Badanie wykazało, że tylko 7% naszego DNA jest unikalne dla współczesnych ludzi

Badanie wykazało, że tylko 7% naszego DNA jest unikalne dla współczesnych ludzi

Waszyngton (AFP) – Co sprawia, że ​​ludzie są wyjątkowi? Naukowcy zrobili kolejny krok w kierunku rozwiązania trwałej zagadki za pomocą nowego narzędzia, które pozwoliłoby na dokładniejsze porównania między DNA współczesnych ludzi a DNA naszych wymarłych przodków.

Według badań opublikowanych w piątek w czasopiśmie, tylko 7% naszego genomu jest dzielone z innymi ludźmi, a nie z naszymi innymi wczesnymi przodkami. postęp naukowy.

„To bardzo mały procent” – powiedział Nathan Schaefer, biolog obliczeniowy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i współautor nowego artykułu badawczego. „Takie odkrycie jest powodem, dla którego naukowcy unikają myślenia, że ​​bardzo różnimy się od neandertalczyków”.

Badania opierają się na DNA wyekstrahowanym ze skamieniałych szczątków wymarłych obecnie neandertalczyków i denisowian sprzed około 40 000 lub 50 000 lat, a także od 279 współczesnych ludzi z całego świata.

Naukowcy już wiedzą, że współcześni ludzie dzielą część DNA z neandertalczykami, ale różni ludzie mają różne części genomu. Jednym z celów nowych badań była identyfikacja genów, które są wyłączne dla współczesnych ludzi.

To trudny problem statystyczny, powiedział John Hawkes, paleoantropolog z University of Wisconsin w Madison, który nie był zaangażowany w badania, a naukowcy opracowali „cenne narzędzie, które uwzględnia brakujące dane w starożytnym genomie”.

Naukowcy odkryli również, że mniejsza część naszego genomu – zaledwie 1,5% – jest unikalna dla naszego gatunku i wspólna dla wszystkich żyjących obecnie ludzi. Te fragmenty DNA mogą zawierać najważniejsze wskazówki dotyczące tego, co naprawdę wyróżnia współczesnych ludzi.

„Możemy powiedzieć, że te regiony genomu są bardzo bogate w geny, które mają związek z rozwojem neuronalnym i funkcją mózgu” – powiedział Richard Green, biolog obliczeniowy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz, który jest współautorem badanie.

W 2010 roku Green pomógł stworzyć pierwszy szkic sekwencji a. Genom neandertalczyka. Cztery lata później genetyk Joshua Ake był współautorem A papier Okazuje się, że współcześni ludzie noszą pewne pozostałości DNA neandertalczyka. Od tego czasu naukowcy kontynuują udoskonalanie technik pozyskiwania i analizowania materiału genetycznego ze skamielin.

„Lepsze narzędzia pozwalają nam zadawać coraz bardziej szczegółowe pytania dotyczące historii i rozwoju człowieka” – powiedział Aki, który obecnie jest na Uniwersytecie Princeton i nie był zaangażowany w nowe badania. Pochwalił nową metodę badania.

Jednak Alan Templeton, genetyk populacyjny z Washington University w St. Louis, zakwestionował założenie autorów, że zmiany w ludzkim genomie są rozmieszczone losowo, a nie agregowane wokół określonych hotspotów w genomie.

Aki powiedziała, że ​​wyniki potwierdzają, że „w rzeczywistości jesteśmy bardzo małym gatunkiem”. „Nie tak dawno dzieliliśmy planetę z innymi rasami ludzkimi”.

___

Śledź Christinę Larsson na Twitterze: @larsonchristina

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Wydziału Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *