Badanie wykazało, że prawie połowa pacjentów z Covid nie wyzdrowiała w pełni po miesiącach

Badanie wykazało, że prawie połowa pacjentów z Covid nie wyzdrowiała w pełni po miesiącach

Badanie przeprowadzone na dziesiątkach tysięcy osób w Szkocji wykazało, że jedna na 20 osób chorujących na Covid stwierdziła, że ​​w ogóle nie wyzdrowiała, a kolejne cztery na 10 stwierdziło, że nie wyzdrowiała w pełni po infekcji po kilku miesiącach.

autorzy badań, Opublikowano w środę w Nature Communicationspróbowali zidentyfikować długoterminowe ryzyko Covid, porównując częstotliwość objawów u osób z wcześniejszymi diagnozami Covid i bez nich.

Badanie wykazało, że osoby z przedobjawowym zakażeniem Covid zgłaszały pewne uporczywe objawy, takie jak duszność, kołatanie serca, splątanie lub trudności z koncentracją, do trzech razy więcej niż osoby niezakażone w ankietach po sześciu do 18 miesiącach. Pacjenci ci doświadczyli również wysokiego ryzyka ponad 20 innych objawów związanych ze zdrowiem serca, układu oddechowego, bólu mięśni, zdrowia psychicznego i układu sensorycznego.

Odkrycia wzmacniają apele naukowców o bardziej kompleksowe opcje opieki dla długoterminowych pacjentów z Covid w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, jednocześnie dostarczając dobrych wiadomości.

W badaniu nie zidentyfikowano większego ryzyka długotrwałych problemów u osób z bezobjawową infekcją koronawirusem. Stwierdzono również, że w bardzo ograniczonej podgrupie uczestników, którym przed infekcją podano co najmniej jedną dawkę szczepionki Covid, szczepienie wydaje się pomagać zmniejszyć, jeśli nie wyeliminować, ryzyko wystąpienia niektórych długotrwałych objawów Covid.

Badanie wykazało, że osoby z ciężkimi początkowymi przypadkami Covid były bardziej narażone na rozwój długotrwałych problemów.

Dr Ziyad Al-Ali, kierownik badań w VA St. Louis Health Care System oraz epidemiolog kliniczny na Washington University w St. Louis, który nie był zaangażowany w badania.

„Wywodzi się to również z szerszej koncepcji, że długotrwały Covid jest tak naprawdę chorobą wieloukładową” – powiedział dr Al-Ali, zaburzenie, które dotyczy nie tylko mózgu, nie tylko serca – to wszystko powyższe. .

Jill Bell, profesor zdrowia publicznego na Uniwersytecie Glasgow, która kierowała badaniami, powiedziała, że ​​odkrycia wzmocniły znaczenie zapewnienia długoterminowego wsparcia pacjentom z Covid, które wykracza poza opiekę zdrowotną, a także zaspokaja potrzeby związane z pracą, edukacją, ubóstwem i niepełnosprawnością.

„Powiedział nam, że Covid może przejawiać się różnie u różnych osób i może mieć więcej niż jeden wpływ na twoje życie” – powiedział dr Bell. „Każde podejście do wspierania ludzi musi być przede wszystkim osobiste i holistyczne. Odpowiedź dotyczy nie tylko sektora opieki zdrowotnej”.

Long-Covid odnosi się do grupy problemów, które mogą dotykać pacjentów przez miesiące lub dłużej po zakażeniu. W ciągu ostatniego roku naukowcy zwrócili większą uwagę na zrozumienie przerażających skutków, ponieważ liczba przypadków Covid gwałtownie wzrosła, a systemy opieki zdrowotnej nauczyły się lepiej radzić sobie z początkowymi etapami infekcji.

Rząd USA szacuje, że od 7,7 miliona do 23 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych mogło zostać zarażonych Covid przez długi czas.

Na całym świecie Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, napisał, że „stan ten niszczy ludzkie życie i środki do życia” w Środowy artykuł dla Guardiana. Wezwał wszystkie kraje do poświęcenia „natychmiastowych i zrównoważonych środków o jednakowej wielkości”.

Autorzy badania w Szkocji prześledzili 33 000 osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa od kwietnia 2020 r. I 63 000 osób, u których nigdy nie zdiagnozowano Covid. W sześciomiesięcznych odstępach osoby te były pytane o wszelkie objawy, które miały, w tym zmęczenie, bóle mięśni, ból w klatce piersiowej i problemy neurologiczne, a także o trudności w codziennym życiu.

Porównując częstotliwość tych problemów z osobami zakażonymi i niezainfekowanymi, naukowcy próbowali przezwyciężyć wyzwanie, z którym wielu badaczy Covid borykało się od dłuższego czasu: jak opisać mniej specyficzne objawy Covid, kiedy te problemy są również powszechne w populacji ogólnej i mogą być. rozprzestrzenił się w środku pandemii.

Badanie wykazało, że wiele z najczęstszych przedłużających się objawów Covid zidentyfikowanych w badaniu zostało również zgłoszonych przez jedną piątą do jednej trzeciej uczestników, którzy nigdy nie byli zakażeni. Ale objawy były znacznie częstsze u osób, które wcześniej chorowały na Covid: ci uczestnicy częściej zgłaszali 24 z 26 objawów śledzonych w badaniu.

Wśród osób, które miały poprzednie przypadki Covid, 6% w ostatnim badaniu uzupełniającym stwierdziło, że w ogóle nie wyzdrowieli, a 42% stwierdziło, że wyzdrowieli tylko częściowo.

Dr Bell powiedziała, że ​​badała długi przebieg objawów Covida przez miesiące i lata od zakażenia. Ale nowe badanie otworzyło małe okno na to pytanie. W jednej grupie wcześniej zarażonych pacjentów około 13 procent osób stwierdziło, że ich objawy z czasem się poprawiły, a około 11 procent stwierdziło, że się pogorszyły.

„Niektórzy decydują z biegiem czasu, ale jest też duża liczba osób, które utrzymują objawy z różnymi objawami przez dłuższy czas” – powiedział dr Al-Aly.

Tylko niewielka część uczestników badania – około 4 procent – ​​została zaszczepiona przed zakażeniem, a wielu z nich otrzymało tylko jedną dawkę.

„Jesteśmy teraz bardzo zależni od szczepień, które zapewniają pewną ochronę, ale nie są absolutne” – powiedział dr Bell.

Kobiety, osoby starsze i osoby mieszkające w biednych rejonach również doświadczyły poważniejszych skutków infekcji. Podobnie jak osoby z wcześniej istniejącymi problemami zdrowotnymi, w tym chorobami układu oddechowego i depresją.

Około dziewięciu na 10 uczestników badania było rasy białej, co utrudnia ustalenie, w jaki sposób i dlaczego długoterminowe ryzyko Covid różniło się między grupami rasowymi i etnicznymi.

Naukowcy stwierdzili, że aby systemy opieki zdrowotnej nadal pracowały nad wyzdrowieniem po ostatnich falach COVID-19, a jednocześnie stoją w obliczu ataku pacjentów z grypą i innymi chorobami układu oddechowego, potrzeba znacznie więcej zasobów do leczenia pacjentów z wcześniejszymi infekcjami koronawirusowymi.

„Nasze systemy nie są przygotowane”, powiedział dr Al-Ali.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.