Badanie wskazuje, że najbardziej wewnętrzną warstwą Ziemi jest żelazna kula o szerokości 400 mil

(CNN) Naukowcy od dawna zastanawiali się, co znajduje się w centrum Ziemi, a najnowsze badania potwierdzają teorię, że nasza planeta zawiera wyraźną kulę żelaza wewnątrz swojego metalicznego jądra.

Pod zewnętrzną skorupą płaszcz f stopiony ciekły rdzeń zewnętrzny Według nowego badania opublikowanego we wtorek w czasopiśmie Nature, jest to środek stałego minerału Ziemi, który w rzeczywistości zawiera ukrytą warstwę lub „głębszy rdzeń wewnętrzny”. Komunikacja natury.

Ogromne odkrycie wskazuje, że Ziemia ma pięć głównych warstw zamiast czterech i dostarczyło nowych szczegółów, które naukowcy mogą wykorzystać, aby pomóc odkryć niektóre z najstarszych tajemnic dotyczących naszej planety i jej powstania.

Według komunikatu prasowego geolodzy po raz pierwszy zasugerowali, że jądro Ziemi może zawierać dodatkową, niedostrzegalną warstwę około 20 lat temu. Teraz, korzystając z nowych zestawów danych zebranych podczas pomiaru fal sejsmicznych trzęsień ziemi, gdy przechodzą one przez środek Ziemi, naukowcy w końcu odkryli ten najbardziej wewnętrzny rdzeń, jak wynika z nowego badania.

fale sejsmiczne Są to wibracje, które występują w obrębie lub wzdłuż powierzchni Ziemi i poprzez jej wewnętrzne warstwy w wyniku trzęsień ziemi, wybuchów wulkanów lub w inny sposób.

„W tym badaniu po raz pierwszy zgłaszamy obserwacje fal sejsmicznych pochodzących z silnych trzęsień ziemi, które przemieszczają się tam iz powrotem z jednej strony globu na drugą z siłą odrzutu do pięciu razy większą” – powiedział współautor badania, dr Thanh Syn Phum. , sejsmolog i doktor habilitowany w School of Geosciences Research na Australian National University w Canberze, w e-mailu.

Wykrywanie poprzez aktywność trzęsienia ziemi

Pham powiedział, że powodem, dla którego ta warstwa nie była wcześniej obserwowana bardziej szczegółowo, jest to, że jej skład jest bardzo podobny do tego, co leży nad nią. Oba nowo odkryte rdzenie – które, jak wskazują badania, prawdopodobnie są metalową kulą o szerokości 400 mil (644 km), której zewnętrzna powłoka jest wykonana ze stopów żelaza i niklu, ze śladowymi ilościami innych pierwiastków.

„Ponadto przejście od najbardziej wewnętrznej (stałej) sfery do zewnętrznej powłoki wewnętrznego rdzenia (również twardej skorupy) wydaje się bardziej stopniowe niż ostre” – powiedział Pham. „Z tego powodu nie możemy go wykryć poprzez bezpośrednie odbicia od niego fal sejsmicznych”.

Nowe badanie pokazuje, że stałe centrum Ziemi zawiera ukrytą, głębszą warstwę wykonaną ze stopu żelaza i niklu.

Korzystając z instrumentów wykrywających fale wibracyjne, naukowcy odkryli, że najbardziej wewnętrzne, wewnętrzne jądro ma charakterystyczną anizotropię, właściwość materiału, która pozwala mu przyjmować różne właściwości w zależności od kąta, pod jakim się do niego zbliża. Przykładem przedmiotu anizotropowego jest kawałek drewna: o wiele łatwiej jest przebić się przez kawałek drewna, uderzając go w kierunku jego kierunku niż w niego.

Jest to cecha charakteryzująca najgłębszą esencję.

Jeśli chodzi o ocenę jądra Ziemi, naukowcy przyjrzeli się, jak szybko fale sejsmiczne Podróżowali przez nią w różnych kierunkach i odkryli, że najbardziej wewnętrzny wewnętrzny rdzeń zmienia prędkość tych fal w inny sposób niż warstwa nad nim, najbardziej zewnętrzna powłoka centralnego rdzenia.

Zespołowi badawczemu udało się odkryć „najgłębszy wewnętrzny rdzeń”, analizując prędkość fal sejsmicznych przechodzących przez nie w różnych kierunkach.

Dostrzeżenie nowej warstwy ponad 1600 kilometrów pod naszymi stopami jest znaczące. Istnienie odrębnego, głębszego rdzenia mogłoby dać naukowcom lepsze zrozumienie ziemskiego pola magnetycznego oraz tego, jak ewoluowało i będzie się rozwijać.

Nowe odkrycie To także „daje nam wgląd w to, co może się dziać z innymi planetami” – powiedział Pham. „Weźmy Marsa jako przykład. Jeszcze nie rozumiemy, dlaczego (pole magnetyczne Marsa) już nie istniało w przeszłości”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *