Białoruski sąd skazał laureata Pokojowej Nagrody Nobla Bialackiego na 10 lat więzienia

Białoruski sąd skazał laureata Pokojowej Nagrody Nobla Bialackiego na 10 lat więzienia

W piątek białoruski sąd skazał Alicję Bialacką, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla z 2022 roku i czołową postać ruchu demokratycznego w tej poważnie represjonowanej byłej republice radzieckiej, na 10 lat więzienia.

Organizacja obrony praw człowieka Wiasna („Wiosna”) ustaliła, że ​​dwóch innych działaczy sądzonych z Bialackim, Valentin Stefanović i Vladimir Lapkovich, zostało skazanych odpowiednio na dziewięć i siedem lat więzienia.

Czwarty oskarżony, Dmitrij Sołowiew, sądzony zaocznie po ucieczce do Polski, został skazany na osiem lat więzienia. Wszyscy zostali również ukarani grzywną w wysokości około 70 000 USD.

Aktywiści zostali zatrzymani po historycznych demonstracjach przeciwko reelekcji prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki na szóstą kadencję w 2020 roku.

„Te straszne wyroki to zemsta za obronę praw człowieka. To jest system polityczny, który wywodzi się ze szczytu tej dyktatorskiej władzy” – powiedział AFP Sołowiew.

Organizacja pozarządowa powiedziała, że ​​60-letni Bialacki i inni działacze zostali oskarżeni o finansowanie „działań poważnie naruszających porządek publiczny”.

Bialacki został aresztowany w lipcu 2021 r., a rok później otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za obronę praw człowieka, wraz z rosyjską organizacją Memoriał i Ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich.

Działacz ten założył i przez kilka lat kierował Wiasną, głównym ugrupowaniem praw człowieka w tym autorytarnym kraju, kierowanym od 1994 roku przez nieugiętego Łukaszenkę.

Podczas demonstracji w 2020 roku organizacja pozarządowa odegrała ważną rolę w dokumentowaniu represji i aresztowań demonstrantów.

– „Haniebna niesprawiedliwość” –

Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Tijanowska nazwała to orzeczenie „haniebną niesprawiedliwością”.

„Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby walczyć z tą haniebną niesprawiedliwością” – napisał na Twitterze.

Rzeczniczka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka wezwała do zaprzestania „prześladowań” dysydentów na Białorusi.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Analina Beibock nazwała proces „farsą” i zaznaczyła, że ​​zostali skazani „za przywiązanie do praw, godności i wolności narodu białoruskiego”.

Polski premier określił wyrok jako „oburzający”.

Podczas procesu trójka aktywistów twierdziła, że ​​są niewinni.

Bialacki faktycznie spędził prawie trzy lata w więzieniu na Białorusi w latach 2011-2014 po tym, jak został skazany w innej sprawie, którą uznano za polityczną.

Według stanu na 1 marca na Białorusi przetrzymywanych było 1461 więźniów politycznych.

Kraje zachodnie przyjęły kilka pakietów sankcji przeciwko Białorusi za stłumienie protestów w 2020 r., ale reżim nadal cieszy się niesłabnącym poparciem Rosji.

W zamian Białoruś zgodziła się służyć jako zaplecze dla sił rosyjskich w konflikcie na Ukrainie. Ale do tej pory białoruska armia nie brała bezpośredniego udziału w walkach.

– Seria orzeczeń –

Oprócz procesu Bialackiego otwarte są inne przeciwko działaczom ruchu demokratycznego na Białorusi.

Tijanovskaya, wybitna postać opozycji żyjąca na wygnaniu, i kilku jego współpracowników jest sądzonych zaocznie.

Kilku uwięzionych dziennikarzy z Tut.by, głównego niezależnego kanału informacyjnego na Białorusi, jest również sądzonych. Ciąży na nich szereg oskarżeń, takich jak uchylanie się od płacenia podatków i nawoływanie do nienawiści. W 2021 roku Internet jest uważany za „ekstremalny”.

W lutym dziennikarz i aktywista Andriej Bokzobot został skazany na osiem lat więzienia.

W połowie lutego rozpoczął się także proces założycieli opozycyjnego portalu Nexta, który odegrał ważną rolę w protestach w 2020 roku.

Dwóch z nich jest sądzonych zaocznie. Trzeci, Roman Protasiewicz, został przymusowo odesłany na Białoruś w maju 2021 roku.

bur / rox / mis-meb / mis / an

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *