Waszyngton (AFP) – Co sprawia, że ludzie są wyjątkowi? Naukowcy zrobili kolejny krok w kierunku rozwiązania trwałej zagadki za pomocą nowego narzędzia, które pozwoliłoby na dokładniejsze porównania między DNA współczesnych ludzi a DNA naszych wymarłych przodków.
Według badań opublikowanych w piątek w czasopiśmie, tylko 7% naszego genomu jest dzielone z innymi ludźmi, a nie z naszymi innymi wczesnymi przodkami. postęp naukowy.
„To bardzo mały procent” – powiedział Nathan Schaefer, biolog obliczeniowy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i współautor nowego artykułu badawczego. „Takie odkrycie jest powodem, dla którego naukowcy unikają myślenia, że bardzo różnimy się od neandertalczyków”.
Badania opierają się na DNA wyekstrahowanym ze skamieniałych szczątków wymarłych obecnie neandertalczyków i denisowian sprzed około 40 000 lub 50 000 lat, a także od 279 współczesnych ludzi z całego świata.
Naukowcy już wiedzą, że współcześni ludzie dzielą część DNA z neandertalczykami, ale różni ludzie mają różne części genomu. Jednym z celów nowych badań była identyfikacja genów, które są wyłączne dla współczesnych ludzi.
To trudny problem statystyczny, powiedział John Hawkes, paleoantropolog z University of Wisconsin w Madison, który nie był zaangażowany w badania, a naukowcy opracowali „cenne narzędzie, które uwzględnia brakujące dane w starożytnym genomie”.
Naukowcy odkryli również, że mniejsza część naszego genomu – zaledwie 1,5% – jest unikalna dla naszego gatunku i wspólna dla wszystkich żyjących obecnie ludzi. Te fragmenty DNA mogą zawierać najważniejsze wskazówki dotyczące tego, co naprawdę wyróżnia współczesnych ludzi.
„Możemy powiedzieć, że te regiony genomu są bardzo bogate w geny, które mają związek z rozwojem neuronalnym i funkcją mózgu” – powiedział Richard Green, biolog obliczeniowy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz, który jest współautorem badanie.
W 2010 roku Green pomógł stworzyć pierwszy szkic sekwencji a. Genom neandertalczyka. Cztery lata później genetyk Joshua Ake był współautorem A papier Okazuje się, że współcześni ludzie noszą pewne pozostałości DNA neandertalczyka. Od tego czasu naukowcy kontynuują udoskonalanie technik pozyskiwania i analizowania materiału genetycznego ze skamielin.
„Lepsze narzędzia pozwalają nam zadawać coraz bardziej szczegółowe pytania dotyczące historii i rozwoju człowieka” – powiedział Aki, który obecnie jest na Uniwersytecie Princeton i nie był zaangażowany w nowe badania. Pochwalił nową metodę badania.
Jednak Alan Templeton, genetyk populacyjny z Washington University w St. Louis, zakwestionował założenie autorów, że zmiany w ludzkim genomie są rozmieszczone losowo, a nie agregowane wokół określonych hotspotów w genomie.
Aki powiedziała, że wyniki potwierdzają, że „w rzeczywistości jesteśmy bardzo małym gatunkiem”. „Nie tak dawno dzieliliśmy planetę z innymi rasami ludzkimi”.
___
Śledź Christinę Larsson na Twitterze: @larsonchristina
___
Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Wydziału Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”