Australijska skamielina sięga procesu fotosyntezy 1,75 miliarda lat temu – Społeczeństwo

Australijska skamielina sięga procesu fotosyntezy 1,75 miliarda lat temu – Społeczeństwo

Najstarsze dotychczas zgłoszone dowody na istnienie struktur fotosyntetycznych odkryto w liczącym 1,75 miliarda lat zbiorze mikroskamieniałości.

Odkrycie, ujawnione w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature, pomaga rzucić światło na ewolucję fotosyntezy tlenowej. Proces ten, w którym światło słoneczne katalizuje konwersję wody i dwutlenku węgla w glukozę i tlen, jest unikalny dla cyjanobakterii i pokrewnych organelli u eukariontów.

Sinice odegrały ważną rolę w ewolucji wczesnego życia i były aktywne podczas Wielkiego Wydarzenia Redoks około 2,4 miliarda lat temu, ale moment powstania fotosyntezy tlenowej jest nadal przedmiotem dyskusji ze względu na ograniczone dowody.

Catherine Demoulin i współpracownicy z Uniwersytetu w Liège dostarczają bezpośrednich dowodów na istnienie skamieniałych struktur fotosyntetycznych Navifusa majensis. Struktury mikroskopowe to tylakoidy, które są strukturami związanymi z błoną występującymi w chloroplastach roślin i niektórych współczesnych sinicach. Naukowcy zidentyfikowali je w skamielinach z trzech różnych stanowisk, ale najstarszy, pochodzący z formacji McDermott w Australii, ma 1,75 miliarda lat.

N. majensis ma być cyjanobakterią. Odkrycie tylakoidów w okazie z tej epoki sugeruje, że fotosynteza mogła wyewoluować jakiś czas przed 1,75 miliarda lat temu. Nie rozwiązuje to jednak zagadki, czy fotosynteza wyewoluowała przed, czy po głównym procesie utleniania.

Autorzy twierdzą, że podobne analizy ultrastrukturalne starszych mikroskamieniałości mogą pomóc w odpowiedzi na to pytanie i pomóc w ustaleniu, czy ewolucja tylakoidów przyczyniła się do wyższego poziomu tlenu w czasie Wielkiego Wydarzenia Utleniającego.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *