Badania NASA nad głęboką wenusjańską atmosferą gazów szlachetnych, chemii i obrazowania

Badania NASA nad głęboką wenusjańską atmosferą gazów szlachetnych, chemii i obrazowania

DAVINCI+ wyśle ​​sondę o średnicy jednego metra, aby stawić czoła wysokim temperaturom i ciśnieniom w pobliżu powierzchni Wenus, aby zbadać atmosferę od chmur ponad powierzchnię terenu, który kiedyś mógł być kontynentem. Podczas ostatnich kilometrów swobodnego opadania (pokazanych tutaj) sonda po raz pierwszy wykona oszałamiające obrazy i pomiary chemiczne najgłębszej atmosfery Wenus. Źródło: Wizualizacja NASA GSFC autorstwa CI Labs Michaela Lentza i innych

Uruchomienie w 2029 roku, NASAgłęboka atmosfera Wenus Misja DAVINCI dotycząca badania gazu szlachetnego, chemii i obrazowania przyniesie Wenus bogaty zestaw narzędzi, aby odpowiedzieć na nurtujące od dawna pytania dotyczące siostrzanej planety Ziemi. Niektórzy naukowcy uważają, że Wenus mogła w przeszłości bardziej przypominać Ziemię, z oceanami i przyjemną temperaturą powierzchni – dane DAVINCI pomogą nam ustalić, czy ta intrygująca możliwość jest prawdziwa.

Wskazówki do tajemniczej przeszłości Wenus mogą być ukryte w gazach atmosferycznych lub skałach powierzchniowych, które uformowały się w połączeniu z pradawnymi wodami na górskich wyżynach planety. Podczas dwóch przelotów nosiciel, przekaźnik i sonda obrazująca będą gromadzić dane dotyczące dobowej strony planety nieznanych związków, które pochłaniają światło ultrafioletowe w górnej atmosferze Wenus za pomocą instrumentu zwanego Zintegrowanym Spektrometrem Obrazowania Ultrafioletowego (CUVIS). Po nocnej stronie planety system obrazowania Wenus do rozpoznania obserwacyjnego (VISOR) wykryje ciepło z powierzchni Wenus wyłaniające się spod chmur, aby pomóc nam lepiej zrozumieć skład różnych geologicznych obszarów górskich na całej Wenus. Projekt VISOR będzie również badał chmury po stronie Wenus w ultrafiolecie i wyprodukował filmy akcji z chmurami.

Powierzchnia Wenus jest gorętsza niż twój domowy piec, a złożona atmosfera 90 razy grubsza niż ziemska składa się głównie z dwutlenku węgla i siarki. kwaśny chmury.

Dwa lata po wystrzeleniu lądownik DAVINCI zostanie zrzucony przez statek kosmiczny do tego trudnego środowiska, aby zapewnić nowe bezpośrednie pomiary atmosfery Wenus i pokazać widok z góry na powierzchnię pod chmurami. Miejsce upadku, Alpha Regio „tessera”, to górzysty region górski, którego skały mogą zawierać wskazówki dotyczące tajemniczej przeszłości planety. Kulka tytanowa została zaprojektowana tak, aby wytrzymać trudne warunki panujące w środowisku Wenus, jednocześnie chroniąc narzędzia znajdujące się wewnątrz.

Przestrajalny spektrometr laserowy Wenus (VTLS) mierzy kluczowe gazy, które dostarczają wskazówek dotyczących przeszłości planety, w tym związki, które mogą wskazywać na możliwą historię wód w przeszłości. Spektrometr Wenus (VMS) będzie szczegółowo badał atmosferę, w tym gazy szlachetne i gazy śladowe z odległości 67 km do najbliższej powierzchni. Wenusjańska Inspekcja Struktury Atmosferycznej (VASI) będzie mierzyć ciśnienie, temperaturę i wiatry podczas lądowania.

Przez przezroczyste szafirowe okno na dole sfery opadania Venus Descent Imager (VenDI) będzie mapować teren 3D i formację Alpha Regio w rozdzielczości topograficznej aż do podskal. Wreszcie, na sondzie zostanie zainstalowany eksperyment współpracy studentów o nazwie Venus Oxygen Vogasity Experiment (VfOx), który mierzy tlen w głębinach atmosfery. Razem ten zestaw danych pomoże przepisać podręczniki o Wenus, a nawet może pomóc nam lepiej zrozumieć planety podobne do Wenus w innych układach słonecznych.

NASA wybrała misję DAVINCI+ (Deep Atmosphere Investigation of Noble Gases, Chemistry and Imaging+) jako część swojego programu odkrywczego i będzie to pierwsza sonda, która wejdzie w atmosferę Wenus od czasu Pionierskiej Wenus NASA w 1978 r. i ZSRR Vega w 1985 r. Misja DAVINCI+ została nazwana na cześć renesansowego artysty i uczonego, Leonarda da Vinci, aby przenieść technologie XXI wieku do następnego świata. DAVINCI+ może ujawnić, czy siostrzana planeta Ziemi przypominała ziemską bliźniaczkę z odległej przeszłości, prawdopodobnie gościnną z oceanami i kontynentami. Kredyty: Goddard Space Flight Center NASA

DAVINCI to partnerstwo pomiędzy Goddard Space Flight Center NASA w Greenbelt, Maryland i Lockheed Martin w Denver w Kolorado, z instrumentami NASA Goddard, Jet Propulsion Laboratory, Malin Space Science Systems i kluczowymi urządzeniami pomocniczymi z Johns Hopkins Laboratory of Applied Physics oraz Uniwersytet Michigan.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *