Białoruś podwaja siły polskie na granicy wraz z przybyciem imigrantów

Polskie władze praktycznie podwoiły liczbę żołnierzy strzegących granicy Białorusi. Minister obrony poinformował we wtorek, że blisko 6 tys. żołnierzy zostało już zatrzymanych w związku z napływem promowanych przez Mińsk migrantów.

Rozmieszczenie wojsk oznacza znaczne rozszerzenie obecności wojskowej na granicy, gdzie minister obrony Marius Blascock obiecał w sobotę, że będzie ich ponad 3 tysiące.

Czytaj więcej

„Prawie 6000 żołnierzy z dywizji 16, 18 i 12 służy na granicy polsko-białoruskiej” – powiedział Blascock w tweecie. – Żołnierze wspierają straż graniczną, chroniąc granice kraju i nie pozwalając im na nielegalne przekraczanie – dodał.

Straż Graniczna poinformowała, że ​​w poniedziałek doszło do 612 prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Według Komisji Europejskiej i Warszawy napływ migrantów jest planowany przez Białoruś jako forma wojny hybrydowej mającej na celu wywarcie presji na UE w związku z sankcjami nałożonymi na reżim Łukaszenki po stłumieniu protestów powyborczych w 2020 roku. Mińsk zaprzecza.

Zdjęcie

KACPER PEMPEL / Reuters

Polska ogłosiła stan wyjątkowy w regionie i planuje budowę muru wzdłuż granicy.

Polski parlament uchwalił także ustawę, która zdaniem obrońców praw człowieka ma na celu zalegalizowanie gorących dochodów imigrantów, z naruszeniem zobowiązań kraju wynikających z prawa międzynarodowego.

Według Straży Granicznej od października miało miejsce około 9600 prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Duża liczba imigrantów przyjeżdża do Niemiec

Wzrosła również liczba imigrantów w Niemczech, a polskie media podały, że szef związku policji niemieckiej zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych o tymczasowe wstrzymanie przesiedleń polskich kontroli granicznych.

Władze Brandenburgii, kraju wschodnioniemieckiego gęsto zaludnionego przez przybyszów, wzywają do działań przeciwko rządowi prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *