Badanie wskazuje, że wewnętrzne jądro Ziemi mogło przestać się obracać i mogło się odwrócić

Badanie wskazuje, że wewnętrzne jądro Ziemi mogło przestać się obracać i mogło się odwrócić

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

obrót ZiemiaNowe badania sugerują, że wewnętrzny rdzeń mógł się zatrzymać i odwrócić.

Ziemia składa się ze skorupy, płaszcza oraz rdzenia wewnętrznego i zewnętrznego. stal Jądro wewnętrzne leży około 3200 mil pod skorupą ziemską i jest oddzielone od półstałego płaszcza ciekłym rdzeniem zewnętrznym, które umożliwia obracanie się rdzenia wewnętrznego z inną prędkością niż sama Ziemia.

O promieniu około 2200 mil, jądro Ziemi wielkości Marsa. Składa się głównie z żelaza i niklu i zawiera około jednej trzeciej masy Ziemi.

W badaniach opublikowanych w czasopiśmie Nauki przyrodnicze o Ziemi W poniedziałek Yi Yang, współpracownik naukowy z Uniwersytetu Pekińskiego, i Xiaodong Song, profesor katedry na Uniwersytecie Pekińskim, badali fale sejsmiczne pochodzące z trzęsień ziemi, które przeszły przez wewnętrzne jądro Ziemi wzdłuż podobnych ścieżek od lat 60. XX wieku, aby wywnioskować, jak szybko jądro wewnętrzne kręci się. .

Powiedzieli, że to, co znaleźli, było nieoczekiwane. Od 2009 roku sejsmiczne rejestracje wykonane wcześniej zmienił się w czasie, Pokaż niewielką różnicę. Powiedzieli, że wskazuje to na zatrzymanie rotacji wewnętrznego rdzenia.

„Pokazujemy zaskakujące obserwacje, że wewnętrzny rdzeń prawie przestał się obracać w ostatniej dekadzie i może się odwracać” – napisali w badaniu.

„Kiedy spojrzysz na dekadę między 1980 a 1990 rokiem, zobaczysz oczywiste zmiany, ale kiedy spojrzysz na lata 2010–2020, nie zobaczysz zbyt wielu zmian” – dodał Song.

Obrót rdzenia wewnętrznego jest napędzany przez pole magnetyczne generowane w rdzeniu zewnętrznym i równoważony grawitacyjnymi efektami płaszcza. Wiedza o tym, jak obraca się wewnętrzne jądro, może rzucić światło na interakcję tych warstw i innych procesów głęboko w Ziemi.

Jednak prędkość tej rotacji i to, czy jest zmienna, jest przedmiotem debaty, powiedział Hrvoje Tkalczyk, geofizyk z Australian National University, który nie był zaangażowany w badania,

„Wewnętrzny rdzeń nie zatrzymuje się całkowicie” – powiedział. Powiedział, że wyniki badań „oznaczają, że wewnętrzny rdzeń jest teraz bardziej zsynchronizowany z resztą planety niż dziesięć lat temu, kiedy obracał się trochę szybciej”.

– Nie dzieje się nic katastrofalnego – dodał.

Song i Yang argumentują, że na podstawie ich obliczeń niewielka nierównowaga sił elektromagnetycznych i grawitacyjnych może spowolnić, a nawet odwrócić rotację wewnętrznego jądra. Uważają, że jest to część siedmioletniego cyklu, a punkt zwrotny poprzedzający ten, który wykryli w swoich danych z lat 2009/10, miał miejsce na początku lat siedemdziesiątych.

„Analiza danych w badaniu jest solidna”, powiedział Tkalcik, autor Earth’s Inner Core: Revealed by Observed Seismology. Jednak wyniki badania „należy traktować z ostrożnością”, ponieważ „potrzeba więcej danych i innowacyjnych metod, aby rzucić światło na ten intrygujący problem”.

Song i Yang zgodzili się, że potrzebne są dalsze badania.

Tkalcic, który poświęca cały rozdział swojej książki krążeniu wewnętrznego rdzenia, zasugerował, że cykl wewnętrznego rdzenia występuje co 20 do 30 lat, zamiast siedemdziesięciu sugerowanych w ostatnim badaniu. Wyjaśnił, dlaczego występują takie różnice i dlaczego tak trudno jest zrozumieć, co dzieje się w wewnętrznych regionach planety.

„Ciała naszych badań są zakopane tysiące kilometrów pod naszymi stopami” – powiedział.

„Używamy metod wnioskowania geofizycznego, aby wywnioskować wewnętrzne cechy Ziemi i należy zachować ostrożność, dopóki interdyscyplinarne wyniki nie potwierdzą naszych hipotez i ram koncepcyjnych” – wyjaśnił.

„Możesz myśleć o sejsmologach jak o lekarzach, którzy badają narządy wewnętrzne ciał pacjentów za pomocą niedoskonałego lub ograniczonego sprzętu. Tak więc, pomimo postępu, nasz obraz wnętrza Ziemi jest wciąż mglisty, a my wciąż jesteśmy w fazie odkrywania.”

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *