Bohaterska historia Polki, która została generałem

Walczył z nazistami, został aresztowany i torturowany przez komunistów

Polska to kraj o długoletniej tradycji kobiet w życiu wojskowym, niewielu mężczyzn podejmuje się nawet najbardziej niebezpiecznych zadań.

Armia Krozova: Historia największego ruchu opozycyjnego podczas II wojny światowej
Cecilia Maria Rossak: Pożegnanie 110-letniej polskiej zakonnicy, która pomagała ratować życie Żydów

Zgłosił się do pomocy w obronie swojego kraju

Jednym z najlepszych przykładów polskich kobiet, które zostały wojowniczkami, była Elipeta Savaka. IByła znana jako blondynka o niebieskich oczach katoliczka ze względu na jej powagę i skrajny patriotyzm. Urodził się w 1909 roku w polskim mieście Torres, znajdującym się wówczas pod zaborem pruskim. Kiedy studiowałem na Uniwersytecie Bosnan Wstąpiła do Organizacji Obrony Kobiet (PWK), Organizacja założona w 1928 r. W celu szkolenia wojskowego kobiet w służbie wsparcia na wypadek wojny. Kiedy zaczęła pracować jako nauczycielka, Elipita Zgłosił się do pomocy PWK jako instruktor, osiągając stopień dowódcy.

Elipeta Savaka, w mundurze Organizacji Przygotowań Kobiet do Obrony Narodu (PWK), dołączyła do niej, gdy była na studiach.

Bronił Polski podczas inwazji w 1939 roku i wstąpił do polskiego ruchu oporu

We wrześniu 1939 r., Kiedy Niemcy i Związek Radziecki najechały Polskę, Elvita uczestniczyła w obronie jako członek Pomocniczego Batalionu Kobiet w Levi, Uczestniczy w obronie tego miasta. Kiedyś kraj był okupowany przez Niemców i Sowietów, Elipita W październiku 1939 r. Wstąpił do polskiej opozycji. W 1940 r. Został przydzielony do Warszawy do dowództwa Armii Krajowej (A.K. Armii Krajowej)., Zaczyna współpracować ze swoim MSZ Zagrodą.

Przed II wojną światową ośrodkiem była Elipeta Sawaka w 1939 roku wraz z innymi członkami PWK. Elivetta wziął udział w kampanii obrony Levy’ego w 1939 r., Aw następnym miesiącu dołączył do polskiej opozycji, by kontynuować walkę (fot. Fantakji Generace Elipitz Javakiz).

Niemcy nigdy jej nie złapali

Wtedy Elipeta zaczęła Niestrudzona praca ambasadora, który setki razy podróżował przez granicę do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Andory i Hiszpanii, Używa pseudonimów, takich jak Sofia Jazkovska czy Elizabeth Watson. Chociaż te wycieczki stanowiły dla niej wielkie niebezpieczeństwo, Niemcom nigdy nie udało się go zdobyć. W 1943 r. Jako ambasador Naczelnego Wodza AK została wysłana do Londynu z postojem w Gibraltarze w innych celach, mających na celu poprawę statusu kobiet w polskiej armii.

Będąc w Wielkiej Brytanii, Elipeta studiował spadochron i wrócił do kraju we wrześniu 1943 r. Z tego powodu wielu uważa ją za jedyną kobietę, która była częścią słynnego Chichosimni, polskiego żołnierza wyszkolonego do wykonywania misji komandosów, ale nie uważała się za taką, ponieważ nie ukończyła konkretnego kursu komandosów. Szczerze, Jego misja jako ambasadora jest bardziej niebezpieczna niż Chichosimni.

W 1951 roku komuniści aresztowali ją i torturowali

W stolicy Polski, nazywanej Cho, Uczestniczył Powstanie Warszawskie sierpnia 1944 r. Po klęsce powstańców udało mu się dotrzeć do Krakowa, gdzie A.K. Pomógł odbudować struktury. Podobnie jak inni członkowie Armii Krozowej, pod koniec wojny wstąpił do nowej organizacji Valnoy I Nisavichov (jn, wolność i wolność)., Która ma na celu walkę z nowymi osadnikami Polski: Sowietami. W 1946 r. Rozpoczął życie obywatelskie, pracując w różnych miejscach, głównie jako nauczyciel. Chociaż porzucił tajną operację, W 1951 roku został aresztowany i torturowany przez komunistyczną dyktaturę. Skazali ją na 10 lat więzienia, Ale opublikowano w 1955 roku.

Podczas II wojny światowej Elipeta Savakka setki razy podróżowała jako ambasador polskiego ruchu oporu, posługując się fałszywymi nazwiskami, takimi jak Sofia Zhazkovskaya czy Elizabeth Watson.

Uznając ich heroiczną walkę po upadku komunizmu

Po zwolnieniu kontynuował pracę pedagogiczną i uzyskał stopień doktora na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. W 1976 r. Ze względów edukacyjnych przeniósł się do Londynu i po powrocie do Polski był prześladowany przez komunistyczną dyktaturę., Za co pogorszyło się jego zdrowie. Przeszedł dwa zawały serca i został zmuszony do przejścia na emeryturę w 1978 roku. Ale na tym jego zaangażowanie w Polsce się nie skończyło. Wstąpił do Solidarnock Catholic Society w Torres, A w tym mieście A.K. Założył także Stowarzyszenie Weteranów.

Po upadku komunizmu W 1990 roku polski rząd uznał zasługi dla Polski i odznaczony Krzyżem Komisji Restidoty RP. W 1993 roku został mianowany obywatelem Coral Rava Torres. Co jeszcze, Dwukrotnie otrzymał Virtuti Militari, Najwyższe odznaczenie wojskowe w Polsce, pięciokrotnie nagradzane za waleczność. IW 1995 roku Prezydent Leg Welsa przyznaje mu Order Orła Białego, Największa różnica cywilno-militarna w kraju.

Już stara Elipeta Savaka. Na szyi nosi emblemat spadochroniarza Wojska Polskiego.

Jest drugą Polką na stanowisku generała

Wreszcie, W 2006 roku, Na prośbę innych żołnierzy Powstania Warszawskiego Prezydent RP Lek Kokszyski, Elipeta został awansowany do stopnia generała brygady. Była drugą Polką, która dotarła do Generalatu. Elipeta Zmarł 10 stycznia 2009, Dwa miesiące przed osiągnięciem 100.

Witam jej pamięć! Szanuj pamięć!

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *