Badania wykazały, że starsi Latynosi są „nieproporcjonalnie bardziej narażeni” na chorobę Alzheimera niż starsi biali

Badania wykazały, że starsi Latynosi są „nieproporcjonalnie bardziej narażeni” na chorobę Alzheimera niż starsi biali

Jose Luis Belez Inc/Digital Vision/Getty Images

Według Stowarzyszenia Alzheimera 14% Latynosów w wieku 65 lat i starszych cierpi na demencję alzheimerowską w porównaniu z 10% białych seniorów.CNN

Z rocznego raportu Stowarzyszenia Alzheimera wynika, że ​​latynoscy seniorzy w Stanach Zjednoczonych są około półtora razy bardziej narażeni na chorobę Alzheimera lub inne rodzaje demencji niż ich biali rówieśnicy. Specjalny raport.

Z raportu opublikowanego wiosną tego roku wynika, że ​​14% Latynosów w wieku 65 lat i starszych cierpi na demencję alzheimerowską w porównaniu z 10% białych seniorów. W przypadku starszych czarnoskórych Amerykanów wskaźnik infekcji – 19% – jest prawie dwukrotnie większy niż u ich białych odpowiedników.

„Rasa nie ma podłoża genetycznego, a czynniki genetyczne nie uwzględniają dużych różnic w częstości występowania i zapadalności pomiędzy grupami rasowymi” – stwierdziło stowarzyszenie w raporcie.

Zamiast tego badanie wykazało, że dyskryminacja i rasizm strukturalny, które mogą wpływać na prawo, dostęp do opieki zdrowotnej i jakość edukacji, z większym prawdopodobieństwem przyczyniają się do różnic między osobami kolorowymi.

„Skumulowany stres wynikający ze skutków rasizmu strukturalnego i wynikających z nich różnic w środowisku społecznym i fizycznym może bezpośrednio wpływać na ryzyko demencji” – stwierdzili autorzy raportu.

W raporcie oszacowano liczbę osób w wieku 65 lat i starszych w Stanach Zjednoczonych cierpiących na demencję alzheimerowską o 100%. analiza danych Na podstawie raportu U.S. Census Bureau 2023 Population Prospects oraz Chicago Project on Health and Aging, populacyjnego badania dotyczącego przewlekłych schorzeń u osób starszych.

Szczególnie w przypadku Latynosów wyższe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera wskazuje na połączenie czynników społeczno-ekonomicznych i częstszego występowania schorzeń, stwierdziła Rebecca Edelmeyer, dyrektor ds. zaangażowania naukowego w Stowarzyszeniu Alzheimera.

Według raportu uważa się, że schorzenia takie jak cukrzyca i choroby układu krążenia „w dużym stopniu wyjaśniają wyższe ryzyko demencji wśród populacji czarnej i latynoskiej”.

W odpowiedzi na różne bariery, przed którymi stoi zróżnicowana populacja Latynosów, Stowarzyszenie Alzheimera rozpoczęło kampanię Kampania usług publicznych w sierpniu pod tytułem „Niektóre rzeczy przychodzą z wiekiem”. Kampania podkreśla sygnały ostrzegawcze różnych typów demencji w języku hiszpańskim i angielskim.

Edelmeier stwierdził, że postawienie diagnozy choroby Alzheimera stanowi wyzwanie dla Latynosów w Stanach Zjednoczonych, ponieważ wczesne oznaki zmian poznawczych często pozostają niezauważone lub nie są omawiane w społecznościach.

Powiedziała, że ​​często diagnozę diagnozuje się dopiero po kryzysie lub strajku nadzwyczajnym.

Aby poprawić wykrywanie i wyniki zdrowotne wśród wszystkich osób Najszybciej rośnie Edelmayer powiedział, że stowarzyszenie sponsoruje liczne badania na całym świecie i zapewnia edukację lokalnym społecznościom.

„Zajęcie się niektórymi z tych kluczowych kwestii i dalsze prowadzenie wielu badań na populacji Latynosów będzie ważne, aby zmniejszyć ryzyko w tych grupach” – stwierdziła.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *