W piątek białoruski sąd skazał Alicję Bialacką, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla z 2022 roku i czołową postać ruchu demokratycznego w tej poważnie represjonowanej byłej republice radzieckiej, na 10 lat więzienia.
Organizacja obrony praw człowieka Wiasna („Wiosna”) ustaliła, że dwóch innych działaczy sądzonych z Bialackim, Valentin Stefanović i Vladimir Lapkovich, zostało skazanych odpowiednio na dziewięć i siedem lat więzienia.
Czwarty oskarżony, Dmitrij Sołowiew, sądzony zaocznie po ucieczce do Polski, został skazany na osiem lat więzienia. Wszyscy zostali również ukarani grzywną w wysokości około 70 000 USD.
Aktywiści zostali zatrzymani po historycznych demonstracjach przeciwko reelekcji prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki na szóstą kadencję w 2020 roku.
„Te straszne wyroki to zemsta za obronę praw człowieka. To jest system polityczny, który wywodzi się ze szczytu tej dyktatorskiej władzy” – powiedział AFP Sołowiew.
Organizacja pozarządowa powiedziała, że 60-letni Bialacki i inni działacze zostali oskarżeni o finansowanie „działań poważnie naruszających porządek publiczny”.
Bialacki został aresztowany w lipcu 2021 r., a rok później otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za obronę praw człowieka, wraz z rosyjską organizacją Memoriał i Ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich.
Działacz ten założył i przez kilka lat kierował Wiasną, głównym ugrupowaniem praw człowieka w tym autorytarnym kraju, kierowanym od 1994 roku przez nieugiętego Łukaszenkę.
Podczas demonstracji w 2020 roku organizacja pozarządowa odegrała ważną rolę w dokumentowaniu represji i aresztowań demonstrantów.
– „Haniebna niesprawiedliwość” –
Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Tijanowska nazwała to orzeczenie „haniebną niesprawiedliwością”.
„Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby walczyć z tą haniebną niesprawiedliwością” – napisał na Twitterze.
Rzeczniczka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka wezwała do zaprzestania „prześladowań” dysydentów na Białorusi.
Niemiecka minister spraw zagranicznych Analina Beibock nazwała proces „farsą” i zaznaczyła, że zostali skazani „za przywiązanie do praw, godności i wolności narodu białoruskiego”.
Polski premier określił wyrok jako „oburzający”.
Podczas procesu trójka aktywistów twierdziła, że są niewinni.
Bialacki faktycznie spędził prawie trzy lata w więzieniu na Białorusi w latach 2011-2014 po tym, jak został skazany w innej sprawie, którą uznano za polityczną.
Według stanu na 1 marca na Białorusi przetrzymywanych było 1461 więźniów politycznych.
Kraje zachodnie przyjęły kilka pakietów sankcji przeciwko Białorusi za stłumienie protestów w 2020 r., ale reżim nadal cieszy się niesłabnącym poparciem Rosji.
W zamian Białoruś zgodziła się służyć jako zaplecze dla sił rosyjskich w konflikcie na Ukrainie. Ale do tej pory białoruska armia nie brała bezpośredniego udziału w walkach.
– Seria orzeczeń –
Oprócz procesu Bialackiego otwarte są inne przeciwko działaczom ruchu demokratycznego na Białorusi.
Tijanovskaya, wybitna postać opozycji żyjąca na wygnaniu, i kilku jego współpracowników jest sądzonych zaocznie.
Kilku uwięzionych dziennikarzy z Tut.by, głównego niezależnego kanału informacyjnego na Białorusi, jest również sądzonych. Ciąży na nich szereg oskarżeń, takich jak uchylanie się od płacenia podatków i nawoływanie do nienawiści. W 2021 roku Internet jest uważany za „ekstremalny”.
W lutym dziennikarz i aktywista Andriej Bokzobot został skazany na osiem lat więzienia.
W połowie lutego rozpoczął się także proces założycieli opozycyjnego portalu Nexta, który odegrał ważną rolę w protestach w 2020 roku.
Dwóch z nich jest sądzonych zaocznie. Trzeci, Roman Protasiewicz, został przymusowo odesłany na Białoruś w maju 2021 roku.
bur / rox / mis-meb / mis / an
„Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie.”