Badanie wykazało, że zmniejszenie stresu może czasami odwrócić trend siwych włosów

Badanie wykazało, że zmniejszenie stresu może czasami odwrócić trend siwych włosów

Ilustracja do artykułu zatytułowanego Redukcja stresu może czasami odwrócić siwienie, wyniki badań

obrazek: walka o akcje (walka o akcje)

Naukowcy z Columbia University i gdzie indziej twierdzą, że znaleźli sposób na śledzenie siwienia włosów na przestrzeni czasu. To odkrycie sugeruje również, że stres może naprawdę zmienić kolor włosów na siwe lub białe, a złagodzenie tego stresu może przywrócić kolor, przynajmniej do pewnego momentu.

Oczywiście z wiekiem tracimy kolor włosów, ponieważ komórki w mieszkach włosowych przestają wytwarzać melaninę. Ale od dawna pojawiają się anegdotyczne doniesienia o wypadaniu włosów u młodych dorosłych niemal natychmiast po urazie stresujące wydarzenie. I chociaż niektóre z tych incydentów mogły być tylko opowieściami ludowymi, zdarzyły się setki Spośród tych indywidualnych przypadków udokumentowanych przez lekarzy, bardzo. Ostatnio badania na zwierzętach, często na myszach, potwierdziły obecność tego zjawisko.

Ale myszy, jak lubimy tutaj mówić, nie są ludźmi. Więc chociaż siwienie włosów występuje u wszystkich typów ssaków, proces ten może wyglądać inaczej pod ważnymi względami dla ludzi, w tym jeśli chodzi o Siwienie związane ze stresem. za Nowe badanie opublikowany W tym tygodniu w czasopiśmie eLife prowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Columbia Vagelos College of Physicians and Surgeons wydaje się, że jest jednym z pierwszych, którzy próbują ustalić, jak nasze włosy stają się siwe.

Widoczny włos na głowie nie żyje – to bogate w keratynę kosmyki, które są powoli produkowane i wypychane przez mieszki włosowe pod skórę. A dzięki nowej technologii opracowanej przez naukowców, byli Potrafi zbierać i porównywać małe segmenty pojedyncze pasma włosów شعر wolontariuszy. Te plasterki włosów mogą być następnie używane jako pętle wewnątrz drzewa, pośrednio pokazując zdrowie mieszka w miarę jego formowania się w czasie, w tym stan mieszka. pigmentacja;

Starszy autor Martin Piccard powiedział w komunikat z Uniwersytetu. „Pod skanerem o wysokiej rozdzielczości widać drobne, subtelne różnice w kolorze i to właśnie mierzymy”.

Piccard i jego zespół zbadali prawie 400 pojedynczych włosów od 14 zdrowych ochotników w wieku od 9 do 39 lat. Dzienniki stresu, któreOcenią poziom stresu, na jaki byli narażeni w danym tygodniu. U niektórych z tych ochotników zespół był w stanie wykryć stopniowe siwienie wzdłuż pasma włosów, podczas gdy kilku wydawało się tracić kolor, a następnie z czasem je odzyskiwać. A kiedy porównali to nierówne zabarwienie do poziomu stresu, który ludzie zgłaszali w swoich pamiętnikach يومياZnaleźli między nimi silne połączenie, do tego stopnia, że ​​jedna osoba odzyskała kolor części swoich włosów podczas chwili intensywnego relaksu.

„Była jedna osoba, która wyjechała na wakacje, a pięć wąsów na głowie tej osoby pociemniało podczas wakacji, synchronizując się z czasem” – powiedział Pickard.

Wyniki opierają się na małej wielkości próby, więc nie należy ich uważać za ostateczne. Mogą jednak dostarczyć ważnych informacji na temat siwienia włosów u ludzi, jeśli zostaną poddane dalszej walidacji. Inne badania na myszach wykazały, że gdy pojawia się siwienie, jest ono w dużej mierze nieodwracalne. Ale te badania sugerują, że u ludzi istnieje bardziej odporna granica siwienia, w której stres może w jakiś sposób przechylić szalę.

Oprócz badania koloru pasma włosów w czasie, naukowcy odkryli również subtelne zmiany w poziomie białka we włosach, które straciły swój kolor. zaDane wykorzystano do stworzenia matematycznego modelu siwienia związanego ze stresem — modelu, który, jak mają nadzieję, pewnego dnia pomoże naukowcom śledzić, w jaki sposób ostatnie doświadczenia życiowe ludzi wpływają na ich zdrowie. Tylko nie oczekuj, że twoje następne wakacje nagle przywrócą twoje siwe włosy do żywego koloru, zwłaszcza jeśli jesteś starszy.

„W średnim wieku, kiedy włosy zbliżają się do tego progu ze względu na wiek biologiczny i inne czynniki, stres przesunie je poza próg i zmieni kolor na szary” – powiedział Pickard. „Nie sądzimy jednak, aby zmniejszenie stresu u 70-latka, który od lat był siwy, przyciemniło jego włosy lub zwiększyło stres u 10-latka, aby przerzucić ich włosy powyżej granicy siwizny”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *