Bardzo późny teleskop internetowy NASA ma kolejny hit, tym razem dosłownie

Bardzo późny teleskop internetowy NASA ma kolejny hit, tym razem dosłownie

Teleskop Webba w pomieszczeniu czystym w Centrum Kosmicznym Gujany w Gujanie Francuskiej, 15 października 2021 r.

Teleskop Webba w pomieszczeniu czystym w Centrum Kosmicznym Gujany w Gujanie Francuskiej, 15 października 2021 r.
Zdjęcie: NASA / Chris Jenn

Anomalia przetwarzania spowodowała nieoczekiwane wstrząsy, które przeszły przez cały teleskop Webba na kilka tygodni przed startem. Obecnie trwa dochodzenie w celu ustalenia, czy wypadek w jakiś sposób uszkodził obserwatorium.

Szczerze mówiąc, nie ma już nic zaskakującego w Teleskopie Kosmicznym Webba, ale ten ostatni incydent był całkowicie zawstydzający. Po dziesięcioleciach planowania, latach opóźnień i ciężkiej pracy, aby upewnić się, że obserwatorium o wartości 10 miliardów dolarów będzie działać zgodnie z przeznaczeniem, doszło do jakiegoś nieszczęścia. Może się okazać, że to nic, ale ta ślicznotka z ostatniej chwili z pewnością wydaje się być znakiem rozpoznawczym oblężonego projektu.

Webb miał wystartować 18 grudnia, ale tak się nie stanie. Teleskop kosmiczny znajduje się obecnie w ośrodku przygotowania satelitów w Kourou w Gujanie Francuskiej, gdzie Arianespace przygotowuje instrument do startu na pokładzie rakiety Ariane 5. Technicy Ariane przygotowywali się do zamontowania teleskopu na adapterze pojazdu startowego, gdy „spowodowało to nagłe i nieplanowane uruchomienie belki zaciskowej – która stabilizuje Webba za pomocą adaptera pojazdu startowego – wstrząsy wystąpiły w całym obserwatorium, według do NASA.

Trzęsie się w całym obserwatorium.

Uf. Na przykład nie wibracja związana z pojedynczym komponentem lub wibracja ograniczona do określonej sekcji. Nie-Trzęsie się w całym obserwatorium. Wygląda na to, że dzwonili jak dzwonek, ale żeby być uczciwym, nie wiemy jeszcze, jak niebezpieczna jest ta wibracja.

Nie znamy również czasu wypadku, ale prawdopodobnie wydarzyło się to bardzo niedawno. Kierowany przez NASA panel przeglądu anomalii skłonił do przeprowadzenia testu, aby upewnić się, że wypadek nie uszkodził żadnego z komponentów Webba. NASA twierdzi, że dostarczy aktualizację do końca tego tygodnia.

Thomas Zurbuchen, zastępca administratora NASA ds. nauki, został zapytany o wypadek na wczorajszej konferencji prasowej w celu omówienia Zbliżająca się misja na asteroidzie DART. Przed wystrzeleniem Webb nie miał już czujników, które były używane podczas transportu statku kosmicznego do Gujany Francuskiej, powiedział, więc bez tych czujników zespół musiałby wykonać obliczenia, aby oszacować, jaką siłę wytrzyma statek kosmiczny. Teleskop podczas wypadku. Zurbuchen dodał, że testy funkcjonalne są przeprowadzane na „małej liczbie podsystemów”, „aby upewnić się, że nic się nie dzieje”.

Webb zostanie uruchomiony nie później niż 22 grudnia – z minimalnym opóźnieniem wynoszącym cztery dni. Oczywiście zakłada to szczęśliwe zakończenie trwającego śledztwa. W kosmosie Webb użyje promieniowania podczerwonego do obserwowania atmosfer odległych egzoplanet, badania gwiazd i odkrywania starożytnych galaktyk, które pojawiły się wkrótce po Wielkim Wybuchu.

Trudno w to uwierzyć, ale Webb miał zacząć od początku 2007. przetwarzanie wyzwania rozwojowe, Ten covid-19 pandemiai problemy związane z Rakieta Ariane 5 z Arianespace Doprowadziło to do pozornie niekończących się opóźnień. Teleskop miał zostać wystrzelony w 2014, 2018, 2019 i 2020 roku, a w bieżącym roku odnotowano już kilka opóźnień (miano go wznieść w marcu, październiku i listopadzie). Co gorsza, teleskop Webba był ciężki Krytykować Nosić nazwisko urzędnika NASA, który brał udział w powszechne prześladowania pracowników rządowych LGBTQ W okresie „strachu przed tulipanami” w połowie XX wieku.

Związane z: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest ponownie poważnie opóźniony.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *