Azyl w Niemczech dla tych, którzy wyjechali z Rosji? | Świat | T.W.

Azyl w Niemczech dla tych, którzy wyjechali z Rosji?  |  Świat |  T.W.

Judith Wiebke z Pro Asyl mówi, że wnioski z Rosji napływają jeden po drugim. „Teraz ludzie zastanawiają się, jak wydostać się z kraju. Odkąd ogłoszono częściową mobilizację w Rosji, zauważyliśmy to dużo na naszych kanałach w mediach społecznościowych i w naszej grupie doradców” – dodał. Wywiad z DW.

„Problem polega na tym, jak dostają się do Europy?” mówi Judyta. „Ponieważ drogi ewakuacyjne są bardzo ograniczone. W szczególności niemożliwe jest, aby sąsiednie kraje UE nadal wjeżdżały drogą lądową”. Estonia, Łotwa, Litwa i Polska obecnie odmawiają wjazdu Rosjanom. Do UE mogą wjechać drogą lądową tylko przez Finlandię, ale rząd w Helsinkach rozważa możliwość ograniczenia wjazdu dla obywateli rosyjskich.

Schronienie przed wrogami

Jednocześnie politycy niemal wszystkich głównych partii niemieckich twierdzą, że rosyjscy uciekinierzy są mile widziani w Niemczech. Przedstawiciele rządzących partii SPD, Zielonych i FDP są zdania, że ​​azyl należy przyznać także osobom odmawiającym służby wojskowej ze względu na sumienie, czyli osobom, które jeszcze nie zostały zaproszone.

„Musi istnieć miejsce, w którym mogą działać” – powiedział DW, ekspert ds. polityki zagranicznej Partii Zielonych, Robin Wagoner. Zwrócił też uwagę, że dla Ukrainy byłoby lepiej, gdyby Rosjanie uciekli ze służby wojskowej, niż szli do walki. „Musimy mieć otwarte ramiona” – powiedział Wagoner. „Potrzebujemy również możliwości, aby rosyjska antydemokracja przybyła do Europy, aby mogła pracować stąd, by obalić dyktatora i stworzyć kolejną Rosję” – powiedział.

Trzeba głosować w Brukseli

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hepstreit powiedział w Berlinie, że ruch samolotu na zachód jest oczywisty. W UE potrzebne jest „zrównoważone rozwiązanie”. Niektórzy politycy koalicji niemieckiej prosili o to już wiosną. Jednak w ostatnich latach UE rzadko była zjednoczona w kwestiach związanych z lotami i migracją.

Zgodnie z obecną sytuacją prawną o azyl w Niemczech mogą ubiegać się także członkowie rosyjskiej opozycji.

Represje w Rosji: Aresztowania protestów przeciwko częściowej mobilizacji w Moskwie.

Jak dotąd niewiele wniosków o azyl

Za wnioski o azyl w Niemczech odpowiada Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF), podlegający Federalnemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. W rozmowie z DW BAMF potwierdził, że do tej pory w tym roku otrzymał nieco więcej wniosków azylowych od obywateli Rosji niż w ubiegłym roku. Jak powiedzieli, do tej pory złożono około 1800 wniosków. W 2021 r. było ich około 2300. Od początku wojny nie nastąpił znaczący wzrost.

BAMF dziwi się, że niektóre kraje sąsiednie, takie jak kraje bałtyckie, Polska czy Czechy, niechętnie udzielają azylu rosyjskim uchodźcom. Prawo europejskie obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich. Oznacza to, że prześladowani uchodźcy zasadniczo mają prawo do pełnej ochrony jako uchodźcy, zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z listopada 2020 r.

Rzecznik rządu Steffen Hebestreit wyjaśnił w piątek, że kwestia ta powinna zostać ponownie omówiona ze wszystkimi zainteresowanymi krajami europejskimi na początku przyszłego tygodnia. Wiebke Judith z Pro Asyl ma nadzieję, że nie zatrzyma się to na „znakach politycznych”, ale otworzy drogi ucieczki dla ludzi, którzy chcą opuścić Rosję i udać się do Europy.

(m/m)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *