Biden podczas wizyty w Polsce poprze wsparcie USA dla Ukrainy

Biden podczas wizyty w Polsce poprze wsparcie USA dla Ukrainy

Oczekuje się, że prezydent opuści Waszyngton w poniedziałek, a następnego dnia spotka się w Warszawie, stolicy Polski, ze swoim odpowiednikiem Andrzejem Dudą.

Rzecznik bezpieczeństwa narodowego powiedział, że w ciągu dnia 21 lutego wygłosi także przemówienie w nocy (czasu polskiego), w którym da do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone będą z Ukrainą „tak długo, jak będzie trzeba”. Prasa Białego Domu, John Kirby.

W środę Biden ma spotkać się z tzw. bukareszteńską dziewiątką, składającą się z członków wschodniego skrzydła NATO: Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji.

Kirby podkreślił, że jedyna zaplanowana podróż Bidena to Warszawa, co wydaje się wykluczać możliwość przekroczenia przez niego granicy z Ukrainą w pewnym momencie.

W marcu 2022 r. amerykański gubernator w Polsce kończył europejską podróż i w przemówieniu wygłoszonym w Pałacu Królewskim w Warszawie wprost zagroził, że jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin nie będzie mógł utrzymać się u władzy.

Jeszcze wcześniej na spotkaniu z ukraińskimi uchodźcami nazwał rosyjskiego przywódcę „rzeźnikiem”, na co Kreml odpowiedział, że obrażanie Putina przez Bidena zmniejsza szanse na poprawę stosunków między Waszyngtonem a Moskwą.

W zeszłym tygodniu Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, szacowany na 2,5 miliarda dolarów.

Pakiet zawiera pojazdy opancerzone i czołgi, a także amunicję i pociski dla systemu Himars, co jest skrótem od Highly Mobility Artillery Missile System.

Stany Zjednoczone przeznaczyły Ukrainie ponad 26,7 miliarda dolarów na wsparcie wojskowe od rozpoczęcia rosyjskiej operacji specjalnej w tym kraju Europy Wschodniej 24 lutego 2022 roku.

Ale tegorocznej podróży towarzyszą nowe przeszkody dla Bidena, ponieważ teraz podzielony Kongres, w którym kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów może zablokować wsparcie dla milionerów.

Specjalna operacja wojskowa była odpowiedzią na apel o pomoc przywódców uznanych przez Rosję Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Putin wyjaśnił, że celem jego decyzji była obrona ludności, która cierpiała przez osiem lat ucisku i ludobójstwa ze strony reżimu kijowskiego po zamachu stanu w tej byłej sowieckiej republice w 2014 roku.

Moskwa wielokrotnie potępiała ciągłe poparcie Białego Domu dla Keefa jako posunięcie, które tylko zaostrza konflikt.

rgh/dfm

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *