Białoruś może zawiesić umowę UE dotyczącą uchodźców z powodu „nieprzyjaznych działań”

Kijów, 8 września – Rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki poinformował w środę, że zawiesi porozumienie z Unią Europejską w sprawie przyjmowania uchodźców, a obie strony wymieniły się oskarżeniami o migrantów zebranych na granicy białoruskiej.

Łukaszenka przedstawił w białoruskim parlamencie ustawę, która zmusiłaby Mińsk do deportowania imigrantów, którzy wjechali do UE przez Białoruś, ale złamali warunki pobytu, wjazdu lub pobytu.

„Dokument powstał w odpowiedzi na przyjazne działania Unii Europejskiej i jej państw członkowskich wobec Białorusi” – podał w oświadczeniu serwis informacyjny Łukaszenki.

„W przyszłości ‘zamrożenie’ będą związane z tym zobowiązania naszego kraju”.

UE oskarżyła Łukaszenkę o zachęcanie setek osób do nielegalnego wjazdu do UE przez Polskę i Litwę w odpowiedzi na zachodnie sankcje nałożone na Mińsk.

Białoruś oskarżyła kraje UE o kontrowersje, które zahamowały imigrację i skłoniły Polskę do wprowadzenia stanu wyjątkowego w dwóch regionach po raz pierwszy od upadku komunizmu.

Polskie MSZ w środę nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz w sprawie zawieszenia transakcji przez Łukaszenkę.

Zdanie

Białoruś i Zachód są skłócone od początku brutalnych represji podczas protestów ulicznych Łukaszenki po kontrowersyjnych wyborach krajowych w sierpniu 2020 roku.

Umowa uchodźcza, podpisana na początku ubiegłego roku przed wyborami, była warunkiem wstępnym uzyskania przez Białoruś uproszczonego reżimu wizowego dla UE.

Misja UE w Mińsku wysłała w środę na Białoruś dokument, w którym powołuje się na 50-krotny wzrost nielegalnych przejść granicznych.

UE oświadczyła w oświadczeniu, że potępia wykorzystywanie imigrantów do celów politycznych i wezwała władze białoruskie do położenia kresu tej praktyce. „Nieregularna migracja nie może być wykorzystana jako karta przetargowa”.

Protestujący twierdzą, że dziesiątki tysięcy ludzi zostało aresztowanych od zeszłorocznych wyborów na Białorusi, które zostały przeprowadzone w jawnym oszustwie, aby przedłużyć rząd Łukaszenki, który jest u władzy od 1994 roku.

Łukaszenka odmówił rezygnacji przy pomocy dyplomatycznej i finansowej Moskwy. W czwartek przed wspólnymi ćwiczeniami wojskowymi ma spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *