Bezpłatna antykoncepcja we Francji dla młodzieży w wieku od 18 do 25 lat od soboty

Pierwsza zmiana: Ostatnio zmodyfikowany:

Paryż (AFP) – Bezpłatna antykoncepcja dla młodych kobiet w wieku od 18 do 25 lat obowiązuje we Francji od soboty, zwalczając „recesję” obserwowaną przez władze i dotykającą około trzech milionów kobiet w tym kraju.

Francuski minister zdrowia, Olivier Véran, ogłosił tę decyzję we wrześniu, podkreślając, że antykoncepcja wśród młodych kobiet „zanika” i wskazując, że „pierwszym powodem” jest „rezygnacja z powodów finansowych”.

Rzeczniczka Louise Delavier, francuskiego stowarzyszenia feministycznego „Avant toutes” (Naprzód wszyscy), również zwróciła uwagę na sytuację.

„Kobiety w wieku od 18 do 25 lat są bardziej bezbronne, ponieważ tracą więcej praw niż wtedy, gdy były nieletnie i są bardziej narażone ekonomicznie” – wyjaśniła AFP.

Antykoncepcja dla nieletnich jest już we Francji bezpłatna.

Według Ministerstwa Zdrowia młode kobiety mogą raz w roku bezpłatnie skonsultować się z lekarzem lub położną w celu wykonania badań biologicznych i środków antykoncepcyjnych (tabletek, implantów, urządzeń domacicznych, przepony i hormonalnej antykoncepcji awaryjnej).

Jednak według socjolog Leslie Fonkwern, która specjalizuje się w kwestiach płci, „ten środek nie rozwiązuje problemu braku równowagi między ciężarem antykoncepcji między kobietami a mężczyznami”.

Rankingi Parlamentu Europejskiego (EPF) dotyczące płci i praw reprodukcyjnych – oceniające „dostęp do nowoczesnej, skutecznej i niedrogiej antykoncepcji” w Europie – plasują Francję na drugim miejscu w Atlasie antykoncepcji 2020 (po Belgii).

Polska wciąż jest najgorszym krajem europejskim.

„Chociaż około 60% europejskich kobiet w wieku rozrodczym stosuje antykoncepcję, 35% ciąż w Europie uważa się za nieplanowane” – zauważa forum.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *