Bruksela nagradza polski system 35 400 mln USD zatwierdzeniem planu naprawczego | Międzynarodowy

Komisja Europejska zatwierdziła w środę plan naprawczy dla Polski, sygnalizując moment uspokojenia burzliwych relacji między Brukselą a Warszawą, które narosły w ostatnich latach. Ze względu na rządy prawa. Zielone światło pojawiło się po spotkaniu Kolegium Komisarzy, geście sygnalizującym wagę decyzji, i ponad rok od złożenia przez Naród Wschodu wniosku o wielomilionowy fundusz europejski przeznaczony na walkę. Paznokieć infekcji.

Źródła Komisji twierdzą, że gest administratora socjalnego jest nagrodą dla Polski, by zgodzić się na przestrzeganie reform sądownictwa, ale podzielone głosowanie w college’u wciąż odzwierciedla ukryte napięcia: przeciwko zagłosowało dwóch potężnych wiceprezesów wykonawczych, Franz Timmermans i Margaret Wester.

Ta zatwierdzona, która nie została jeszcze zweryfikowana przez radę (organ UE reprezentujący 27 kapitałów), otworzy przepływ gotówki, który zacznie płynąć 0,4-35,4 mld zł między dotacje i pożyczki dla Polski. Alternatywnie rząd Mateusza Morawieckiego, kierowany przez egzekutywę kierowaną przez ultrakonserwatywne ugrupowanie Prawo i Sprawiedliwość (PiS), obiecuje realizować plan, który doprowadzi do reformy sądownictwa, Czyje niezależność została zakwestionowana przez Komisję Europejską i Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Reformy te powinny wejść w życie w II kwartale 2022 r., czyli niemal natychmiast, jak zaznaczono w Załączniku do Decyzji Administratora Społeczności.

„Bardzo cenimy ten kompromis” – podkreślił komisarz ds. gospodarki Paulo Gentiloni podczas wystąpienia po spotkaniu komisarzy europejskich. Ursula van der Leyen, przewodnicząca rady gminy, planuje w najbliższy czwartek pojechać do Warszawy, aby zakopać kapelusz, który jest używany od miesięcy.

„Polski plan zawiera kamienie milowe związane z kluczowymi aspektami niezawisłości sądownictwa, które są szczególnie ważne dla poprawy otoczenia inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji programu naprawy i recesji” – podała w oświadczeniu Komisja. Raport.

Tekst wyjaśnia, że ​​Warszawa musi udowodnić te kamienie milowe, zanim zostaną przyznane. Jak dodaje, „niektóre cele muszą zostać zrealizowane, zanim Polska będzie mogła spłacić swoją pierwszą prośbę”.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Rejestracja

Komisarz Sprawiedliwości, Didier Reinders, zwrócił się do swoich kolegów w liście, w którym wyraził „poważne wątpliwości” dotyczące niektórych aspektów uzgodnionych etapów, na które nie mógł się zwrócić. „Zatwierdzenie planu naprawy i recesji ma miejsce w sytuacji, gdy prymat prawa unijnego w Polsce jest nadal podważany przez Trybunał Konstytucyjny” – poinformował w liście do ELPA.

Do tej pory Polska jest jednym z zaledwie 27 państw członkowskich z 27 krajów, które nie zatwierdziły projektu, który jest powiązany z finansowaniem nowej generacji, z Holandią (jeszcze nie złożony) i Węgrami, które złożyły projekt. W opinii Brukseli został uwikłany w grupę przestępców.

Rozwiąż wszechmocny wymiar sprawiedliwości

Według Brukseli decyzja Komisji zapada po miesiącach skomplikowanych negocjacji i dokładnego porozumienia kalendarzowego. . Trybunał UE Zażądał zamrożenia w lipcu ubiegłego roku Organizacja orzekła też, że Polska będzie musiała płacić milion euro dziennie w październiku, kiedy będzie nadal działać.

Nawiasem mówiąc, izba niższa polskiego parlamentu w zeszłym tygodniu głosowała za przyjęciem ustawy, która przekształci ten pokój w nową strukturę. Kamienie milowe dla funduszy unijnych, Van der Leyen wyjaśnił w październikuPolska władza wykonawcza musi zreformować reżim dyscyplinarny dla sędziów i rozpocząć proces ponownego zatrudniania członków wymiaru sprawiedliwości upoważnionych przez sporną izbę.

W liście do Van der Liona Komisarz ds. Papierów Wartościowych, Vera Jurova, ostrzega przed niebezpieczeństwem dla „wiarygodności” Komisji związanej z przyznaniem zielonego światła polskiemu planowi i wyjaśnia sposób, w jaki decyzja zostanie przekazana. „W przeciwnym razie można by to uznać za znak, że reforma uchwalona w zeszłym tygodniu przez niższą izbę parlamentu w Polsce osiągnęła już kamień milowy” – napisano w tekście, odnosząc się do podejścia EL PAÍS.

Jesienią 2021 roku były dni, w których konflikty między Warszawą a Brukselą były bardziej intensywne i elektryzujące ze względu na rządy prawa i prymat ładu społecznego w Polsce, który ma potencjał, by otwierać między Polską konkretne szczeliny. A reszta świata to Unia Europejska. To napięcie, przynajmniej z pozoru, jest łagodzone przez ten gest Marsa.

Transakcja nadchodzi W czasach dobrych stosunków między Polską a Unią Europejską Bruksela dąży do przywrócenia jedności 27 wobec rosyjskiego zagrożenia, zwłaszcza na Wschodzie. Od lutego Polska jest jednym z najbardziej bojowych partnerów społecznych przeciwko okupacji graniczącej z Ukrainą i partnerem społecznym bardziej zaangażowanym w udzielanie uchodźców: zebrała ponad 3,6 mln. Ludowy.

Napływ pieniędzy będzie też ulgą dla skarbu ostrożniejszej gospodarki, która będzie zmuszona zajmować się opieką nad uchodźcami (w marcu Warszawa zażądała od UE płacenia 1000 euro miesięcznie za przyjęcie Ukraińców), do końca w kwietniu gigant Gasprom nakazał jednostronnie redukcję gazu w Rosji o 11,4%, pod wpływem osiągniętej inflacji. Najnowszy projekt w Brukseli Połącz fundusze odkupienia z inwestycjami mającymi na celu odcięcie rosyjskiej władzy Otwiera również nowe potencjalne możliwości finansowe, ale plany tej ścieżki wymagają zatwierdzenia.

Zanim Rosja zaatakowała Ukrainę, w końcu została złagodzona przez żar wojny na kontynencie. Wraz z wizytą prezydenta RP Andrzeja Dudy u szefowej Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen na początku lutego zaczęła nabierać kształtu.

Decyzja nie spodobała się Komisji Praw Obywatelskich Parlamentu Europejskiego, która od lat uważnie monitoruje praworządność w Polsce. Socjalista, eurodeputowany Juan Fernando Lopez Aguilar, wysłał we wtorek list do von der Leyen, w którym wyraził „zaniepokojenie” w szczególności utrzymującymi się problemami z praworządnością w Polsce. Wiąże się to z niezawisłością sądownictwa i niewykorzystaniem wielu orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook Y ŚwiergotLub w środku Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.