Biden potępia Putina, gromadzi sojuszników z NATO w płomiennym przemówieniu w Polsce

Joe Biden Wskazał, że Prezydent Rosji Władimir Putin „Nie mogę pozostać u władzy” i ostrzegł Zachód, aby przygotował się na „długą walkę przed nami” w namiętnym przemówieniu w Polska Co przypominało przeszłe walki Europy z totalitaryzmem.

Prezydent Stany Zjednoczone Ameryki Początkowo wydawało się, że opowiada się za zakończeniem reżimu prezydenta Rosji, co byłoby radykalną zmianą w polityce zagranicznej USA, ale Biały Dom szybko wycofał jego uwagi i utrzymywał, że nie nawołuje wyraźnie do impeachmentu Putina.

– Na litość boską, ten człowiek nie może pozostać przy władzy – powiedział Biden w przemówieniu na tle murów zamku królewskiego w Warszawie. Przemówienie wyszło, gdy zachodnioukraiński Lwów, oddalony o 400 kilometrów (248 mil), został zbombardowany przez rosyjskie rakiety, potencjalnie reprezentujące nowy front w inwazji na Moskwę.

Rzecznik Białego Domu stwierdził później, że Biden miał na myśli jedynie to, że „Putinowi nie można pozwolić na sprawowanie władzy nad sąsiadami lub regionem”.

Kreml odrzucił komentarz prezydenta USA, mówiąc: „Biden nie musi decydować”.

Biden, drugi katolicki prezydent Stanów Zjednoczonych, rozpoczął swoje przemówienie od przywołania urodzonego w Polsce papieża Jana Pawła II, człowieka szanowanego w swoim kraju jako orędownika opresyjnego komunizmu sowieckiego.

Biden stwierdził, że słowa Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, które rozpoczęły jego pierwsze publiczne wystąpienie po objęciu urzędu papieskiego, stanowiły przesłanie, na które Europejczycy mogli zwrócić się, aby „przezwyciężyć bezwzględność i dzikość” wojny, którą prowadził Putin. Ukraina Nieco ponad miesiąc temu.

Przemówienie prezydenta zakończyło czterodniową podróż po Europie, która rozpoczęła się w czwartek nadzwyczajnym szczytem NATO w Brukseli.

Dziś wcześniej Biden spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą na spotkaniu dwustronnym, po rozmowach z dwoma czołowymi ukraińskimi urzędnikami obrony i sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem.

Biden udał się następnie na Stadion Warszawski, który stał się ośrodkiem przyjmowania i schronieniem dla wielu ukraińskich imigrantów, którzy napłynęli do polskiej granicy w nadziei uniknięcia sił rosyjskich.

Prezydent był wyraźnie poruszony spotkaniem, jakie odbył tam z rodziną uchodźców – matką i córką z Mariupola – które powiedziały mu przez tłumacza, że ​​ich miasto jest „zdzierane z powierzchni ziemi” przez siły Putina, który się ich obawiał. będzie dalej się rozwijał.

Matka, która powiedziała, że ​​jej mąż i syn przebywali na Ukrainie, aby walczyć, powiedziała, że ​​ukraińskie matki „chętnie udusią” Putina gołymi rękami, jeśli tylko zostaną poinformowane o jego lokalizacji.

„Byłem w tak wielu przerażających miejscach, jak to, w tak wielu obozach dla uchodźców, a to, co zawsze mnie zdumiewa, to głębia i siła ludzkiego ducha” – powiedział Biden.

Prezydent USA Joe Biden wraz z premierem Polski Mateuszem Morawieckim trzyma dziecko podczas wizyty ukraińskich uchodźców na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie (Reuters)

Zapytany, co sądzi o tym, co Putin zrobił narodowi ukraińskiemu, odpowiedział: „Jest rzeźnikiem”.

Kilka godzin później, przed królewskim zamkiem, Biden powiedział tłumowi, który zebrał się, aby usłyszeć, że Ukraina i jej mieszkańcy są teraz „na linii frontu” tego, co określił jako część „trwałej walki o demokrację i wolność”, dodając, że ich opór wobec rosyjskiej inwazji był teraz częścią szerszej bitwy o demokrację i wolność przeciwko tyranii i uciskowi.

„Rządy prawa, wolne i uczciwe wybory, wolność słowa, pisania i zgromadzeń, wolność wyznania, wolność prasy: te wolności są niezbędne w wolnym społeczeństwie. Ale zawsze były oblężone”.

Zauważając, że „każde pokolenie” musiało walczyć z „moralnymi wrogami demokracji”, wyraźnie powiązał z nią wojnę Ukrainy. Rosja z poprzednimi powstaniami przeciwko dominacji sowieckiej w Europie Wschodniej.

„Dzisiejsze walki w Kijowie, Mariupolu i Charkowie to ostatnia bitwa w długiej bitwie” – powiedział, porównując ją do antykomunistycznego ruchu oporu na Węgrzech w 1956, w Polsce w 1956 i 1981 oraz w byłej Czechosłowacji w 1968.

Odnotowując, jak te powstania zostały stłumione pod ciężarem sowieckich czołgów, prezydent podkreślił, że opór wobec komunizmu trwał do 1989 r., kiedy upadł „Mur Berliński” i wszystkie mury sowieckiej dominacji, a ludzie zwyciężyli.

Jednak Biden twierdził, że wojna o demokrację trwa nadal, ponieważ siły autorytarne „odżyły” w ciągu trzech dekad po zakończeniu zimnej wojny, kierowane przez Putina, który, jak powiedział, był zdecydowany „zdławić demokrację” na Ukrainie, tak jak to zrobili. w Rosji pod fałszywym pretekstem rasowej solidarności”.

Prezydent potępił „kłamstwa” Putina, aby usprawiedliwić inwazję na Ukrainę jako wyraz tego, jak rosyjski przywódca „ma czelność… wierzyć, że siła działa dobrze”.

Opierając się na przeszłych walkach Ameryki, Biden zacytował Abrahama Lincolna, który wezwał Europejczyków do „wierzenia, że ​​słuszność jest siłą”.

„Zdecydujmy się uwolnić moc demokracji, by udaremnić plany absolutyzmu” – powiedział, dodając, że Putin – „przestępca” – błędnie twierdził, że ekspansja NATO na wschód w ciągu dziesięcioleci od upadku komunizmu była „projektem cesarskim”. zaprojektowany, by zdestabilizować Rosję”.

„Nic nie może być dalsze od prawdy” – kontynuował, powtarzając opis NATO jako „sojuszu obronnego”, który „nigdy nie dążył do zniknięcia Rosji”.

Prezydent szczegółowo opisał miriady negocjacji i „konkretnych propozycji” złożonych Putinowi w okresie poprzedzającym jego kilkumiesięczną inwazję, w tym prośby samego Bidena.

Prezydent Biden (z prawej) i sekretarz stanu USA Anthony Blinken (drugi z prawej) spotykają się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba (drugi od lewej) i ministrem obrony Oleksijem Reznikowem (z lewej) w Warszawie (Brendan Śmialowski / AFP via Getty Images)

Prezydent Biden (z prawej) i sekretarz stanu USA Anthony Blinken (drugi z prawej) spotykają się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba (drugi od lewej) i ministrem obrony Oleksijem Reznikowem (z lewej) w Warszawie (Brendan Śmialowski / AFP via Getty Images)

Biden twierdził, że wszystkie jego gesty dobrej woli spotkały się z „kłamstwami i ultimatum”, ponieważ Putin „od początku był zaangażowany w przemoc”, opisując rosyjską agresję jako „nic mniej niż bezpośrednie wyzwanie dla opartego na zasadach porządku międzynarodowego”. Został zachowany od końca II wojny światowej, co grozi powrotem Europy do „dekad wojen”, które zniszczyły ją, zanim ten porządek oparty na zasadach został nawet ustanowiony.

Ponadto Putin ostrzegł przed jakimkolwiek ruchem przeciwko Polsce lub innym byłym republikom sowieckim, które są teraz częścią NATO: „Nawet nie myśl o przemieszczeniu się na centymetr terytorium NATO”.

Chociaż Biden chwalił jedność, jaką cieszą się kraje NATO od czasu inwazji Putina na Ukrainę, wzywał Europejczyków do „codziennego ciężkiej pracy na rzecz demokracji”, zauważając, że przybył do Europy, aby przekazać NATO „jasne i zdecydowane” przesłanie. . Grupa Siedmiu, Unia Europejska i „wszystkie kraje miłujące wolność”.

To przesłanie, powiedział, jest takie, że „muszą zobowiązać się teraz” do pozostania w walce o demokrację „na dłuższą metę”.

„Musimy być zjednoczeni dzisiaj, jutro i jutro, przez lata i dziesięciolecia. To nie będzie łatwe” – powiedział Biden. Cena będzie, ale jest to cena, którą musimy zapłacić. na całym świecie ” .

Biden nazwał obronę demokracji – i obronę Ukrainy przed Rosją – „misją naszych czasów” i wezwał Europejczyków, by pamiętali, że „uderzenie młotem, które obaliło Mur Berliński” i „światło, które podniosło żelazną kurtynę” jest dzieło całej Europy, dzieło ludzi, którzy walczyli o wyzwolenie się z inkluzywności.

„To była niewątpliwa i niezaprzeczalna siła narodu, której Związek Sowiecki nie mógł się oprzeć, a dziś widzimy ją ponownie w odważnym narodzie ukraińskim, udowadniając, że jego siła finansowa jest większa niż wola jakiegokolwiek dyktatora” – powiedział. .

„Dyktator oddany odbudowie imperium nigdy nie wymaże miłości swoich ludzi do wolności. Brutalność nigdy nie zabije ich woli wolności. Ukraina nigdy nie będzie zwycięstwem Rosji” – powiedział. „Ponieważ wolne narody, które odmawiają życia w świat rozpaczy i ciemności będzie miał inną przyszłość – jaśniejszą przyszłość – jest zakorzeniony w demokracji, w zasadach nadziei i światła, przyzwoitości i godności, wolności i możliwości”.

„Z miłości do Boga — zakończył — ten człowiek nie może pozostać przy władzy”.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.