani w domu.

Kanada zgłosiła swoje pierwsze dwa potwierdzone przypadki małpiej ospy w czwartek wieczorem.

„Dziś wieczorem prowincja Quebec została powiadomiona, że ​​dwie próbki otrzymane przez NML (National Microbiology Laboratory) dały wynik pozytywny na ospę małpią. Są to pierwsze dwa potwierdzone przypadki w Kanadzie” – czytamy w oświadczeniu Public Health Canada.

Władze poinformowały, że w Montrealu, największym mieście Quebecu, prowadzone jest dochodzenie w sprawie kolejnych 17 podejrzanych spraw.

Przypadki małpiej ospy zidentyfikowano w tym miesiącu w kilku nieendemicznych krajach Europy i Ameryki Północnej po tym, jak Wielka Brytania zgłosiła jeden przypadek Światowej Organizacji Zdrowia na początku maja.

Władze ds. zdrowia podejrzewają, że niektóre przypadki infekcji mogły wystąpić w wyniku kontaktu seksualnego – w tym przypadku między gejami lub biseksualnymi mężczyznami – z czterema przypadkami zidentyfikowanymi w Wielkiej Brytanii wśród osób, które odwiedziły kliniki zdrowia seksualnego po wystąpieniu wysypki związanej z ospą małpią.

Choroba została po raz pierwszy odnotowana w Demokratycznej Republice Konga w latach 70. XX wieku i występuje głównie w Afryce Zachodniej i Środkowej. Podobne do ludzkiej ospy, ale łagodniejsze, objawy obejmują gorączkę, ból głowy i wysypkę, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Pacjenci zwykle wracają do zdrowia w ciągu kilku tygodni.

Kerry Chant, dyrektor ds. zdrowia w NSW, powiedział, że urzędnicy ds. zdrowia NSW podjęli kroki w celu zidentyfikowania i zarządzania wszelkimi potencjalnymi przypadkami ospy małpiej, w tym alertami klinicznymi dla lekarzy i szpitali w całym stanie.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zauważyło w środę, że każdy „może przenosić ospę małpią poprzez kontakt z płynami ustrojowymi, ospą małpią lub zwykłymi przedmiotami (takimi jak odzież i pościel), które zostały skażone płynami lub owrzodzeniami osoby z ospą małpią”. dodając, że domowe środki dezynfekujące mogą zabić wirusa na powierzchniach.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.