Bruksela ostrzega przed wykorzystaniem europejskiego mechanizmu kontroli finansów | Europa do tej pory | DW

W czwartek (30.01.2021) wiceprzewodnicząca organizacji Vera Jurova powiedziała, że ​​Komisja Europejska jest gotowa wkrótce zastosować nowy mechanizm, który będzie respektował praworządność i zapewnił europejskie fundusze pomocowe.

Mechanizm, który działa od stycznia, jest „wystarczająco dojrzały, by go użyć”, powiedział dziennikarzom czeski komisarz, nie precyzując, których krajów dotyczy.

W opinii Brukseli Węgry i Polska są kierowane przez radykalnie konserwatywne rządy i oskarżane o brak poszanowania praworządności w kwestiach takich jak niezawisłość sądów czy dyskryminacja społeczności LGBT.

Komisja jest pod presją ze strony posłów do PE, aby grozić odwołaniem się do europejskiego wymiaru sprawiedliwości, jeśli ten mechanizm nie zostanie szybko wykorzystany, co może doprowadzić do zawieszenia lub zmniejszenia funduszy europejskich.

Pierwszym etapem tego procesu jest powiadomienie państwa brukselskiego o wykrytych naruszeniach.

Po upływie czasu na odpowiedź, Komisja może zalecić Radzie Europy (składającej się z przedstawicieli wszystkich krajów) zawieszenie lub ograniczenie finansowania dla kraju dotkniętego katastrofą.

Jak dotąd Komisji nie udało się zatwierdzić planów naprawczych związanych z Europejskim Makrofunduszem na rzecz promocji gospodarczej po wybuchu epidemii na Węgrzech iw Polsce.

Budapeszt i Warszawa zaapelowały do ​​Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o unieważnienie tego mechanizmu warunkowego.

Rozprawa zaplanowana jest na 11-12 października, ale decyzja nie jest spodziewana przez kilka miesięcy.

(AFP)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *