Badanie mówi, że asteroida, która zabiła dinozaury, również spowodowała globalne tsunami

Badanie mówi, że asteroida, która zabiła dinozaury, również spowodowała globalne tsunami

Stworzono również asteroidę, która zakończyła erę dinozaurów 66 milionów lat temu”.ogromne tsunami„którego fale wzrosły o ponad milę, według nowego badania.

Naukowcy odtworzyli wpływ Chicxulub, asteroidy o szerokości dziewięciu mil, która nie tylko zniszczyła dinozaury, ale także zniszczyła większość gatunków i roślin na Ziemi. Badanie, opublikowane w AGU Advances, określiło skutki globalnych tsunami i powodzi.

Naukowcy mają nadzieję, że ich praca może zostać wykorzystana do uzyskania wglądu w geologię rzeki okres kredowy.

„To tsunami było wystarczająco silne, aby zakłócić i erodować osady w basenach oceanicznych w połowie świata, pozostawiając albo lukę w zapisach osadów, albo mieszaninę dawnych osadów” – powiedziała Molly Ring, kierownik badań na Uniwersytecie Michigan. zezwolenie.

Naukowcy twierdzą, że nowy gatunek dinozaurów jest największy w Australii

Nowe badanie wskazuje, że asteroida Chicxulub spowodowała rozprzestrzenienie się „megatsunami” na całym świecie.
(Esteban de Armas/Shutterstock)

Naukowcy symulowali masywne tsunami za pomocą programu komputerowego 3D o nazwie Hydraulic Code, który modelował pierwsze 10 minut zdarzenia, w tym powstawanie krateru, inicjację tsunami i uderzenie.

Symulacje zespołu wykazały, że tsunami rozprzestrzeniło się z Zatoki Meksykańskiej do Północnego Oceanu Atlantyckiego jeden po uderzeniu. Cztery godziny później fale przesunęły się przez środkowoamerykański szlak morski do Oceanu Spokojnego. 4 czterdzieści osiem godzin później Asteroida Chicxulub Rozbił się o ziemię, fale tsunami przybyływięc wszystkie wybrzeża świata.

Skamielina dinozaura sprzed 103 milionów lat znaleziona w Oregonie

Asteroida ważyła około 2 biliardów funtów, miała 8,7 mil średnicy i gęstość około 165 funtów na stopę sześcienną.

„W zależności od inżynierii przybrzeżnej i zaawansowanych fal, większość obszarów przybrzeżnych zostanie w pewnym stopniu zanurzona i zniszczona” – napisali autorzy badania w oświadczeniu. „Każde historycznie udokumentowane tsunami blednie w porównaniu z takim globalnym wpływem”.

Uważa się, że wysokość fal tsunami wzrosłaby, gdy dotarły do ​​płytkich wód z prędkością ponad 20 centymetrów na sekundę.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY UZYSKAĆ ​​APLIKACJĘ FOX NEWS

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *