Białoruski sportowiec zmuszony do opuszczenia Tokio przez krytykę | Europa do tej pory | DW

Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej poinformowała w niedzielę (8.01.2021 r.), że białoruska lekkoatletka Kristina Simanuskaya została zmuszona do zawieszenia udziału w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 po publicznej krytyce jej federacji.

„Proszę Międzynarodowy Komitet Olimpijski o pomoc, naciskają na mnie i próbują zmusić mnie do opuszczenia kraju bez mojej zgody” – napisał sportowiec w wiadomości na Instagramie. Ze swojej strony Białoruska Fundacja potępiła „sportowca przymusowo wydalonego z Tokio”.

W ramach tego Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski kierowany przez Wiktora Łukaszenkę, syna prezydenta kraju Aleksandra Łukaszenki, powiedział w oświadczeniu, że sportowcy powinni „przestać uprawiać sport” z powodu swojego stanu emocjonalnego. Psychologia”. Na lotnisku w stolicy Japonii zakwalifikowano oświadczenie, że sportowiec „kłamał” przed prasą.

Kristina Simanuskaya była zaciekłą krytyczką Białoruskiego Związku Lekkiej Atletyki, zauważając, że została zmuszona do biegania na 4×400 metrów, początkowo musiała biegać na 100 i 200 metrów, ze względu na wystarczającą liczbę testów antydopingowych. Przez pozostałych dwóch białoruskich sportowców. „Dlaczego mamy płacić za ich błędy?

Białoruski Trust zwrócił się o pomoc do japońskiej policji, aby zapobiec przymusowej repatriacji Kristiny Simanuskiej. Sportowiec powiedział, że rozważa ubieganie się o azyl polityczny w ambasadzie austriackiej w Tokio. Rozważał także możliwość poszukiwania Polski. Po chwili sportowiec powiedział, że jest w bezpiecznym miejscu.

„Jestem pewien, że zdecydujemy, gdzie spędzę noc”, powiedział w oświadczeniu w The Telegram. „MKOl (Międzynarodowy Komitet Olimpijski) i Tokio 2020 rozmawiały dziś wieczorem bezpośrednio z Christiną Symanoską. Jest z urzędnikami na lotnisku Haneda i jest z drużyną Tokio 2020. Powiedziała nam, że czuje się bezpiecznie” – potwierdził na Twitterze MKOl.

Wcześniej rzecznik MKOl powiedział AFP, że organ olimpijski „poprosił o wyjaśnienia od białoruskiego CNO (Narodowego Komitetu Olimpijskiego)”. Wydarzenie to ma miejsce, gdy reżim prezydenta kontynuuje rozprawianie się ze swoimi przeciwnikami, dziennikarzami i bojownikami, w celu zdecydowanego stłumienia ruchu protestacyjnego, który powstał w 2020 roku przeciwko jego ponownemu wyborowi na piątą kadencję. (AFP)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *