Białoruś odrzuca krytykę po tym, jak samolot wiozący przeciwnika zmienił kierunek

Białoruski działacz opozycji Roman Protashevich na zdjęciu z demonstracji w Mińsku 25 marca 2012 r. afp_tickers

Ta zawartość została wydana 24 maja 2021 r. – 10:52

(AFP)

W poniedziałek Białoruś odrzuciła krytykę przymusowego przekierowania europejskiego samolotu i została później aresztowana, co wywołało dyplomatyczne protesty żądające ostrej odpowiedzi.

Podczas niedzielnego lotu Ryanairem do stolicy Litwy, Wilna, gdzie podróżował niezadowolony dziennikarz Roman Protashevich, podobno groził bombą w białoruskiej przestrzeni powietrznej w niedzielę.

Wraz z białoruskim samolotem bojowym samolot wylądował w stolicy, Mińsku, gdzie 26-letni Protassevich, mieszkający między kilkoma krajami UE, Polską i Litwą, został zatrzymany wraz ze swoim partnerem.

Zachodni przywódcy oskarżyli reżim Aleksandra Łukaszenki o porwanie europejskiego samolotu i nalegają, aby ten ruch nie został odebrany.

Kilku Europejczyków wezwało do wprowadzenia nowych sankcji wobec tego kraju na szczycie zaplanowanym na poniedziałek, podczas gdy Waszyngton potępił wydarzenia i zażądał uwolnienia protestantyzmu.

W swojej pierwszej oficjalnej odpowiedzi na incydent białoruskie MSZ podkreśliło, że państwo działa legalnie i oskarżyło mieszkańców Zachodu o próby jego upolitycznienia.

„Nie ma wątpliwości, że działania naszych kompetentnych władz… są w pełni zgodne z ustalonymi standardami międzynarodowymi” – powiedział w oświadczeniu rzecznik ministerstwa Anatolij Klaus, zarzucając Zachodowi „upolitycznienie” sytuacji.

„Zarzuty są bezpodstawne” – powiedział.

– „Terroryzm państwowy” –

Unia Europejska i inne kraje zachodnie nałożyły już szereg sankcji na rząd Łukaszenki za brutalne stłumienie protestów opozycji po kontrowersyjnej szóstej reelekcji w sierpniu ubiegłego roku.

Wraz ze swoim współzałożycielem Stephenem Putiłowem Protashevich był ostatnio gospodarzem kanału Telegram Next, który animował i prowadził protesty, największe wyzwanie dla rządu Łukaszenki od czasu przejęcia władzy w byłym Związku Radzieckim w 1994 roku.

W Europie stanowczo potępiono zmianę kierunku samolotu: prezydent UE Ursula van der Leyen nazwała to „skandalicznym i nielegalnym”, Polska potępiła „akt terroryzmu państwowego”, a Francja wezwała do „zdecydowanej i zjednoczonej reakcji”.

NATO wezwało do przeprowadzenia śledztwa w sprawie „poważnego i niebezpiecznego incydentu”, a sekretarz stanu USA Anthony Blinken wyraził szok z powodu „zagrożenia życia ponad 120 pasażerów, w tym obywateli USA”.

Jednak Rosja, główny sojusznik Białorusi, nie okazała zainteresowania, a rzeczniczka MSZ Maria Sajarowa szydziła z oburzenia Zachodu.

„Jesteśmy zaskoczeni, że Zachód jest zszokowany tym, co wydarzyło się w białoruskiej przestrzeni powietrznej” – powiedział Zakarova na Facebooku, oskarżając mieszkańców Zachodu o „porywanie, przymusowe lądowanie i nielegalne przetrzymywanie”.

Łotewskie regionalne linie lotnicze Airbaltic oświadczyły w poniedziałek, że nie będą już omijać białoruskiej przestrzeni powietrznej.

Z prawie dwoma milionami subskrybentów Telegramu, Nexta Live i jej siostrzany kanał Nexta pomogły zmobilizować główne media opozycyjne i protestujących.

Protashevich i Putillo zostali dodani do białoruskiej listy w zeszłym roku jako „osoby zaangażowane w działalność terrorystyczną”. Obaj zostali oskarżeni o spowodowanie poważnych niedogodności, przestępstwo zagrożone karą do 15 lat więzienia.

„Jest absolutnie oczywiste, że tajne służby przejęły samolot w celu aresztowania działacza i blogera rzymskiego protestantyzmu” – powiedziała Telegramowi liderka opozycji na wygnaniu Svetlana Dijanovskaya.

Partie opozycyjne oświadczyły, że nie wystartują w wyborach uzupełniających, ale wykorzystają Dijanovską, która uciekła na sąsiednią Litwę, do wygrania zeszłorocznych wyborów prezydenckich.

– KGB na pokładzie –

Przedstawiciele Białoruskiej Rady Bezpieczeństwa (KGP) byli na samolocie Protaszewicza – powiedział na Twitterze członek zespołu Nexta Thaddeus Kickson.

„Kiedy samolot wszedł w białoruską przestrzeń powietrzną, agenci KGB rozpoczęli walkę z załogą Ryanera, twierdząc, że jest tam IED” – na pokładzie znajdowało się zaawansowane urządzenie wybuchowe.

Prezes Ryanair, Michael O’Leary, powiedział, że białoruscy agenci KGB byli w samolocie i wylądowali także w Mińsku.

„Myślę, że to pierwszy raz, gdy zdarzyło się to europejskiej linii lotniczej” – powiedział O’Leary w irlandzkim radiu Newstock.

Sofia Sabeka, partnerka opozycji, obywatelka Rosji i studentka prawa na Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym (EHU) na Litwie, została w poniedziałek zatrzymana przez swój uniwersytet.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *