Biden spotyka się w Polsce z przywódcami wschodniego skrzydła NATO

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w środę w Warszawie z dziewięcioma przywódcami NATO z Europy Środkowej i Wschodniej, aby potwierdzić „niezachwiane” poparcie Waszyngtonu dla Rosji, dwa dni po wojnie na Ukrainie.

W oświadczeniu Białego Domu napisano, że Biden „spotka się z przywódcami bukareszteńskiej dziewiątki (B9), grupy sojuszników NATO na naszej wschodniej flance, w obecności sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, aby potwierdzić niezachwiane poparcie Ameryki dla bezpieczeństwa Sojusz.” Powiedział.

Wydarzenie, zaplanowane w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, zgromadzi przywódców Bułgarii, Słowacji, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Czech i Rumunii, byłych członków Związku Radzieckiego lub Układu Warszawskiego, a obecnie połączonych w sojusz transatlantycki.

Do spotkania doszło dzień po ostrym przemówieniu prezydenta Rosji Władimira Putina, który zapowiedział „systematyczną” realizację celów rozpoczętej blisko rok temu ofensywy na Ukrainie i zapowiedział zawieszenie przez Rosję traktatu Nowy START ze Stanami Zjednoczonymi. bronie nuklearne.

Putin oskarżył kraje zachodnie o wykorzystywanie konfliktu na Ukrainie do „wykończenia” Rosji i obarczył ją „odpowiedzialnością za podsycanie ukraińskiego konfliktu i jego ofiar”.

Kilka godzin później Biden odpowiedział w przemówieniu w Warszawie, że „Zachód nie spiskuje, by zaatakować Rosję, jak powiedział dziś Putin”.

Dodał, że „miliony rosyjskich obywateli, którzy chcą tylko żyć w pokoju ze swoimi sąsiadami, nie są wrogami”.

– NATO się nie podzieli –

W swoim przemówieniu dzień po niespodziewanej wizycie w Kijowie, w której obiecał swojemu wojowniczemu sojusznikowi więcej broni, Biden powiedział, że wsparcie USA dla Ukrainy „nigdy się nie zachwieje”.

„Ukraina nigdy nie będzie zwycięstwem Rosji” – powiedział Biden.

„Nasze poparcie dla Ukrainy nigdy się nie zachwieje, NATO nie będzie podzielone, a my się nie zmęczymy” – dodał prezydent, który w środę wieczorem wróci do Waszyngtonu.

Równolegle ze spotkaniem w Warszawie szef chińskiej dyplomacji Wang Yi ma spotkać się w środę w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

A agencja informacyjna Tass poinformowała, że ​​podczas tej wizyty mógł też spotkać się z Putinem.

Stany Zjednoczone oskarżyły w tym tygodniu Chiny o rozważanie wysłania broni do Rosji w celu wsparcia ofensywy na Ukrainie, ale kraj azjatycki temu zaprzeczył.

Szef dyplomacji Wspólnoty Josep Borrell ocenił, że dostawy broni z Pekinu do Moskwy będą „czerwoną linią” dla Unii Europejskiej, która zadeklarowała, że ​​państwa członkowskie bloku mogą wykorzystać własne rezerwy do przyspieszenia dostaw broni. I amunicji na Ukrainę.

Według władz ukraińskich podczas przemówienia Putina siły rosyjskie zbombardowały miasto Cherson na południu Ukrainy, zabijając co najmniej pięciu cywilów.

W swoim przemówieniu, które trwało 1 godzinę i 45 minut, Putin nie tylko zapowiedział zawieszenie traktatu Nowy START, ale także zapowiedział, że jest gotowy do wznowienia prób jądrowych.

Deklaracja została wkrótce potem zastrzeżona przez Departament Stanu w oświadczeniu, w którym zapewnił, że Moskwa „zachuje odpowiedzialne podejście i będzie nadal ściśle przestrzegać (…) ograniczeń ilościowych dotyczących strategicznej broni ofensywnej” do wygaśnięcia tego traktatu w 2026 roku.

Traktat Nowy START, podpisany w 2010 roku między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, ma na celu ograniczenie arsenałów nuklearnych tych dwóch państw.

Rosja już w sierpniu zawiesiła planowane inspekcje swoich obiektów wojskowych.

Świat bez kontroli nad bronią nuklearną jest „znacznie bardziej niebezpieczny” – powiedział Stéphane Dujarric, rzecznik sekretarza generalnego ONZ.

Z Watykanu papież Franciszek wykorzystał pierwszą rocznicę rozpoczęcia inwazji, aby ponownie wezwać do zakończenia „absurdalnej i okrutnej” wojny i ostrzegł, że „zwycięstwo zbudowane na gruzach nigdy nie będzie prawdziwym zwycięstwem. ” . „

burx / ial / fjb / juf / chv / dbh / mis

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *