Białoruś oskarża Polskę o eskalację napięć na granicy

Ta zawartość została wydana 04 listopada 2021 – 10:39

MOSKWA, 4 listopada (EFE) .- Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi potępiło dziś planowane przez Polskę próby usprawiedliwienia budowy muru między dwoma krajami i poszukiwania dodatkowych środków finansowych z Zachodu na zwiększenie napięć na granicy.

„Istnieją poważne obawy co do formalnych prób Warszawy wywołania nieuzasadnionych napięć na granicy” – powiedział MSZ w oświadczeniu, opisując polskie zarzuty o białoruską infiltrację wojskową 2 maja jako „nieuzasadnione”. W listopadzie.

Według białoruskiego MSZ działania te to nic innego jak „ogólna prowokacja i formalna próba egzorcyzmowania Białorusi”.

Białoruś oskarżyła Polskę o próby odwrócenia uwagi społeczności międzynarodowej od „rażących naruszeń” praw człowieka migrantów i uchodźców oraz „uzasadnianie niepopularnych działań grodzenia i militaryzacji granicy przed polską opinią publiczną”.

W środę polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Osiba poparł budowę urządzenia obronnego i inwigilacyjnego na granicy białoruskiej, które będzie kosztować ponad 350 mln euro w odpowiedzi na rosnącą liczbę migrantów z sąsiednich krajów.

Projekt, który będzie realizowany na mocy przepisów wchodzących w życie w środę, zostanie zatwierdzony przez prezydenta Andrzeja Dudę we wtorek, podnosząc kosztem nadzoru 330 mln euro i trzymetrowy mur. Elektronika komputerowa o wartości ponad 20 milionów.

Osiba uzasadnił budowę muru i obiecał, że „może być zagrożone nastroje bezpieczeństwa i humanitarne” oraz że „każdy przekraczający granicę (z Białorusią) będzie traktowany zgodnie z odpowiednią praktyką”.

Kilka tygodni temu polska administracja zatwierdziła nadzwyczajną reformę prawa imigracyjnego, nawet nie biorąc pod uwagę ich wniosków azylowych, aby umożliwić natychmiastowe wydalenie nielegalnych imigrantów.

Według polskich straży granicznych od początku tego roku wykryto około 29 000 prób nielegalnego wjazdu do Polski z Białorusi, z czego ponad 15 000 miało miejsce w październiku.

Obecnie polski rząd rozmieścił w regionie ponad 10 000 żołnierzy, w tym 6 000 wojskowych.

Ponadto oskarżył reżim Aleksandra Łukaszenki o dopuszczanie do „prowokacji” ze strony Białorusinów, w tym w wojskowych mundurach, rzucanie kamieniami, puste strzały i groźby.

Warszawa została oskarżona o eksmisję nielegalnych imigrantów z najgorszego kryzysu migracyjnego.

W reportażu polskiego kanału TVN24, który wyemitowano we wtorek, członkowie polskiej Straży Granicznej przechwycili grupę imigrantów z Kurdystanu i zmusili ich do powrotu na Białoruś, w tym kilkoro dzieci. EFE

fss / miasto

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *