Badanie wykazało, że zanieczyszczenie powietrza jest powiązane z objawami choroby Alzheimera w tkance mózgowej

Nowe badanie pokazuje, że u osób, które wdychają większe stężenia drobnych cząstek unoszących się w powietrzu, takich jak spaliny silników Diesla lub inne zanieczyszczenia powietrza pochodzące z ruchu drogowego, istnieje większe ryzyko rozwoju choroby Alzheimera w mózgu. Wydaje się, że istnieje związek między zanieczyszczeniem powietrza a pogorszeniem funkcji poznawczych.

Z badania opublikowanego w tym tygodniu w czasopiśmie NeurologiaNaukowcy zbadali związek między stężeniem zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego a objawami choroby Alzheimera w ludzkim mózgu. Odkryli, że osoby narażone na wyższe stężenia drobnych cząstek zanieczyszczeń powietrza, znanych również jako PM2,5, Co najmniej rok przed śmiercią prawdopodobnie mieli wyższy poziom… Pościel — Nieprawidłowe skupiska fragmentów białek gromadzą się pomiędzy komórkami nerwowymi, co jest oznaką choroby Alzheimera w tkance mózgowej. Badanie wykazało również silny związek między zanieczyszczeniem a oznakami choroby u osób, które nie były genetycznie predysponowane do rozwoju choroby Alzheimera.

„To sugeruje, że czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza, mogą przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera, szczególnie u pacjentów, których choroby nie można wytłumaczyć genetyką” – stwierdziła Anke Howells, główna autorka badania i adiunkt na Uniwersytecie Emory Szkoła Wyższa. Dla zdrowia publicznego. Chociaż badanie nie dowodzi, że zanieczyszczenie powietrza powoduje chorobę Alzheimera, wykazało związek między narażeniem na określone rodzaje zanieczyszczeń a objawami choroby.

Naukowcy zbadali tkanki od 224 dawców z obszaru metropolitalnego Atlanty, którzy przed śmiercią zgłosili się na ochotnika, aby oddać swoje mózgi do badań.

„Darczyńcy mieszkający na obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza powodowanego przez ruch drogowy wykazali w momencie śmierci większą liczbę płytek związanych z chorobą Alzheimera niż dawcy mieszkający na obszarach o niskim stężeniu zanieczyszczenia powietrza” – stwierdził Howells.

Dodała, że ​​badaczom powiedziano, że narażenie na wysoki poziom zanieczyszczeń zwiększa ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

Ponad połowa dawców miała tak zwany gen APOE, najsilniejszy genetyczny czynnik ryzyka choroby Alzheimera. Jednak w przypadku dawców, którzy nie byli jeszcze predysponowani genetycznie, naukowcy odkryli silniejszy związek między zanieczyszczeniem powietrza związanym z ruchem drogowym a objawami choroby Alzheimera.

Od dawna wiadomo, że stężenia PM2,5 mogą powodować krótkotrwałe problemy z oddychaniem. Dzieje się tak dlatego, że cząstki są tak małe – o średnicy 2,5 mikrona i mniejsze – że dostają się do krwioobiegu po inhalacji. Wdychanie dymu może również podrażniać zatoki, gardło i oczy Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. W poważniejszych przypadkach narażenie wiąże się ze skutkami sercowo-naczyniowymi – w tym zawałami serca i udarami mózgu – a także rakiem płuc i uszkodzeniem funkcji poznawczych.

Gaurab Basu, dyrektor ds. edukacji i polityki w Harvard Center for Climate, Health and the Environment, powiedział, że badanie podkreśla niebezpieczeństwa, jakie dla mózgu stanowi zanieczyszczenie powietrza otoczenia.

„Często myślimy o zanieczyszczeniu powietrza w płucach, ale ważne jest, aby mózg był na pierwszym planie w rozmowie na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie” – powiedział Basu.

Chociaż w tym badaniu badano głównie mózgi białych mężczyzn z wyższym wykształceniem, Basu stwierdził, że społeczności biedne i kolorowe są często bardziej podatne na cząstki stałe i zanieczyszczenia powodowane przez ruch uliczny, ponieważ autostrady i drogi są celowo budowane w ich społecznościach.

„To zanieczyszczenie nie wpływa na wszystkich jednakowo” – powiedział Basu. „Zanieczyszczenie powietrza przez pojazdy jest zasadniczo kwestią równości w zdrowiu”.

Konieczne są dalsze badania, aby określić dokładny związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza powodowanym przez ruch drogowy a zmianami w mózgu wynikającymi z choroby Alzheimera, stwierdziła Heather Snyder, lekarz medycyny, wiceprezes Stowarzyszenia Alzheimera ds. stosunków medycznych i naukowych.

„Wiemy, że choroba Alzheimera jest chorobą złożoną i prawdopodobnie istnieje wiele różnych czynników, które wpływają na ryzyko wystąpienia choroby w ciągu całego życia danej osoby” – Snyder powiedział w e-mailu dziennikowi The Washington Post. „Unikanie narażenia na zanieczyszczenie powietrza jest czynnikiem ryzyka, który niektórzy ludzie mogą zmienić, ale inni nie mogą lub nie jest to łatwe”.

I to badanie też Tylko najnowsze informacje z rosnącej literatury do odkrycia Związek między zanieczyszczeniem powietrza otoczenia a pojawiającym się pogorszeniem funkcji poznawczych badania Stwierdzono również, że narażenie na drobne cząsteczki pochodzące z ruchu drogowego wiąże się ze zmniejszoną grubością kory mózgowej i cieńszą istotą szarą w mózgu, co może wpływać na przetwarzanie informacji, uczenie się i pamięć. Eksperci zwrócili uwagę na rosnącą liczbę dowodów łączących narażenie na zanieczyszczenia powietrza z pogorszeniem funkcji poznawczych, zaburzeniami nastroju i rozpoznaniem choroby Alzheimera.

W przypadku Howellsa najlepszym sposobem ograniczenia narażenia jest wprowadzenie indywidualnych zmian, takich jak ograniczenie czasu na świeżym powietrzu w przypadku wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu i noszenie maski, gdy jest to konieczne. Powiedziała, że ​​inne zmiany, takie jak jazda samochodem elektrycznym czy korzystanie z transportu publicznego, mogą przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

„Aby zmniejszyć narażenie na zanieczyszczenie powietrza, potrzebujemy decyzji politycznych i zmian” – powiedział Howells. „Tak naprawdę nie ma bezpiecznego ani zdrowego poziomu zanieczyszczenia powietrza w ogóle ani zanieczyszczenia powietrza spowodowanego ruchem drogowym”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *